Chist ovarian 6 cm

22-01-2019
Meri12
Nu este medic/terapeut
Meri12
Buna am 28 de ani si am foat diagnosticata cu ovare polichistice acum 2 ani am primit tratament cu Belara (mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala).Am fost la doctor la un conrol de rutina si mi-a descoperit un chist de 6 cm. Mi-au fost prescris scorul Roma ca si analiza.Sunt speriata ce inseamna asta ?Cat de periculoasa este aparitia chistului in timpul tratamentului cu anticonceptionale ?
2 comentarii
0
24-01-2019, ora 00:52
ClaudiaB17
Nu este medic/terapeut
ClaudiaB17
Buna,

In decembrie am suferit un avort medicamentos. Acum, in ianuarie, am fost la ginecolog si mi s-a descoperit un chist de 5 cm. Am facut testul Roma. Voi merge in cateva zile inapoi la ginecolog pentru citirea rezultatelor. In cazul meu, poate fi relationat cu schimbarea hormonala suferita in urma avortului. Oricum, pentru chist, medicul mi-a oferit 3 optiuni: 1. se va elimina de la sine 2. voi lua anticonceptionale pentru eliminarea lui 3. interventie chirurgicala. Dar asta se va stabili in urma interpretarii testului Roma. Iti recomand sa faci testul si sa urmezi indrumarile medicului. Si nu te sfii sa pui intrebari medicului tau, este dreptul tau sa fii cat mai informata cu privire la starea ta de sanatate.
Nu te speria, fii puternica, va fi bine. Fa testul si apoi vei sti exact ce e de facut.

Multa bafta!
0
24-01-2019, ora 10:36
Meri12
Nu este medic/terapeut
Meri12
Multumesc, incerc :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: