Dependenta de mama

20-03-2020
Celibi
Nu este medic/terapeut
Celibi
Buna ziua,

As dori un sfat pentru problema mea. Am 27 de ani si cred ca ma aflu intr-o stare de codependenta cu mama mea. Mentionez desi imi e rusine sa recunosc ca dormim in aceeasi camera. Eu sunt si o persoana hipersensibila, incapabila sa fac propriile alegeri de cele mai multe ori. Chiar si cand ma duc sa imi iau ceva de imbracat de exemplu, ma duc insotit de ea. Si uite asa am intrat intr-un cerc vicios. Toate responsabilitatile mi se par prea mari, si am o teama imensa de a nu gresi. Simt nevoia ca intotdeauna sa nu supar pe nimeni, rar ma enervez fata de cineva.
18 comentarii
0
20-03-2020, ora 16:58
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,

Din ceea ce descrieti este mai mult decat dependenta, este fuziune. Important este ce aveti de aveti de gand sa faceti pentru aceasta situatie.
Atat timp cat nu incepeti sa va construti autonomia lucrurile nu se vor schimba.
0
20-03-2020, ora 18:26
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Ce vârstă aveți?
0
20-03-2020, ora 20:25
ion33
Nu este medic/terapeut
ion33
Dar ce varsta are mama ta, de dormi in aceas camera cu ea?
0
20-03-2020, ora 20:55
Celibi
Nu este medic/terapeut
Celibi
Mama are 54 de ani. Stiu ca pare absurd, dar de multe ori asa ma simt protejat in sinea mea. Am avut perioade de vreo cateva luni cand am dormit in camera mea. Dar foarte greu a fost aveam insomnii noaptea sau dormeam cateva ore decat. Si iar am revenit de unde am plecat.
0
20-03-2020, ora 21:14
ion33
Nu este medic/terapeut
ion33
Tatal tau mai traieste? tu ai iubita?
0
20-03-2020, ora 21:39
ion33
Nu este medic/terapeut
ion33
Ai o legatura mai stransa cu mama ta? dormi cu ea in acelas pat?
1
21-03-2020, ora 11:57
Celibi
Nu este medic/terapeut
Celibi
Da, tata traieste. Iubita nu am. Desi am avut ocazia pe la 21 de ani sa imi fac o iubita, ma indragostisem de o colega de facultate. Si da, dorm in acelasi pat cu mama
0
22-03-2020, ora 13:28
ion33
Nu este medic/terapeut
ion33
banuiesc ca in chiar daca mama ta are o varsta inaintate fizic arata bine? Te face sa fi aasat de ea.
0
22-03-2020, ora 15:17
Celibi
Nu este medic/terapeut
Celibi
Cred ca ati inteles gresit nu ma simt atras sexual fata de mama. Ba dimpotriva ma simt atras sexual fata de celelalte femei din jurul meu. Dar bine incerc sa imi domolesc pe cat pot instinctul asta. Practic de fiecare data cand sunt in preajma unei femei ma simt stanjenit pentru ca imediat ma gandesc la sex.
0
22-03-2020, ora 15:19
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

Urmați sedinte de consiliere psihologică. Conteaza foarte mult ce activitate aveti, cu ce va ocupați timpul, ce prieteni si ce hobby-uri aveti. Nu este bine pentru dumneavoastra ca la 27 de ani sa dormiti in pat cu mama si sa depindeti de sfatul ei in orice situatie. De altfel, ati conștientizat si dvs. ca este o problema, iar aceasta conștientizare este primul pas spre schimbare. Greseala este umană și din greșeli învățăm. Un psiholog vă va ajuta sa va cunoasteti si sa va înțelegeți mai bine, iar treptat veti reuși să atingeti nivelul de maturizare emoțională corespunzător vârstei.
0
22-03-2020, ora 19:08
Celibi
Nu este medic/terapeut
Celibi
Buna ziua, ati atins un punct sensibil aici. Cred intradevar ca este vorba de maturizare emotionala in cazul meu, de multe ori ma simt ca un copil. Simt ca nu sunt capabil sa iau deciziile potrivite si atunci apelez la ajutorul mamei.
0
25-03-2020, ora 18:26
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Exista persoane mai anxioase de fel, aici intra si cei cu personalitate dependenta. Discută cu un psiholog pentru a deveni independent fata de tine in primul rând.
1
26-03-2020, ora 08:17
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
V ați adresat unui medic psihiatru sau psiholog de când ați postat pe forum?
0
26-03-2020, ora 17:52
Celibi
Nu este medic/terapeut
Celibi
Vreau sa contactez un psiholog. Dar m-am gandit sa mai astept putin datorita situatiei acesteia generata de coronavirus.
0
27-03-2020, ora 07:43
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Ceea ce ai scris tu intr-unul din mesaje, citez "Practic de fiecare data cand sunt in preajma unei femei ma simt stanjenit pentru ca imediat ma gandesc la sex." Aceasta problema se rezolva la un consult la medicul psihiatru!
Si iti pot da un sfat.sa nu intri pe site-urile de matrimoniale, mai ales cele gratuite pentru ca acolo nu vei gasi niciodata nimic!
Numai bine!
0
27-03-2020, ora 12:25
Celibi
Nu este medic/terapeut
Celibi
Da stiu siteurile de matrimoniale nu sunt o solutie. O relatie va trebui sa-mi-o fac in viata reala, nu in virtual.
0
28-03-2020, ora 07:35
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Puteți găsi un psiholog care sa vă ajute online in aceasta perioada
0
31-03-2020, ora 16:45
Celibi
Nu este medic/terapeut
Celibi
Mi-a fost recomandat un psihoterapeut. Trebuie sa apelez insa iarasi la parinti pentru ca eu nu am resurse financiare intrucat nu lucrez. Nu mai lucrez de 2 ani, si atunci cand am lucrat au fost probleme mari de adaptare la locul de munca. Unii dintre colegi mi-au reprosat ca nu eram in stare sa fac anumite lucruri, si de atunci m-am izolat total.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul