Cum stiu ca a venit momentul sa nasc?

27-07-2012
deeapop86
Nu este medic/terapeut
deeapop86
Sunt insarcinata in 38 de saptamani cu primul copil. Termenul meu este pe 11 august, insa medicul mi-a spus ca se poate sa nasc mai devreme sau mai tarziu. Intr-un final am optat pt nasterea naturala insa acum imi este frica ca nu o sa stiu cand a venit momentul si ca o sa ma duc in ultima clipa la spital. As dori sa stiu daca exista niste semne, niste indicii ca in urmatarele zile urmeaza sa nasc??? Cu ce (cunoscut) trebuie sa asociez durerile dinaintea nasterii?
Multumesc!
4 comentarii
0
27-07-2012, ora 17:17
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
eu stiu ca atunci cand iti vine sorocul s anasti se rupe membrana si curge lichidul, cum se zice se rupe apa.
Pe urma incep durerile, intai mai rar si apoi mai des, insotite de contractii. Mama imi spunea ca mai simti nevoia sa te fortezi ca tunci cand faci scaun la WC.
0
27-07-2012, ora 17:19
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Vreau sa mai adaug ceva: cand simti c ase rupe apa si curgepe picioare lichidul, te-ai si dus la spital, pana sa inceapa durerile.
Sper c ati-am fost de folos.
nastere usoara!
0
28-07-2012, ora 09:57
deeapop86
Nu este medic/terapeut
deeapop86
Multumesc frumos pt raspuns! In mare parte asta stiam si eu, insa am inteles ca nu este o regula sa se rupa apa inainte. Acum...o sa vad pe pielea mea si ma rog la Dumnezeu sa am o nastere usoara, fara complicatii si sa aduc pe lume un baietel sanatos.
O zi frumoasa!
0
29-07-2012, ora 14:37
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
DURERILE
sunt primele simptome...
f. mari
si la intervale f. scurte de timp.
apa NU mi s-a rupt.decat la spital
(asta nu-i o regula.)

nastere usoara!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Probleme si complicatii ale nasterii
  • Nasterea postmatura
  • Mecanismul de nastere in prezentatia craniana
  • Epiziotomia
  • Amintirile despre durerile nașterii sunt influențate de intensitatea lor (nu de durata) și de epidurală
  • Gravidele cu sindromul ovarelor polichistice au risc de complicații cardiovasculare în timpul nașterii
  • O doză unică de azitromicină scădea riscul de sepsis și de deces în timpul nașterii
  •