deget traumatizat

21-01-2018
Daniela1402
Nu este medic/terapeut
Daniela1402
buna ziua, problema este cu degetul de langa degetul mare de la picior. l am lovit puternic dand cu piciorul intr un picior de masa de lemn. nu m a durut foarte tare, insa a 2a zi s a invinetit rau de tot si degetul si aproape jumatate din laba piciorului. s a invinetit si s a umflat. partea de sus a labei, nu in talpa.
Am fost la spital a 2a zi, mi au facit radiografie, au spus ca nu e fractura si nu mi au dat decat o banda..izolatoare sa imi leg degetul afectat de cel de langa, separate de putin pansament.
ideea este ca dupa 3 saptamani degetul nu doare, nu mai e vanat, dar a ramas umflat binisor si inca nu il pot indoi din toate cele3 incheieturi, fara sa ma doara.
recuperarea mea sa zic asa a fost de 5 zile cu doar 20 minutte de mers lejer pe zi..iar dupa cele 5 zile am inceput lucrul, iar eu lucrez in picioare 12 ore pe zi.5 zile pe saptamana.
Trebuia cumva sa evit mersul mult si statul in picioarr pentru a ma reface mai repede, sau care este problema de nu se mai dezumfla degetul ?
este vorba de cartilaj, nu s a refacut complet, sau de ce e inca imobil degetul?
Va rog ss mi speneti ce ar trebui sa fac pt refacere fara probleme.
poate exagerez, dar mi e frica s nu raman cu traume definitive la deget. cred ca mi ar influenta calitatea mersului, a vietii la urma urmei. am observat ca de cand m am accidentat am avut dureri mari la intregul picior pt ca eu calcam diferit avand dureri la degetul afectat.
va multumesc !
5 comentarii
0
21-01-2018, ora 10:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil va confruntati cu o fractura a falangei sau a metatarsianului adiacent.
Vindecarea necesita, in afara imobilizarii, si reducerea drastica a eforturilor cotidiene (nu aveti voie sa stati in picioare sau sa mergeti pe jos mai mult de cateva minute pe zi).
Abia dupa 10-12 saptamani de la traumatism veti ajunge (probabil) sa puteti sta 8 ore in picioare pe zi.
Umflarea (edemul) si durerea de la nivelul degetului va semnaleaza ca solicitarea piciorului este fabuloasa pentru aceasta perioada a consolidarii/vindecarii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-01-2018, ora 16:25
Daniela1402
Nu este medic/terapeut
Daniela1402
multumesc pt raspuns!
nu stiu ce doctori sunt englezii astia..eu sunt in anglia, dar nu mi au spus nimic legat de recuperare..a trebuit sa ii intreb eu cam in cat timp cred ei ca se va vindeca, sa pot incepe lucrul.
au fost evazivi..spunand ca depinde.
eu inteleg ca nu e o problema grava..nu e fractura..dupa cum zic ei..dar nu cred ca e ok degetul. se umfla cat lucrez iar in libere se dezumfla cat de cat.
din pacate nu pot sa stau in recuperare 2..3 luni.
sper sa fie ok...
multumesc din nou!
0
29-01-2018, ora 17:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Daca refuzati tratamentul corect (reducerea drastica a eforturilor fizice timp de 2-3 luni), veti suporta consecintele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-01-2018, ora 21:39
Daniela1402
Nu este medic/terapeut
Daniela1402
stiu ca este asa...dar nu ar fi prea tarziu acuma..dupa 4 saptamani sa mai tin tratamentul?
daca stiam..stateam acasa sa ma rexuperez..dar daca doctorii nu mi au zis nimic...nu inteleg ce medici sunt..atata dezinteres..
ei au zis ca nu e fractura..dupa ce au vazut filmul.dar ceva e in neregula daca ramane tot umflat degetul..doar in libere se mai dezumfla putin..
0
30-01-2018, ora 23:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Vindecarea necesita, in afara imobilizarii, si reducerea drastica a eforturilor cotidiene (nu aveti voie sa stati in picioare sau sa mergeti pe jos mai mult de cateva minute pe zi).
Abia dupa 10-12-16 saptamani de la traumatism veti ajunge (probabil) sa puteti sta 8 ore in picioare pe zi.
Umflarea (edemul) si durerea de la nivelul degetului va semnaleaza ca solicitarea piciorului este excesiva pentru aceasta perioada a consolidarii/vindecarii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  •