ciuperca netratabila? | Forumul Medical ROmedic

ciuperca netratabila?

16-01-2011
corina20x
Nu este medic/terapeut
corina20x
buna ziua,
de mai mult timp am probleme cu urechile. am folosit mai demult betisoare de urechi si am ramas cu o mancarime foarte pronuntata, am fost la orl dar nu s-a rezolvat mai nimic..am inceract sa ma abtin sa nu ma mai scarpin dar am observat ca ma scarpinam si in somn. Acum o luna mi s-a infundat urechea drapta si imi curgea din ea un lichid transparent si ma manca foarte rau. Am fost la orl, mi-a spus ca am o ciuperca, m-a apirat si mi-a dat 7 zile antibiotic, antiiflamator si solutie clotrimazol sa pun in ureche cat de des pot. Problema parea ca se rezolva desi inca mai aveam mancarimi era mult mai bine. Am fost la control si mia spus ca inca nu e rezolvat, m-a aspirat dinou pentru ca timpanul era dinou acoperit si mi-a spus sa pun in continuare clotrimazol in ureche inca 10 zile.
Din ce am mai citi pe forum despre aceasta problema intelg ca este foarte greu sa scap de acesta ciuperca? Este de folos acesta solutie clotrimazol..pentru ca am observat ca dvs recomdati altceva. Nu stiu ce sa fac pentru ca nu observ nici o imbunatatire.
multumesc mult, o zi buna!
11 comentarii
0
16-01-2011, ora 12:21
ionut1981
Nu este medic/terapeut
ionut1981
am si eu o problema de ceva ani(6-7).Mentionez ca nu am consultat nici un medic, dar am luat pastile.Sa va spun despre ce este vorba:am mancarimi de piele din cap pana in picioare, ma scarpin, apar niste bubulite in zona scarpinata si se face pielea rosie, dupa aceea dispar.Nu ma mananca tot timpul, in special cand am pielea descoperita.Am luat un medicament-XIZAL-si nu am nici o problema dupa aceea.O pastila pe zi si este ok.Am mancarimi mai ales in zona genitala si pe picioare.Va rog sa-mi spuneti daca este grav, cum se poate trata si cum se cheama boala.Rog raspuns, daca se poate, pe mail.Multumesc mult.O zi buna.
0
16-01-2011, ora 16:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corina20x
1 conditie sa tratezi micoza.. este sa fie uscat in ureche.. micoza nu se dezvolta in mediu uscat
usuci interiorul urechii cu uscatorul de par oricand ai posibilitatea
2 conditi ca sa tratezi micoza este dezinfectia.. Picaturi cu alcool boricat, sau Bitter suedez, sau tict de propolis. pusa cate 5 pic in ureche...
3 trebuie sa mai mergi la ORL.. sa aspire tot din ureche.. altfel nu ai cum sa scoti secretile de acolo decat cu Apa oxigenata
0
17-01-2011, ora 09:19
corina20x
Nu este medic/terapeut
corina20x
Multumesc pentru raspuns!
Sa inteleg ca clotrimazonul nu il mai folosesc?Doar alcoolul boricat? sau ambele?
0
12-03-2011, ora 16:12
mihaela dumi
Nu este medic/terapeut
mihaela dumi
am si eu o mare problema:nu mai pot scapa de o nenorocita de ciuperca din urechea dreapta. am schimbat mai multi orl-istisi, in final am gasit unul care pe langa ciuperca mi-a descoperit si o perforatie a timpanului si acum ne chinuim amandoi de o luna cu tot felul de creme si solutii sa omoram ciuperca si apoi sa ne ocupam de gaurica din timpan.am inceput cu mesa cu betadina si rivanol, apoi cu mesa cu pimafucort apoi am incercat cu clotrimazol[desi am inteles ca nu se pune din cauza perforatiei din timpan].Dr meu spune ca va mai dura cel putin o luna sa scapam de ciuperca si apoi tebuie sa mai asteptam saa nu curga urechea inca vreo3 luni si apoi sa vedem ce e de facut cu gaura din timpan daca se vindeca natural sau ma voi opera.Nu mai pot sa suport disconfortul de a avea urechea tot timpul infundata! As vrea sa stiu daca voi mai scapa de aceasta ciuperca vreodata ca sa tratez perforatia de timpan si sa aud din nou! VA MULTUMESC ANTICIPAT!
0
13-03-2011, ora 19:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa intelegi ca ciuperca se dezvolta foarte bine in mediul umed, cald si intuneric.
daca reusesti sa creezi in ureche mediu uscat si aerisit.. o sa reusesti vindecarea.
dupa toate tratamentele si picaturile puse.. trebuie sa usuci interiorul urechii cu uscatorul de par si s.o porti libera fara vata in urechi
de fiecare data cand o simti umeda.. bagi servetel de hartie sa absoarba umeditatea( sugativa)
dupa care ceva picaturi pe baza de alcool si dupa care uscat cu uscatorul de par.
0
15-04-2011, ora 12:27
Dan Gruia
Nu este medic/terapeut
Dan Gruia
In cazul in care ati contractat "micoza urechii", va recomand un tratament care la subs. a avut efect neasteptat de rapid, tratament prescris de dl.dr.Nicula din Resita.
1.Consultati ORL-istul dvs. pt. diagnosticare si eventual spalarea canalului auditiv.
Folosind betigasele cu capat de vata, fara a forta:
2.Curatirea canalului auditiv cu clotrimazol urmata de ungerea cu alifie nidoflor, de 2-3 ori pe zi, timp de 2-3 zile.(veti observa ca mancarimea se atenueaza).
3.Curatirea canalului cu alcool boricat, dupa care aplicarea de alifie nidoflor, o data pe zi -seara, timp de 3-4 zile.
0
30-05-2011, ora 23:20
varga maria
Nu este medic/terapeut
varga maria
va rog sa ma sfatuiti in problema pe care o am.in iulie o sa am un an de cand ma doare gatul neintrerupt.simptomele sunt de durere sub manibula, arsura in gat, senzatie de uscaciune, saliva acida.acum o luna mi-au fost extirpate amigdalele dar inafara faptului ca am trecut destul de greu peste operatie nu s-a schimbat nimic.am facut tratamente nenumarate cu antibiotice timp de un an gen augmentin, prednison, zynat, ciprolen, chiar si flucovim am luat fara nici un rezultat.nu mai stiu unde sa merg.durerea permanenta ma oboseste.de cate ori am fost la control aveam gatul rosu.mi-au aparut si cateva capilare sparte vizibile in gat pe care nu le aveam pana acum. am facut ecografie tiroidiana, 3 exudate consecutiv negative, analize de sange care de fiecare data au fost in valori normale.sunt la capatul puterilor si desi incerc sa ma documentez in legatura cu problema mea ma simt depasita de situatie cred ca si medicul care m-a operat.daca cineva ma poate indruma sau ajuta il rog sa nu ezite.multumesc.
0
13-08-2011, ora 09:43
ignatp
Nu este medic/terapeut
ignatp
am aceleasi simptome// varga maria// sunt interesat sa discutam pe mail despre asta. -*


(*modificat de admin)
0
13-08-2011, ora 15:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
varga maria

INterventia pentru amigdale a fost pripita si nejustificata.
cred ca ai probleme mari cu tractul digestiv, , refux gastroesofagian.. care prin acidul gastric arde mucoasa esofagului si faringele.. de aici si dureri si arsuri..si mucoasa faringiana iritata...
faci invesigatii la gastrologie.
treci pe un regim ctrict alimentar fara acru, acidulate si citrice
local inhalatii si gargara de multe ori pe zi
aromoterapie cu uleiuri volatile
aerosoli s.m.a.
0
30-03-2012, ora 12:34
ana_vlad10@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ana_vlad10@yahoo.com
Buna ziua, ma numesc Ana si am 32 de ani, in urma unui tratament cu OSPEN pentru gat am facut o ciuperca pe limba, medicul de familie mi-a prescris tratament cu Flucovim de 100, de doua ori, am facut si gargara cu apa cu bicarbonat, dar nu a avut nici un rezultat. Ma deranjeaza la inghitit, parca as avea rosu in gat, greata, limba incarcata. Nu stiu ce tratament sa incerc. Va rog sa ma ajutati cu un tratament. Va multumesc
0
30-03-2012, ora 16:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Fraza...
"'Nu stiu ce tratament sa incerc """ arata cat de gresit ganditi !!!
1. NU se trateaza problemele de gat la medicul de familie.. ci numai la ORL
fiindca un rosu in gat poate fi din cauza virala..si nu necesita antibiotic
sau si mai rau.. poate fi din cauza unui reflux gastric.. care irita faringele.. practic il arde cu acidul gastric..
si in acest caz.. antibioticul a daunat grav tractului digestiv
2 candidoza care o aveti este generala..este in tot organismul... si se datoreaza problemelor digestive, PH.. modificat, imunitate scazuta, oboseala.. nu aveti cum s.o vindecati numia cu tratament local
3 faceti un consult la Gastrologie, cu investigatii.. si dupa ce aflati rezultatul e nevoie de un regim corect pana la 3 luni de zile si tratamnt adecvat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: