cum pot sa scap de o sarcina nedorita?

77 comentarii 1 2 3
0
24-04-2012, ora 20:31
Anonim95aj
Nu este medic/terapeut
Anonim95aj
e adevarat ka daka bei solutie de permanganat de potasiu pai pierzi sarcina?
0
25-02-2013, ora 13:34
ramonaa r
Nu este medic/terapeut
ramonaa r
buna ma numesc ramona am 23 de ani si cred ca sunt insarcinata... mia intarziat menstruatia 5 zile:( ce sa poate face sa nu ajung la un avort ? sunt medicamente? astept un raspuns va rog ajutati ma
0
06-03-2013, ora 17:21
vitalie84
Nu este medic/terapeut
vitalie84
Ramona, ce-ai mai facut, ai mai aflat daca esti insarcinata sau nu ? Ti-ai facut un test de sarcina ?
0
20-03-2014, ora 20:01
elena4g4r
Nu este medic/terapeut
elena4g4r
Va rog sa ma ajuta- ti sunt insarcinata si nu pot pastra sarcina Mai am o fetita suntem o familie saraca nu me permite Mai nimik
Am nevoie ajuta-ti-ma dar cu ceva fiole sau medicamente nu vreau chiureta.va rog.j
0
20-03-2014, ora 21:43
vitalie84
Nu este medic/terapeut
vitalie84
Elena, te rog din suflet, ai un pic de mila si dragoste, si lasa copilul sa traiasca si sa se bucure de viata pe care i-a daruit-o Dumnezeu prin tine. De ce nu vrei sa-i daruiesti fetitei tale o surioara sau un fratior ? Te-ai gandit tu oare cat iti va reprosa fetita ta, cand va fi mai mare, ca nu i-ai lasat surioara in viata sau fratiorul ? Nu cred ca te va ierta vreodata ! Dar cel mai mult sa te temi de pedeapda de la Dumnezeu.

Nu te teme de saracie, ca Dumnezeu nu trimite nici un om pe pamant fara o bucata de paine. Te va ajuta Dumnezeu asa cum te-a ajutat si cu primul copil. N-ai vazut ca desi ti se parea greu sa-l cresti pe primul copil, ati ajuns vii si sanatosi pana acum cu ajutorul lui Dumnezeu, tot asa va fi si de acum incolo.

Iar daca chiar asa mult te temi de saracie, de o mie de ori e mai bine sa-l nasti si sa-l dai cuiva, decat sa-l ucizi ! Nu te grabi sa-ti ucizi propriul copil. Sunt multe fundatii sau manastiri care cresc copii abandonati. Le gasesti usor pe internet, te ajut eu sa le gasesti. Exista organizatia Provita, sau Manastirea de la Valea Plopului, sau Manastirea Dumbrava din Alba si cred ca si in alte parti. Te ajut eu cu bani si cu tot ce trebuie ca sa iei legatura cu ei si sa ajungi acolo.

Naste copilul si te ajut eu si impreuna cu altii sa-ti cresti copilul si pentru tot ce-ti mai trebuie pentru trai. Eu am 29 de ani si sunt din Cluj, am si eu un copil de 1 an si 4 luni. Ma numesc Vitalie. Poti sa ma suni -, te voi ajuta cu tot ce-ti trebuie, bani sau mancare pentru voi, numai lasa-l sa se nasca. Spune-mi de unde esti si cum traiti...
0
14-05-2014, ora 02:05
QueenBee
Nu este medic/terapeut
QueenBee
Ok, fetelor treziti-va ! Lasati-ma naibii cu contraceptia! Cate femei folosesc prezervativul ? Putine va spun eu pt ca partenerii lor spun ca "nu e la fel de bine cu "..Corect! Eu sunt un exemplu in sesnul asta.Sterilet nu doresc sa pun.am o alergie severa la unul din componentele lui.pastile am luat si m-am ingrasat si m-am umplut de par...e una folosesc coitus interuptus (sper ca am scris bine ) :P.Am 16 ani de relatie si 3 sarcini..Una pierduta, una dusa la termen si una intrerupta. E oribil avortul, sunt de acord cu voi, eu una sufar psihic foarte tare, dar in unele cazuri necesar. Exista medicamente prin care se poate intrerupe o sarcina mica. NU pricep sub nici o forma de ce trebuie ca eu care am 6 sapt de sarcina sa fiu chiuretata (metoda maxim invaziva si dureroasa )si sa nu mi se prescrie pastila aia.SUnt fete si femei la tara care si acum isi intrerup sarcini nedorite cu plante sau babeste (se trage cica..)Asta nu recomand nimanui. Medici ginecologi ar trebui sa priceapa ca trebuie sa minimalizeze suferinta noastra, a femeilor si implicit costurile si sa opreasca nasterea de copii nedoriti..sunt spitalele pline de ei...femeile cu handicap sau alcoolice nasc copii pe banda...Eu vreau un copil mare si lat.Daca celei cu handicap nu i se interzic mai mult de 2 copii dat fiind handicapul ei (si probabil lipsa de discernamant), de ce mie nu mi se respecta dorinta de a avea un singur copil? Mediatizati domnilor doctori si alte mdalitati de intrerupere a unei sarcini...(ca sunt, va rog sa nu negati ), modul de administrare si toate detaliile necesare. Eu una sunt scandalizata de faptul ca ginecologia se practica la fel de 30 de ani, desi medicina a evoluat mult de atunci. Cu respect, QB !
0
14-05-2014, ora 02:29
QueenBee
Nu este medic/terapeut
QueenBee
Am vazut cateva fete care au spus ca dupa contact neprotejat au facut pipi si dush ! Aloooooo! VAGINUL E VAGIN SI URETRA E URETRA! Vaginul e pt reproducere iar uretra pt urinare..doamne !! Sunt doua..cum sa le zic..conducte..:D separate feteloor! Poti sa faci o cisterna de pipi, ca sperma e la caldurica bine mersi in vaginul tau si mai departe in uter.
0
14-05-2014, ora 05:22
Ruxi26
Nu este medic/terapeut
Ruxi26
perfecta dreptate queenbee si te sustin
0
14-05-2014, ora 05:22
Ruxi26
Nu este medic/terapeut
Ruxi26
asa e
0
14-05-2014, ora 17:46
Roxanica08
Nu este medic/terapeut
Roxanica08
Buna tuturor ! Am o mare problema. Luna trecuta mi-a venit menstruatia pe 6 iar acum suntem in 14 si nu mi-a venit. Vreau sa precizez ca nu am o menstruatie regulata dar niciodata nu mi-a intarziat mai mult de 2 3 zile! Am intretinut relatii sexuale neprotejate cu iubitul meu in urma cu aproximativ 3 saptamani dar nu si-a dat drumul in mine. Duminica am facut un test de sarcina si marti iar am facut.Ambele au iesit negative. Pot fi insarcinata ? Va rog frumos sa ma ajutati !
0
16-05-2014, ora 08:28
Ruxi26
Nu este medic/terapeut
Ruxi26
Dupa calcule, nu cred ca ai ramas insarcinata, insa de ce nu va protejati mai fetelor? Numai ca sa tineti niste neresponsabili langa voi ? Daca nu ii place prezervativul gata frate pa, sau macar luati voi anticonceptionale. Stresul asta nu e bun.
0
20-05-2014, ora 23:16
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Fetelor, am citit acest topic si nu sunt uimita ci de-a dreptul furioasa. Eu am o fetita de aproape 5 ani pe care o iubesc ca pe ochii mei din cap. Am ramas insarcinata cand am vrut si nu pt ca s-a intamplat. Fac sex cu prezervativ de 13 ani de cand sunt impreuna cu sotul meu si pot sa spun ca este o idee preconceputa ca nu se simte nimic. Ba se simte f bine. Sotii sau prietenii vostri nu va iubesc, va spun eu, altfel nu v-ar pune in situtia de a face avort. Nu inteleg de ce trebuie sa va chinuiti organismul cu pastile sau cu chiuretaj. Eu mi-am dorit enorm de mult un copil si l-am avut dupa o sarcina f dificila. Am plans si m-am rugat nopti intregi ca D-zeu sa imi lase copilul. Am facut injectii cu Clexane in burta pe toata perioada sarcinii dar mi s-a parut o binecuvantare ca exista aceste medicamente. Am stat la pat 4 luni de zile ca sa nu pierd copilul pentru ca aveam iminenta de avort. Si voi vreti sa avortati? Pacat ca nu puteti sa fiti mamele copiilor vostri.
0
21-05-2014, ora 22:55
Roxanica08
Nu este medic/terapeut
Roxanica08
Suntem in 21 si tot nu mi-a venit. Vreau sa merg la medic. Voi ce credeti?
0
22-05-2014, ora 16:13
Ruxi26
Nu este medic/terapeut
Ruxi26
Hm...s-ar putea sa fii gravida iar testele sa nu arate inca deoarece cantitatea de Hcg e prea mica inca. Un control cu o ecografie de depistare sarcina si o analiza la sange de beta hcg si te lamuresti si nici nu mai stai in stres. Asa am patit eu anul trecut, mi-a iesit pozitiv abia in saptamana a 6.
0
22-05-2014, ora 16:59
Roxanica08
Nu este medic/terapeut
Roxanica08
Am facut azi un test de sarcina, e al 4 lea.. Negativ ! Au trecut 4 sapt de la contactul sexual.. si 2 de cand trebuia sa mi vina. Eu nu cred ca sunt gravida.. Macar un test trebuia sa iasa pozitiv. A trecut atata timp. Farmacista mi-a spus ca pot sa fac testul la 2 sapt dupa contactul sexual sau la o zi dupa intarziere !
0
22-05-2014, ora 18:21
Ruxi26
Nu este medic/terapeut
Ruxi26
Atunci la ce mai intrebi daca e cazul sa mergi la ginecolog? Treaba ta, vezi sa nu aflii in luna a4a ca esti gravida si apoi sa iti dai pumni in cap. Si nu cred ca farmacista ti-a zis, ci eventual asistenta farmacista care e doar o simpla vanzatoare. Treaba ta.
0
24-08-2017, ora 15:41
admine
Nu este medic/terapeut
admine
va pot ajuta sa faceti rost de pastile pentru intreruperea sarcinii, -----*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns
77 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ingrijirea dupa avort
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •