faringo, amigdalita cronica, deviatie de sept, sinuzita

10-02-2009
cauta_ma_pe_www
Nu este medic/terapeut
cauta_ma_pe_www
buna seara problemele au inceput in urma cu mai bine de 8 luni am inceput sa am o durere in gat si o senzatie de voma in special dimineata precizez ca sun fumator si fumam chiar mult faceam si putin febra si aveam toata gura rosie am fost la medicu de familie si mia zis ca am mucoasa inflamata mia dat tratament da din pacate lam intrerupt dupa care problemele au reaparut dar mai grave putin.am inceput sa am o flegma alba care nu ma lasa sa scuip o galma in ceru guri sa zic asa si in partea de sus a cerului guri o iritatie asa nu stiu cum so numesc ca niste bulinute care numai eu le simt am fost la urgente si medicu de acolo mia zis ca sar putea sa am un virus si sa fac analize la sange si exudat bun zis si facut toate miau esit bine am fost la un doctor orl si mia zis ca am o faringita si amigdalita cronica intretinuta de mai multi factori mia dat tratament prima data bioparox si hexoraleten si la al doilea control erdomed si hexoraleten dar fara nici un rezultat am apelat atunci la alt medic orl foarte bun zice lumea si mia zis ca am deviatie de sept ca nu resprir bine pe nas si sinuzita alergica sau cam asa ceva mia dat niste picaturi de pus in nas si tantum verde dar fara nici un efect si de asemenea mia zis ca tre sa ma operez sa scap de probleme acum de ceva vreme am aceleasi probleme plus ca am stari febrile da nu mereu si ma dor muschi de la umeri si laringele zic eu e mai mult ca o presiune decat o durere si usoare ameteli de care nu sunt sigur asa mi se pare mie si o durere slaba de cap in zona frunti dar nu mereu si o stare asa alarmanta pe timpu nopti durerea dispare si cea din gat si reapare dimineata si mereu am un mucus albicios foarte concentrat care tre sal elimin ca altfel ma deranjeaza la toti doctori care am fost mia zis sa stau linistit ca nu am cancer si de la ce am eu nu se moare asta ca o incurajare dar totusi nu stiu ce sa mai cred va rog frumos orce informatie ar fi bine venita astept raspuns
63 comentarii 12 3 Înainte ›
0
11-02-2009, ora 09:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faringita cronica.., cu mucoasa inflamata si secretii lipicioase.. intradevar poate sa fie intretinuta de cativa factori.
1. deviatia de sept.. duce la o respiratie bucala. si la uscarea mucoasei bucale si faringiene.
2. sinuzita.. duce la drenarea secretiilor spre posterior si iritatia mucoasei faringelui.. de la acele secretii.
3. Fumatul.
4. consumul de bauturi acidulate si mancaruri acre, condimentate.
5. Un reflux.. gastroesofagian.. aduce acidul gastric in faringe.. irita si inflameaza mucoasa.
Zic sa te internezi in Clinica ORL.. sa faci operatiile care se cer..
faci investigatiile necesare.., si dupa o sa fie mult mai bine.. dac o sa tii regim alimentar!
0
11-02-2009, ora 18:45
cauta_ma_pe_www
Nu este medic/terapeut
cauta_ma_pe_www
ca multumesc pt informatie da de ce ma dor muschi de la baza gatului si de la gat si laringele zic eu daca asta o fii sau se trade durerea de la una la alta chiar si muchi de la brate si de la pept simt ca si cum nas avea forta deci fara operatie nam nicio sansa de rafacere am mai multe simtome pe care nu le inteleg tin sa mentionez ca sunt plecat din tara si nu cunosc limba si e cam greu cu doctori pe aici si simt cateodata ca imi vine acid din stomac poate fi si alt ceva tre sa ma speri sau sa dorm linistit
dar nu mereu am aceste dureri mai multa astea ma sperie si ca fac putina temperatura
0
11-02-2009, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Daca simti ca iti vine acid din stomac.. si El, acidul, ajunge in gat.. ARDE.. si IRITA toata mucoasa.. faringelui si esofagului.
1. REgim alimentar strict. Nimic rece, bauturi cu Acid, Condimente, prajeli, acru!!!!
2. Omez.. 2 pe zi
3. Mancarea trebue sa fie calda, moale, placuta.
faci gargara dupa fiecare masa.. si folosesti pastile de supt.
3 saptamani daca ai rabdare sa faci asta.. vei fi bine!
0
25-08-2009, ora 01:36
dragos22
Nu este medic/terapeut
dragos22
Buna seara nu stiu daca las bine aici msjul pe care vreau sa il postez am o problema asemanatoare simt ceva in gat ca o flegma am fost la orl si mi-au spus ca am rinofaringita acuta mi-au dat un spray Bioparox nu prea isi face efectul, cateodata imi vine sa vomit va rog sa imi lasati un msj, multumesc frumos
0
25-08-2009, ora 06:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu isi face efectul acest tratament.. trebue sa te intorci la acelas medic.. sa vada peste 44-5 zile cum a evoluat tratamentul.. sa faca ceva investigatii( radiografie SAF), exudat faringian.. si sa.ti schimbe tratamentul!
0
27-08-2009, ora 17:00
pisu
Nu este medic/terapeut
pisu
buna ziua, va adresez o intrebare d-voastra domnule doctor:de aproximativ 2 luni simt o jena in gat la baza limbii si in jurul omuletului.simt tot timpul o senzatie de jena si am ajuns chiar sa am probleme cand inghit mancare mai solida.am senzatia ca se opreste bolul alimentar desi nu se intampla acest lucru.mai mult simt ca trebuie sa tusesc mai tot timpul si cand m-am uitat mai atent in gat(cu o lanterna)am observat in spatele omuletului si a amigdalelor o inflamatie sub forma unor besicute.numai pe peretii laterali si la baza limbii.nu pot stii cat de mult continua inspre interiorul gatului insa e o senzatie urata.intrebarea mea este?despre ce este vorba si daca inainte de a consulta un medic orl-ist trebuie sa fac un exudat?

va multumesc anticipat
0
27-08-2009, ora 17:14
pisu
Nu este medic/terapeut
pisu
am uitat sa mentionez ca mi se usuca gatul foarte tare si in ultima perioada ma si ustura.nu fumez, am suferit acum 6 ani de o esofagita de reflux si tin si acum regim...fara acid, prajeli etc

multumesc
0
28-08-2009, ora 07:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate.. cred ca regimul.. nu a fost suficient de corect ales.
poate ceva fructe sau legume ti.au provocat acutizarea refluxului.. provocand la randul sau o faringita.
ce ai tu acum ( dupa descrierea facuta) este O faringita cronica hipertrofica acutizata.
excluzi tot ce este acru( fructe verzi, grefe, lamaie, portocale, rosii)
multa gargara
voseptol tab de supt
eurespal 3 pe zi 10 zile.
reglacid 3 pe zi 3 saptamani
0
28-08-2009, ora 12:59
pisu
Nu este medic/terapeut
pisu
Multumesc domnule doctor, la cest diagnostic m-am gandit si eu, multumesc si ptr tratament, in afara de reglacid foloseam voseptol si eurespal de 2 zile.

Multumesc ptr promtitudine.
Sa auzim numai de bine
0
07-09-2009, ora 19:31
dragos22
Nu este medic/terapeut
dragos22
Buna seara v-am mai lasat msj aici si v-am spus ca simt o flegma in gat, azi am fost la spital si mi-a spus ca din cauza infectiilor pe care le am din cauza dintilor...care sunt sub orice critica numai am nici un dinte masea buna...le-am neglijat foarte rau, si de asta simt acea flegma in gat si am si deviatie de sept mi-a spus sa ma operez, asa sa fie din cauza dintilor...si acelor infectii..? multumesc frumos
0
08-09-2009, ora 21:12
pisu
Nu este medic/terapeut
pisu
buna seara domnule doctor.revin cu o intrebare.gargara cu ce se face ptr o faringita cronica hipertrofica acutizata.
multumesc
0
09-09-2009, ora 22:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dragos.
da infectiea din cavitatea bcl afecteaza grav digestia si caliatatea secretilor locale(saliva, flegma si secretie gastrica.
faci tratament la stomatolog, gargara si regim alimentar si intimp totul o sa se rezolve.

pisu.
gargara se face cu ceaiuri( musetel, galbenele.s.a.)
cu apa cu bicarbonat de sodiu
cu apa cu sare
cu apa +4-5-pic de alcool iodat
0
12-09-2009, ora 21:47
dragos22
Nu este medic/terapeut
dragos22
Va multumesc ptr. rasp. domnule doctor, sa imi spuneti va rog frumos in ce sa conste regimul alimentar multumesc frumos inca o data va doresc numai bine.
0
12-09-2009, ora 21:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
regim alimentar.. inseamna sa NU consumi nimic care irita mucoasda faringelui si cea gastrica.
NU.
bauturi acidulate, fructe acre si muraturi, otet.., rece, s.a
0
07-10-2009, ora 22:22
moni_2006st
Nu este medic/terapeut
moni_2006st
buna
am si eu o problema
am o durere de dinti de ceru guri si de gat am ost la de ntist si nu mi-a gasit nimic o zis dentistu ca nu stie de la ce pt gat am tot fost la medicul de famile si mi-a tot dat medicamente
toata problema e ca ma deranjeaza la inghitit si de cateva ori mi sa oprit mancarea in gat
nu stiu unde sa ma mai duc
tin sa mentionez ca acuma 1 an un urma unui exudant faringian mi-a descoperit candida si steptococ in gat va rog ajutatima ca nu stiu ce sa mai fac
0
08-10-2009, ora 09:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ai incercat la un medic ORL..?
0
08-10-2009, ora 20:51
moni_2006st
Nu este medic/terapeut
moni_2006st
nu
mi-am facut exudant faringian maine am rasp
si ma duc la dentist sa descoperim problema cu dinti
0
09-10-2009, ora 09:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tot ce tine de amigdale, faringe esofag.. tine de ORL.
dupa stomatolog.. mergi sa te vada un medic la ORL.. si faci investigatii ( tranit baritat esofagian) daca problema cu inghititul persista.
0
06-01-2010, ora 10:28
ilenuka
Nu este medic/terapeut
ilenuka
buna ziua, domnule doctor! am si eu o problema: de vreo 3 zile ma doare gatul f tare si simt ca mi s-au umflat si amigdalele, am un ganglion la ceafa si am facut febra in prima seara 38 cu 2. azi de dim am scuipat o flegma f groasa care parea a fi puroi f inchis la culoare si parca avea si ceva rozaliu, sange cred...de cand am scuipat aceasta flegma parca ma simt mai bine si nici nu ma mai doare asa rau gatul. de la ce poate fi puroiul si ganglionul umflat? va multumesc!
0
06-01-2010, ora 10:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil amigdalita acuta.. sau cronica in acutizare
iti recomand sa nu glumesti cu samatatea si sa mergi sa te vada un medic ORL. !
0
06-01-2010, ora 10:40
ilenuka
Nu este medic/terapeut
ilenuka
va multumesc pentru raspuns si promptitudine!
0
08-01-2010, ora 00:17
cornea vasile
Nu este medic/terapeut
cornea vasile
buna ziua, domnule doctor! am si eu o intrebare la dumneavoastra. acum cateva zile am avut o problema...adica m-am racit si in momentul cand respiram pe nara stanga imi lacrima acelasi ochi stang...mi-a trecut aceasta problema, dar acum cand inghit in sec simt o durere in gat si o intepatura in ureche, toate aceste dureri apar doar pe partea stanga. credeti ca ar trebui sa consult un medic? va multumesc!
0
08-01-2010, ora 00:28
dragos22
Nu este medic/terapeut
dragos22
Buna Seara v-am mai lasat msj aveam probl.cu dintii am rezolvat am pus dintii toata gura dar din cauza infectiilor se pare ca am facut in gat stafilococ auriu...din ce am inteles de la stomatolog ca sa uitat pe antibiograma mi-a dat sa iau Augumentin, mi-a spus ca la restu medicamentelor nu sunt rezistent sau ceva de genu asa scrie pe antibiograma, D-vs ce parere aveti ce ar mai trebui sa iau ? sa scap de flegma asta din gat e insuportabila..asta este singura probl. care o am flegma din gat imi vine intr-una simt nevoia sa scuip. Va multumesc frumos
0
08-01-2010, ora 08:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cornea.
cred ca este vorba de expunerea la un curent pe partea stanga. in principiu.. un antiinflamator ( flamexin, nurofen, + antineuralgic.. ) ar trebui sa se rezolve in 3 ziel.. daca N U atunci luni o sa mergi la ORL.


Dragos.
flegma poate fi si un simptom a unei afectiuni gastrice.
trebue sa mergi la ORL.. sa vada faringele.
tii regim fara acidulate, muraturi si lactate.
faci gargara si ei pastilute de supt.
0
19-01-2010, ora 10:16
dragos22
Nu este medic/terapeut
dragos22
Buna ziua domnule doctor, se pare ca acum am alta prob. nu doar cu stafilococul auriu in gat...am asa o senzatie de parca mi-ar veni sa "ragai"..si imi vine mancarea inapoi pe gat nu stiu cum sa va explic mai exact..imi vine sa "ragai" dar nu pot..si dak ma fortez imi vine mancarea pe gat inapoi...Va multumesc frumos.
0
15-05-2010, ora 16:11
Ruxy23
Nu este medic/terapeut
Ruxy23
Buna ziua, am si eu o nelamurire legata de gatul meu care de 4 luni de zile ma jeneaza foarte tare si nu stiu ce pot face sa imi treaca. La inceput am crezut ca este doar ceva trecator dar cand am vazut ca din ziua aceea ma trezesc cu aceeasi stare chiar am intrat la banuieli. Simteam un mic deranj la inceput pe partea stanga a gatului parca era un gol mi se largise gatul dar culmea ca nu ma durea, puteam manca ca si astazi de altfel. Acum numai simt aceleasi simptome, starea parca sa agravat mai exact parca sa extins aceea umflatura pe tot gatul si ma jeneaza foarte tare, ma arde akolo de cateva zile si uneori ma doare cu tot cu urechea stanga, o durere foarte mica nu mare... acum simt parca ca am febra in gat si numai akolo mi e gandul..de durut nu ma doare pot manca dar nu stiu de ce simt aceea stare...o caldura imensa inauntrul gatului..va multumesc si astept un raspuns va rog sa stiu despre ce este vb. o zi buna
0
15-05-2010, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dragos.
e simplu..
am avut dreptate... problemele din gat sunt legate de cele gastrice.
Mergi la Gastrologie.. si ORL.

Ruxy
daca NU sunt dureri la ingitit.. reese ca NU este inflamatie si infectie.
Alte simptome de iritatie pot fi dela secretiile ce coboara din nas.. sau de la refluxul gastroesofagian.
mergi la ORL.. sa vada gatul si o sa stii mai sigur care este problema
0
15-05-2010, ora 22:23
Ruxy23
Nu este medic/terapeut
Ruxy23
am inteles va multumesc pentru raspuns.totusi este ciudata aceea stare.inca ceva am observat, acum cateva zile mi am luat pentru ten un demachiant puternic la miros, cand ma dau cu el pe fata sau ma rog imi fac unghiile cu oja orice ma deranjeaza foarte tare in gat si ma ustura parca am acolo o rana.sa fie vreo iritatie ceva sau alergie...oricum am sa ma duc sa consult un medic sa fac o consultatie.
0
04-06-2010, ora 10:12
Ruxy23
Nu este medic/terapeut
Ruxy23
buna ziua, imi spuneti va rog frumos si mie...de ce si din ce cauza nu pot sa ragai...imi vine mancarea inapoi dupa fiecare masa si ma chinui foarte tare sa pot sa ragai si daca nu reusesc mi se umfla stomacul foarte mult si am o jena la gat mereu, uneori ma mai arde pe gat si in capul pieptului...ce pot face ca numai stiu, ajutati ma va rog...va multumesc o zi buna.
0
04-06-2010, ora 11:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ne e normal sa ragai..
cu atat mai mult.. NU e normal sa vina mancarea inapoi..
este clar ca ai o problema gastrica
mergi la gastrologie.. pentrui regim alimentar si tratament de specialitate
Adaugă un comentariu / răspuns
63 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •