Cine stie sa-mi dea un raspuns. Pls!

05-07-2008
jennica
Nu este medic/terapeut
jennica
exista 2 tipuri de detectie a hpv-uli!! 1) adn -hpv risc inalt si 2 ) and-hpv risc scazut sau /.
doar varianta 1 --pnt toate 100 hpv -tulpini!!?
am facut detectie and-hpv risc inlant -pozitiv, -.(sa referit doar la risc inalt sau la hpv propiu-zis )
acum.
astept genotipare doar pnt risc inalt !!de-asta intreb, daca iese negativ!trebui sa fac si pnt risc scazut, alta genotipare"!???
multumesc anticipat !
6 comentarii
0
08-07-2008, ora 00:00
andra1
Nu este medic/terapeut
andra1
În majoritatea cazurilor HPV este inofensiv, provoacă o infecţie de scurtă durată care nu produce simptome şi trece de la sine, ca o gripă deoarece sistemul imun suprimă şi elimină virusul.

"¢ Tipurile cu risc scăzut (6, 11, 42, 43, 44) pot duce fie la apariţia condiloamelor genitale (negi sau veruci), fie la apariţia unor leziuni minore ale colului uterin (displazia simplă sau CIN I - care se poate trata sau regresează în mod spontan), fie la unele modificări trecătoare în rezultatul citologiei Babeş-Papanicolaou (rezultat LSIL).

Condiloamele produc uneori o senzaţie de disconfort, mâncărime sau usturime.

Temerea că apariţia unor condiloame genitale va fi urmată de cancer este nejustificată ştiinţific. În majoritatea cazurilor, condiloamele genitale nu duc la cancer, nu se transformă şi nu predispun la cancer.

"¢ Anumite tipuri cu risc înalt (16, 18, 31, 45) pot produce nu numai condiloame, ci şi leziuni mai importante la nivelul colului uterin care, lăsate netratate, se pot transforma după un timp în cancer. De la infecţia cu HPV cu risc înalt până la apariţia cancerului trec în medie 8-10 ani. De aceea, efectuarea citologiei Babeş-Papanicolaou, capabilă să identifice modificările precanceroase, este crucială. Deoarece infecţia cu HPV este atât de frecventă, citologia este recomandată tuturor femeilor active sexual. Atunci când modificările precanceroase sunt depistate şi tratate la timp, cancerul de col poate fi prevenit.


URMARESTE LINK-UL

http://www.micomi.ro/info%20pacinte/HPV/6/index.htm

IN CEEA CE PRIVESTE TESTAREA HPV VEZI LINK-ul URMATOR
http://www.healthy.ro/articol/infectioase/4689/Tot-ce-trebuie-sa-stiti-despre-testarea-pentru-HPV.html






A T E N Ţ I E:

Marea majoritate a femeilor cu HPV cu risc înalt nu face niciodată cancer de col uterin.
0
08-07-2008, ora 00:00
jennica
Nu este medic/terapeut
jennica
Multumesc frumos...pnt raspuns !
0
26-07-2008, ora 00:00
jennica
Nu este medic/terapeut
jennica
Am revenit.am primit rezultatele teste-lor.HPV , Secretie vaginala, si Babes...
Hpv-negativ (prima oara(cu 1 luna in urma ) a iesit positiv)
Babes --bun doar cu o mica inflamatie.nespecifica (ca si prima oara )..
Secretia vaginala.toate bune doar candida albicas positiva..si mi-a dat acest tratament.crema Canestin, Flucovim pastile si ovule..Gynozol..6 zile !!(AS VREA sa stiu cat de eficiente sunt aceeste medicamente pls)
Intrebarea mea este..DACA AM CANDIDA BUCALA , am sanse sa scap de ceea vaginala !! (ceea bucala o am de mult si toate tratamentele care le-am facut nu mi-a trecut )
AM inteles si am citi, se potface injenctii cu POlidin pnt candida !!ce crede-ti!?
M ultumesc frumos...SANATATE !
0
27-07-2008, ora 00:00
jennica
Nu este medic/terapeut
jennica
Multumesc anticipat pnt raspun.
.nu stiu daca am fost bine inteleasa...acum 1 luna am facut DETECTIE AND-HPV -cU RISC INALT si a iesit pozitiv.si la 2 saptamani am fost la un alt dr.si mi-am facut GENOTIPARE dar numai pnt risc inalt si mi-a iesit NEGETIV...acum nu stiu, cred ca treb sa mai astept (pana termin tratamentul cu ISOPRINOSINE si sa refac detectie adn-hpv! sa vad daca iese positiv!?, , , , la un alt dr (defapt laborator ) si apoi sa stiu daca pot face vaccin sau nu !
Multumesc...sanatate multa!
0
01-08-2008, ora 00:00
andra1
Nu este medic/terapeut
andra1
Multe informatii legate de HPV si frecventa testelor vei gasi in link-urile de mai jos
http://gineco.pulsmedia.ro/article--Ginecologie-Cancerul_de_col_uterin_-_epidemiologie, _screening_%C5%9Fi_tratament--5539.html

http://www.treiursuleti.ro/forum/lofiversion/index.php/t7658.html

http://www.analizemedicale.com/analize/Papiloma_virus_uman_HPV_-_testare_295.htm

Sper sa gasesti acolo o parte din raspunsurile la intrebarile tale.
Oricum imi permit sa-ti dau un sfat : asa dupa cum este foarte bine cunoscut evolutia virusului HPV (activ-pasiv-vindecare completa intr-o perioada de pina la 2 ani) este in stransa legatura cu capacitatea sistemului imunitar de a tine sub control acest tip de virus pina la vindecarea completa (in cazul in care a fost depistat la timp).

Considerand toate acestea, te rog sa iei in considerare urmatoarele :

Echinaceea stimuleaza sistemul imunitar nespecific foarte recomandata in special pentru intarirea imunitatii si a capacitatii de aparare a organismului impotriva infectiilor - atentie la contraindicatii

Tinctura de branca ursului-poate fi un ajutor extraordinar la tratamentul clasic al bolilor infectioase ale organelor genitale, deoarece mareste imunitatea locala si intensifica foarte mult circulatia in zona genitala (este contraindicat in timpul sarcinii)
TINCTURA DE PROPOLIS- care este un bun dezinfectant se foloseste atat intern cat si extern (tamponari ale zonei afectate) - este un antifungic puternic (actiune puternica asupra Candida albicans)
Ceai de cretisoara, napraznic, coada calului - bei 3-4 cani pe zi (ceaiurile nu se amesteca )

Toate acestea sint recomandate in afectiuni ale aparatului genital, infectii genitale, infertilitate...si multe altele...plus ca au un roll fortificant al sistemului imunitar

Toate acestea se pot gasi in magazinele naturiste sau chiar pe piata si nu sint scumpe.
Intru-cat ISOPRINOSINE stimulează imunitatea celulară şi umorală
nu vad riscul de aparitie a reactiilor adverse.
Oricum, este bine sa consulti si parerea medicului tau inainte de a incepe sa le iei in paralel.

Sper din suflet ca ti-am putut fi de folos cat de cat
0
01-08-2008, ora 00:00
jennica
Nu este medic/terapeut
jennica
Multumesc din suflet pnt sfaturi si tratament, am sa tin cont si de pareara dr , da..
Sananate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •