de curand fetita mea si-a amputat degetelul, falanga.

27-08-2012
alexxa_roz
Nu este medic/terapeut
alexxa_roz
Acum ii curge un puroi rozaliu, este normal? imi este frica sa nu ii dea jos acea bugatica mica!
6 comentarii
0
27-08-2012, ora 16:34
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mai teama sa-ti fie sa nu se infecteze si sa se extinda. Mergi la urgenta sa-i curete locul si sa-i dea eventual tratament, nu amana, nu apela la leacuri babesti.
Sanatate!
0
27-08-2012, ora 17:04
alexxa_roz
Nu este medic/terapeut
alexxa_roz
multumesc mult de raspuns dar am fost la doctora ca acum ne-a dat drumul acasa si ia curatat locul acela dar si la spital mi sa spus ca este normal doar ca doctora ma speriat spunandumi ca nu este normal, pe cine sa mai cred?
0
27-08-2012, ora 17:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Deget amputat insemna ca e taiat de tot..a fost taiata total o bucatica din deget sau doar o portiune e sectionata ? A fost cusuta ? In ce data s-a intamplat ?
0
28-08-2012, ora 08:38
alexxa_roz
Nu este medic/terapeut
alexxa_roz
da a fost taiat de tot falanga cam cat tine unghiuta, sa intamplat saptamana trecuta luni, a fost cusuta dar mi sa zis ca poriunea este prea mica si nu se stie daca se p[rinde, dupa 2 zile am mers la pansat si a zis ca momentan este bine dar dupa o saptamana nea dat drumul acasa si am fost la pansat la medicul de familie si ii curge acel puroi rozaliu!
0
28-08-2012, ora 20:16
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Doctorul care a vazut plaga si a spus ca nu e bine trebuia sa recomande ceva contra infectiei...La pansat sa folositi iod si crema Baneocin.Daca fetita va simti cum pulseaza la deget, daca se inroseste, se umfla, devine dureros, apare febra, va intorceti la medic..Dar cred ca nu trebuie sa va speriati, pansat curat si folosind Baneocin se va vindeca fara probleme.
0
29-08-2012, ora 09:37
alexxa_roz
Nu este medic/terapeut
alexxa_roz
Va multumesc mult de sfaturi, voi face cum mi-ati spus.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  •