Credeti ca ar putea exista riscul instalarii unei sarcini?

27-02-2011
elisa83
Nu este medic/terapeut
elisa83
Buna seara! Va rog frumos sa-mi raspundeti.In data de 18-02 am intretinut relatii sexuale protejate dar, din pacate am avut un accident cu prezervativul.Pentru a evita o sarcina nedorita, la 27 ore am luat postinor2 si urmatatoare la 13 ore.Mentionez ca am un CM regulat de 28 zile, si prima zi a CM menstrual a fost 6-02.In urma utilizarii pilulei de a doua zi (au trecut 7 zile)nu am avut nici o sangerare.Credeti ca ar putea exista riscul instalarii unei sarcini??Cam la ce perioada de la contactul sexual, as putea efectua un test de sarcina???CM ar trebui sa vina in data de 05-03 da, cum nu au existat sangerari sau varsaturi pana in acest moment stau intr-un stres.Va rog din suflet sa-mi dati un raspuns!Va multumesc!
5 comentarii
0
28-02-2011, ora 21:09
ancaaa
Nu este medic/terapeut
ancaaa
menstruatia poate sa intarzie de la postinor..mie mi'a intarziat cam 20 de zile:) testul poti sa'l faci cam dupa 14 zile ca sa te linistesti iar dupa 21 de zile este cel mai corect:)
0
01-03-2011, ora 11:48
elisa83
Nu este medic/terapeut
elisa83
multumesc mult de raspuns
0
01-03-2011, ora 16:27
elisa83
Nu este medic/terapeut
elisa83
Am inteles ca poate intarzia CM sau poate sa anticipeze cu cateva zile (pana acum nu a aparut nimic )dar, intrebarea este se poate instala o sarcina?tinand cont de perioada in care am luat postinor 2?
0
01-03-2011, ora 17:59
ancaaa
Nu este medic/terapeut
ancaaa
postin actioneaza doar pentru perioada in care este luat, nu actioneaza ca un anticonceptional..daca dupa ce ai luat post nu ai mai avut contact neprotejat nu ai de ce sa'ti faci griji:)
0
01-03-2011, ora 19:17
elisa83
Nu este medic/terapeut
elisa83
Multumesc de raspuns!Nu am mai avut contact sexual dar, cum este prima data cand am utilizat aceasta pilula nu stiu exact la ce sa ma astept.Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul de sarcină care ar putea identifica sarcina gemelară și riscul de avort
  • Testele de sarcină
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •