Deget stramb la picior

07-09-2013
floricica1
Nu este medic/terapeut
floricica1
Buna ziua!M-am nascut cu ambele degete mari de la picioare cu varful in sus.Nu ma dor, nu am nici o problema cu ele, doar cu forma lor.Nu am mai vazut pe nimeni si e chiar inestetic.As dori un raspuns, chiar sunt foarte curioasa! O zi buna.
6 comentarii
0
07-09-2013, ora 12:07
Dr dunca ioan
Identitate neconfirmată
Dr dunca ioan
Buna ziua,
Mda ar fi interesant sa vedem o poza.
Daca sinteti tinara si nu este nici jena nici durere as opta pentru abstentie chirurgicala.
Dr Dunca ioan
chirurg orthoped
0
13-09-2013, ora 01:58
floricica1
Nu este medic/terapeut
floricica1
http://tinypic.com/r/293c6ll/5 - aici se afla poza!As dori sa stiu cauza acestei forme si ba da, imi este oarecum jena, incerc sa ascund, sa evit sandalele si slapii.Va multumesc!
0
13-09-2013, ora 09:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fotografia nu este sugestiva deoarece nu a surprins intregul antepicior, de sus.
Cel mai adesea este vorba despre o tulburare mai complexa de statica a ante-piciorului, pe fondul unor disproportii arhitecturale.
In acest caz poate fi vorba despre o tulburare a aparatului flexor al halucelui (cum ar fi absenta congenitala a sesamoidelor) sau despre probleme ale articulatiei metatarso-haluciene, care obliga la hipermobilitate interfalangiana (hallur rigidus).
Nu exista un tratament estetic al acestei probleme, deoarece singura solutie chirurgicala este artrodeza interfalangiana a halucelui, care nu este totusi recomandabila (se ingreuneaza mersul, se distrug articulatiile din amonte).
Prin urmare, interventia chirurgicala este total contraindicata in cazul D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
13-09-2013, ora 12:53
floricica1
Nu este medic/terapeut
floricica1
De ce imi poatea ingreuna mersul o operatie la deget?As vrea doar sa il indrept..oarecum.Va multumesc!
0
13-09-2013, ora 13:16
floricica1
Nu este medic/terapeut
floricica1
Priviti alta poza - http://tinypic.com/r/4t6dcp/5
0
14-09-2013, ora 13:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ne-ati precizat care este mobilitatea articulatiei metatarso-haluciene, existenta unor probleme congenitale sau post-traumatice.
Nu este vorba despre o operatie anodina, ci de una care va desfiinteaza o articulatie indispensabila mersului, iar absenta acesteia poate determina distrugerea articulatiilor vecine, prin supraincarcare mecanica compensatorie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Policele schiorului - primul ajutor
  • Cum menținem sănătatea picioarelor?
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  •