ciuperca la ureche

26-02-2009
TIOLUCI
Nu este medic/terapeut
TIOLUCI
buna d-le doctor am si eu o probl cu urechea dreapta de vreo doua luni.am fost la un orl-ist si mi-a facut aspiratii. am luat tratament ciprofloxacina diclofenac ketonal etc.tampon cu alcol boricat.dupa ultima consultatie mi sa spus sa mai continui cu tratament o saptamana si ca nu mai e nevoie sa revin doar in cazul in care apar dureri.dupa cam 3saptamani a reaparut durerea si urechea o simt imfundata si tiuie.ce e de facut?si auzul a scazut.va rog mult
11 comentarii
0
26-02-2009, ora 19:41
TIOLUCI
Nu este medic/terapeut
TIOLUCI
locuiesc in localitatea tomnatic judetul timis.
0
27-02-2009, ora 15:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi inapoi la ORl.
POate sa reaparut ciuperca.
dar poate sa fie o pierdere de auz.. si din cauza unei probleme cu circulatia cerebrala.
trebue neaparat sa faceti o AUDIOGRAMA !
0
27-02-2009, ora 17:21
TIOLUCI
Nu este medic/terapeut
TIOLUCI
VA MULTUMESC MULT.
0
09-06-2012, ora 18:10
rvictor
Nu este medic/terapeut
rvictor
Pentru dl.doctor Flueraru, am nevoie de un sfat:
Acum o saptamana, dupa o zi de stat in soare in care am transpirat, inclusiv pe interiorul urechii m-am trezit cu o durere in interiorul urechii ce s-a manifestat in timpul noptii. Era o durere in interior dar si pielea exterioara a urechii devenise sensibila la atingere. Am fost la farmacie si mi-au dat OTIS-T. De cand l-am luat nu numai ca nu am scapat de dureri dar m-am confruntat si cu sindromul de ureche infundata, ca si cum lichidul ramanea in spatele unui dop si nu mai iesea.
Azi am fost la ORL si mi s-a spus ca am facut o greseala cu acel medicament, dupa ce m-a examinat a zis ca dupa aspect este o ciuperca si mi-a dat un tratament cu Exoderil, Biorinil si Nurofen - raceala si gripa. A ramas sa mai vin la control peste o saptamana si daca nu scap imi ia secretii pentru analiza. Mentionez ca nu am scurgeri din ureche.
Intrebare: Pot sa folosesc suplimentar si indicatiile dvs, cu picaturi de bitter suedez, picaturi de tinctura de propolis, uscarea urechii cu uscatorul de par, fara sa risc nimic neavand un diagnostic clar ?
0
09-06-2012, ora 21:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. acele recomandari sunt valabile in acest caz
0
09-06-2012, ora 23:35
rvictor
Nu este medic/terapeut
rvictor
Multumesc, voi merge in paralel si cu tratamentul si cu indicatiile dvs.
0
10-06-2012, ora 11:19
rvictor
Nu este medic/terapeut
rvictor
In cazul meu, toaletarea partii vizibile a urechii se poate face cu apa sau trebuie procedat altfel ?
0
25-01-2013, ora 21:53
clauramo80
Nu este medic/terapeut
clauramo80
am si eu o fetita de 14 ani cu durere de urechi i sa spus ca are o ciuperca si i sa dat boramid dar durerile sunt tot mai mari ce e de facut
0
25-01-2013, ora 22:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa tratati otitele numai la medicorl...care are aspirator si poate curata bine urechea
pe forum gasiti sfaturi cum corect sa curata si cum se usuca urechea
/in mediul uscat.micoza nu se mai dezvolta/
0
25-01-2013, ora 22:36
clauramo80
Nu este medic/terapeut
clauramo80
are dureri si de gat o ureche o are cu ciuperca iar celalta ai curge
0
26-01-2013, ora 12:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un pacient ingrijit si trata incorect
cel mai corect este sa internati copilul in clinica orl...pana la vindecare complleta
altfel riscati sa piarda auzul...sau alte complicatii supurative
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.