cum sa nu mai raman gravida

27-08-2007
hunc
Nu este medic/terapeut
hunc
Sunt o mamica de 32 ani cu doi copii ( 2, 6 ani fetita si 7 saptamani baietelul) Nu mai vreau sa raman insarcinata si nu stiu care e metoda cea mai eficienta in cazul meu. Pana acum am folosit doar prezervativul. Nu mi-au placut anticonceptionalele din cauza hormonilor pe care le elibereaza respectiv pentru orele fixe cand trebuiesc luate.
M-ar interesa ceva fara prea multi hormoni care sa ingrase si sa-mi dea tot corpul peste cap, ( mai ales ca intodeauna ciclul imi venea foarte regulat si dupa prima nastere nu mai aveam dureri menstuale deloc ) si bineinteles sa fie si eficient.
Multumesc mult.
Stiu ca exista multe metode in ziua de astazi dar nu stiu care ar fi mai potrivit in cazul meu.
4 comentarii
0
29-08-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Probabil că cele mai nimerite soluţii în cazul dv ar fi metodele contracepţiei naturale. Din păcate, pentru a fi cu adevărat eficiente, acestea sunt şi cele mai complicate. Este nevoie de consiliere de către un medic de planificare familială.
0
01-09-2007, ora 00:00
hunc
Nu este medic/terapeut
hunc
Multumesc mult ptr raspuns, dar daca se poate va rog sa specificati care sunt metodele de contraceptie naturala si de ce sunt ele complicate. Nu am auzit de asa ceva.
Am intrebat si medicul de familie care din pacate habar nu are.
Multumesc
0
01-09-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Una dintre metodele naturale aplicabilă poate în cazul dv este alăptarea. Puteţi citi mai mult despre aceasta într-un articol pe care l-am scris recent, aici:
http://www.doctordragomir.ro/Articolul_lunii.htm
0
02-09-2007, ora 00:00
hunc
Nu este medic/terapeut
hunc
Multumesc foarte mult ptr raspuns.
Am citit aricolul Dumneavoastra, dar din pacate cazul meu nu mai intra in nici un punct mentionat.. In primul rand ptr ca am alaptat baietelul doar doua saptamani ( fetita doar 5 saptamani ), iar in ambele situatii au fost mixte - natural si artificial cu lapte praf inca din spital. Totodata la aprox doua luni dupa nastere mi-a venit si ciclul.
Deci metoda cade din start.

M-am gandit si la sterilet, dar am inteles ca sunt si ele de mai multe feluri : cu cupru, activ hormonal, fara cupru, unul ingrasa, altul iti deregleaza ciclul.
E greu sa ma decid ptr ca pana acum nu am avut probleme. Corpul meu "functioneaza " cum trebuie, nu am avut avort, pierdere de sarcina, ciclul exact la 28 zile.
Astept si alte metode ( in afara de pirule anticonceptionale ).
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Contraceptiv masculin sub formă de gel eficient la maimuțe
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pilula contraceptivă masculină este sigură și eficientă (Studiu)
  •