cum sa-mi continui viata fara el?

11-09-2012
jbc
Nu este medic/terapeut
jbc
povestea mea de dragoste e cam complicata si lunga asa ca o sa incerc sa o zic pe scurt si la obiect. Am fost cu un arab 3 ani, suntem casatoriti religios, el mi-a promis marea cu sarea ca sa zic asa, parintii lui nu stiu ca el e casatorit in romania la moschee, nici nu stiu de mine.3 ani a fost totul bine si frumos cu cateva exceptii insa acum 1 ani si o luna ceva s-a schimbat la el, m-a inselat asa ca ne-am despartit, o vreme nu ne-am vb deloc apoi el m-a cautat insa de fiecare data cand ne intalneam imi faceam mai mult rau pt ca de fiecare data ne certam pt ca nu intelegeam dc mi-a facut asta daca eu nu i-am gresit cu nimic, el nu-mi zicea decat ca intr-o zi o sa inteleg dc a procedat asa, acum 2 luni ne-am intalnit din nou pt ultima oara (el este student la umf si e in ultimul an, in noiembrie termina tot la fac si pleaca in tara lui) si mi-a zis cu lacrimi in ochi ca m-a inselat ca eu sa ma despart de el ca el nu a avut curajul si puterea sa-mi zica in fata ca a incecat sa vb cu parintii lui despe noi2 si ei sub nici o forma nu au fost deacord sa-si ia nevasta o romanca si nu a putut sa se desparta el de mine si stia f bn ca daca face asta eu o sa ma despart de el. Suntem despartiti de 1 an si o luna insa pt mine e ca si cum a fost ieri, de atunci eu nu am mai putut sa fiu cu nimeni, m-am gandit numai la el, la promisiunile lui, la planurile noastre. In ultima luna am incercat in fiecare zi sa-mi spun singura ca el a murit si ca nu mai am cum sa-l aduc inapoi insa nici asta nu functioneaza, nu pot sa mi-l scot din minte, din inima mea. Va rog sfatuiti-ma ce sa fac sa-l pot uita, sa-mi pot vedea de viata linistita, sa pot iubi din nou. Seara cand incerc sa adorm mereu mi-l imaginez langa mine, imi aduc aminte de tot ce a fost intre noi si stiu ca nu pot continua asa dar e ceva ce nu pot controla.
5 comentarii
0
11-09-2012, ora 11:45
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Esti pe un forum medical :)
O sa-ti treaca de la sine. Nimeni nu crede cand aude fraza asta dar toti stiu ca-i adevarata :D
0
11-09-2012, ora 12:30
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Asa e, o sa treaca. Timpul le rezolva pe toate, trebuie sa ai rabdare si sa ai grija de tine, de sufletul tau. Dupa ce iubitul meu m-a inselat, au trecut 4 ani pana am legat o noua relatie, insa nu regret..au fost 4 ani in care am descoperit noi pasiuni, am facut sport si m-am relaxat de minune. Acum am o relatie de 2 ani cu un barbat minunat si mi-am dat seama ca de multe ori o pierdere e de fapt un castig. Dumnezeu stie cine este pt tine si cand il vei gasi, va fi minunat, nu te va ascunde de nimeni daca te iubeste cu adevarat si te va respecta. Ai incredere in tine si in Dumnezeu.
0
11-09-2012, ora 15:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Iesi cu alt barbat.

Asa e. Cu el a fost nemaipomenit si ai tendinta sa retraiesti acele clipe.
Mintea are tenditna sa functioneze din inertie, ca un disc ce se roteste in nestire de la capat si iar de la capat.
S-a fixat pe amintirile acelea.

Scoate-o din vartejul asta care nu iti aduce nimic bun.

Iesind cu alt barbat.

Chiar si numai sa vorbesti sau sa te plimbi.
Nu neaparat sa faci alte lucruri.
0
24-09-2012, ora 13:37
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Greseala a fost a ta inca de la inceput. Nu trebuia sa te casatoresti cu un musulman, nu stiai ca in religia lor femeia nu are drepturi? Sau alea care sunt, sunt putine si fara substanta?..

Eu zic ca esti o norocoasa ca nu te-a atras in lumea lui, in tara lui, unde ai fi devenit proprietatea lui exclusiva.

Da, exact, in tarile musulmane femeia e obiect sexual, buna de facut copii si de ingrijit sotul. Putine sunt cazurile cand sunt lasate sa studieze sau sa munceasca. Iar tu, ca straina, ai fi fost mereu un intrus, chiar daca te-ai fi convertit. Nu mai spun ca daca faceai si un copil, acesta nici nu-ti mai apartinea, era al familiei sotului indiferent de situatii. Iar daca voiai sa divortezi si eventual sa te intorci in tara, adio copil pentru totdeauna!

Multumeste cerului ca ai ramas in tara ta si in libertatile tale!

Ei tin cont de familia lor, in special de ce spune mama, iar in majoritatea cazurilor aceasta nu este de acord ca baiatul sa se insoare cu o straina, si de alta religie.

Un om, cand e dependent emotional de cineva care il face sa sufere, ARE EL INSUSI O PROBLEMA.

Esti imatura emotional si de aceea suferi si ti se pare sfarsitul lumii.

Daca era cinstit cu tine, se casatorea civil cu tine, dar parca-parca as baga mana in foc ca individul e deja insurat in tara lui! Sau daca nu inca, atunci familia ii pregateste nunta dupa sfarsitul facultatii. Stiai ca un musulman poate avea si 4 sotii? Iar prima si mai ales cea din religia lui e cea mai importanta? Din pacate nu cred tu esti aceea si nu cred ca vei fi vreodata.


Concluzie:

Pana nu apuca sa se faca niste rani in suflet, ridica-te mai repede de jos, scutura-te, ia-o ca pe o experienta de viata si MERGI MAI DEPARTE.
Studiaza, invata, descopera-te in toate aspectele, descopera viata si frumusetile ei si nu-ti ingropa tineretea in amintirea unei relatii pe care ai facut-o tu sa fie IDEALA, dar care nu era.

Individul nu a fost sincer cu tine inca de la inceput, si-a facut damblalele, s-a indragostit, s-a insurat si el putin religios, ca nu-l costa nimic si oricum n-avea valoare, si acum trece la lucruri serioase. Se intoarce in tara lui, la neamul lui, cu o diploma din tara noastra si cu amintiri frumoase pe care i le-a oferit gratuit si neconditionat o romanca de-a noastra.

Trebuia sa faci niste sapaturi, trebuia sa-ti iei masuri de precautie, trebuia sa te informezi despre religia lui si tot ce inseamna tara si familia lui. Te-au incantat promisiunile si dulcegariile lui si ti-o fi spus mereu numai ce ai vrut tu sa auzi. Trebuia de la inceput sa nu te increzi in el, dar pentru asta trebuia sa fii deja informata despre ce inseamna un musulman crescut cu Coranul la capul patului.

Greseala e a ta, dar tot tu o poti repara.

Hai, ridica-te, ca nu e sfarsitul lumii! Viata o sa-ti ofere ocazia sa te indragostesti de un roman de-al tau, care vorbeste aceeasi limba cu tine, iti intelege pana si suspinele si dorurile pe care nu prea le poti exprima in alta limba, si tot cu el o sa intemeiezi si o familie, UNA ADEVARATA, fara minciuni si doar cu promisiuni. O sa vezi ca iubirea adevarata va veni de la cineva cu valori, credinta, educatie asemanatoare. Plus sentimente reale si profunde impartasite.

Numai bine!

P.S. Asa se intampla cand visezi cai verzi pe pereti, nu esti stapana pe viata ta (ceea ce presupune si independenta financiara), nu ai asteptari prea mari, nu ai o opinie prea buna despre tine si nu ti-ai valorizat la maximum calitatile. Te va prinde in mreje un individ care doar cu niste cuvinte bine mestesugite, a reusit sa obtina ce-a vrut.
Cand esti stapan pe viata ta, nici o promisiune ("marea cu sarea") nu te da pe spate, pentru ca esti prea bine ancorat in realitate. Dar cand vrei sa obtii ceva usor, speri la cine stie ce avantaje si mai si auzi susurand in ureche cuvinte mieroase, ai crezut ca ai prins pe dumnezeu de picior.


Tu nu trebuia sa accepti MAREA CU SAREA lui, trebuia sa ti-o cumperi singura!

De-aia cad unele romance in plasa musulmanilor, ca n-au fost educate de mici sa-si construiasca pas cu pas, PRIN EFORTURI PROPRII, fiecare bucatica de viata!
0
24-09-2012, ora 13:47
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Louferygo, ai asteptat prea mult 4 ani ! Ingrozitor de mult!

Tineretea e scumpa si pretioasa, cum poti irosi atatia ani in amintirea cuiva care te-a mai si ranit?

Daca cineva te iubeste cu adevarat, merge pana la capatul pamantului pentru tine!

Doua suflete-pereche, care s-au gasit pe pamantul asta, vor face orice sa fie impreuna!
Daca nu, atunci nu sunt ele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul