Prietena mea nu mai tine la mine cum tinea

21-04-2010
emilian20
Nu este medic/terapeut
emilian20
Buna,
ma numesc Emilian, am 20 de ani si am o relatie de 1 an si jumatate. Toate au fost bune si frumoase pana acum cateva luni timp in care, ea imi reprosa ca sunt prea copil, ca manifest o gelozie prea mare.. printre altele. Acum ea mi-a spus ca vrea sa luam o pauza pentru-ca nu mai simte nimic pentru mine si ca nu ma mai iubeste. A spus ca prin pauza asta, o sa prinda iarasi drag de mine si poate ma va place din nou... Eu nu stiu ce sa zic, sufar enorm, nu am somn noaptea, nu pot manca, am tot timpul un nod in stomac si tot la ea ma gandesc. Ea a decis din seara asta sa luam pauza, cateva zile, chiar 1 saptamana. Spunea ca nu o las sa respire, ca o sun zilnic dimineata, mesaje peste mesaje, iar din cauza asta vrea o pauza deoarece nu vrea sa ma paraseasca pentru-ca ii pare rau de mine.
Intrebarea mea catre dvs care e; Dupa aceasta pauza ea isi va recapata sentimentele fata de mine sau e doar un pretext pentru o despartire definitiva ? Sa nu o mai sun deloc in timpul asta in care suntem separat si nici sa nu-i mai dau mesaje sau cate un apel / mesaj nu strica? Nu stiu pe cine sa intreb, cu cine sa vorbesc de aceea am apelat la acest forum, cu speranta ca voi primii cateva raspunsuri sper eu, benefice relatiei mele cu ea. Multumesc anticipat.
7 comentarii
0
22-04-2010, ora 11:11
bybyx20x
Nu este medic/terapeut
bybyx20x
BUNA, Emilian !
Din ceea ce ai povestit...sincer nici eu nu asi rezista.pasiunea ta si iubirea a ajuns la pragul obsesiei.daca depaseste acest prag e f grav, se poate cataloga ca fiind o boala, se poate ajunge la violenta fizica.tot ce te pot sfatui, este sa fii un pic mai calm si mai calculat.
Acordai incredere.da-i libertate...las-o sa respire ca o sufoci.e rau si daca esti indiferent, e rau si daca esti prea insistent.in primul rand senzatia ei este ca nu ai incredrere in ea.LIPSA DE INCREDERE NASTE GELOZIILE si asta de obicei doare.si aduce automat si despartiri urate definitive.
acorda-i aceasta saptamana, gaseste-ti o activitate care sa faca sa-ti treaca timpul mai usor-uitate la filme, joacate pe calculator, citeste o carte, iesi cu baietii, joaca fotbal.dar nu iesi cu alte fete nici macar in grup !!!!, totusi seara sun-o cel putin O DATA, nu mai mult, iar dupa o saptamana.daca te iubeste cu adevarat veti fi iar impreuna
Incearca sa nu mai fi asa obsesiv, e normal sa te gandesti la ea tot timpul...esti indragostit.dar nu exagera cu gelozia, daca ii acorzi INCREDERE gelozia dispare.si totul va fi ok
0
22-04-2010, ora 11:29
emilian20
Nu este medic/terapeut
emilian20
Multumesc pentru raspuns. Am sa incerc sa-mi gasesc o activitate doar ca ma omoara curiozitatea sa stiu ce face ea in timpul asta la scoala, daca este cuminte sau nu. Am pe cineva de la ea din grupa, care imi spune tot ce se intampla cu ea dar mi-e frica sa o mai intreb pe aceea persoana, poate imi spune ceva ce nu vreau sa aud..
0
22-04-2010, ora 12:35
bybyx20x
Nu este medic/terapeut
bybyx20x
Bravo, asa sa faci!
pffff iarasi????? CONTINUA IN RITMUL ACESTA SI O VEI PIERDE GARANTAT. . *Curiosii mor repede*..ce doamne iarta-ma crezi ca poate face...doar e la scoala.invata... iar in pauza barfeste cu colegele.:D.ACORDA-I INCREDERE.las-o sa mai petreaca timp si cu fetele.nu numai cu tine.deja asta se numeste EGOISM.o vrei numai pt tine.asa ceva nu se poate.perioada libera ii este limitata de parinti si scoala, multumeste-te cu timpul ei liber.si nu mai stresa pe nimeni cu intrebari la adresa ei.se pot auzi si minciuni.sau pareri personale care pot face rau, lasa instinctul tau sa vb.nu te lua dupa ce zic altii NICIODATA!
Daca te iubeste cu adevarat va ramane cu tine, daca nu...un SFAT BUN...uit-o!, geme pamantul de fete...esti tanar, traieste-ti viata !Dupa maxim 2 saptamani vei fi FRESH!
Totul depinde de voi si mai ales de tine!
0
22-04-2010, ora 15:04
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
emilian-sunt mult mai in varsta decat tine si iti pot spune ca fazele astea de disperare vor trece...asa e cand esti tanar si iubesti ti se pare ca acolo se termina totul, ca fara ea nu se mai poate si tot asa.mai tarziu vei uita cu siguranta...Nu trai cu impresia ca gata viata sa terminat...cum zic si ceilalti gaseste altceva de facut.nu o mai suna daca ea asta vrea.da-i un mes de noapte buna.si indiferent de urmari mergi inainte nu mai dispera ca pana o sa ajungi sa ai o familie poate mai treci prin faze de astea.lasa curiozitatea ce ar face ea la scoala..sau cu cine vorbeste..fii tare ca un adevarat barbat si mergi inainte nu lasa o fata(femeie) sa te distruga...vrea libertate da-i...vrea sa respire laso.Mai tarziu o sa-i para rau ca nu a apreciat iubirea pe care io porti...Multa bafta si mare grija cu stresul si noptile albe.nu stiu daca se merita...ea cu siguranta doarme noaptea...
0
01-06-2010, ora 23:25
guesswho
Nu este medic/terapeut
guesswho
buna, ma numesc george am 18 ani si nu stiu ce sa mai cred in relatia cu prietena mea pe care o am de 3 luni. ma tot intreb daca tine la mine...daca ma iubeste si kestii din astea. intrebari pe care sigur orice baiat si le.a pus... eo tin la ea de mult timp din clasa a 10a acum sunt a 11-A si acum 3 luni ne.am combinat...dupa o luna eo iam spus ca o iubesc si mia raspuns ca tine foarte mult la mine...dar este un prieten care a vrut si el sa se combine cu prietena mea... si acum de cate ori ies cu prietena mea si cu el baga texte ca nu se simte bine si ca ii piere chefu...si tot asa numai ca sa atraga atentia spre el... si nu stiu ce sa cred adica tine la el mai mult ca la mine? sau care e faza... sunt cam gelos dar acum nu stiu cum sa ma comport ca daca incerc sa il tin departe de ea mi.e sa nu.mi reproseze ceva ca de ce l.am indepartat... astept sfaturi ceva sa ma indrume. multumesc anticipat:X
0
11-09-2010, ora 21:45
zburlica
Nu este medic/terapeut
zburlica
Buna, Emilian
Dragul meu, imbata-te cu prietenii si uita-te dupa alte femei, uita, nu te merita, asta cu pauza e o vrajeala din filme, are pe altul si nu se va mai intoarce la tine. Si in plus, ai un pic de demnitate, esti tanar, distreaza-te cu prietenii si mai prinde un pic de experienta, nu te inhama la o relatie serioasa de acum, inca nu ai gustat din viata sa stii ce vrei sentimental
0
14-10-2011, ora 14:13
razstar123
Nu este medic/terapeut
razstar123
Buna numele meu este Razvan! am 18 ani si sunt intr-o relatie de 11 luni. De ceva timp prietena mea cand ne certam nu vorbeste cu mine ma lasa sa vorbesc singur si ea doar asculta si aproba. Mereu zice ca eu nu o inteleg pe ea si ca daca ea zice ceva eu inteleg gresit si deasta imi zice ca ea nu vrea sa mai zica nimic. Eu nu pot sa stau asa trebuie sa existe comunicare intre noi si sa vorbeasca cu mine si sa-mi zica ce are pe suflet. De fiecare data cand ne certam ma simt super naspa. Nu am pofta de mancare, noduri in stomac si toate cele. O iubesc enorm dar trebuie sa fac ceva sa vorbeasca cu mine si sa-mi zica( sa-mi explice ca sa pot intelege si eu).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul