Deviatie de sept

68 comentarii 1 23 Înainte ›
0
02-11-2009, ora 17:51
adelinasilvia
Nu este medic/terapeut
adelinasilvia
Buna seara,

Ma numesc Adelina si am cateva intrebari pt. dvs. In primul rand trebuie sa va spun ca sunt aproape15 ani decand folosesc picaturi pt.nas pt. a respira(acum am 33 ani). In aceasta perioada am fost diagnosticata de cateva ori cu sinuzita, pe care am tratat-o in special cu antibiotice. Anul acesta m-am angajat intr-un supermachet unde sunt curenti de aer fff. puternici, plus aer conditionat. Inca din prima luna am facut sinuzita si am inceput sa pun picaturi din ce in ce mai des. Am uitat sa va spun ca un medic ORL pediatru (medicul care l-a operat pe cel mic de polipi) mi-a spus ca am si o deviatie de sept si ar trebui sa ma operez. Acum am niste dureri groaznice de cap, toata fata mi se umfla, capul imi este f greu, si am o stare generala din ce in ce mai proasta. As vrea sa stiu daca operatia de deviatie de sept ar rezolva aceste probleme si daca nu ce sfaturi imi puteti da pt. a ameliora aceste simptome. Multumesc!
0
02-11-2009, ora 19:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o interventie sub anestezie generala( deviatiea de sept). ar rezolva mult din problemele care le aveti.
O respiratie buna nazala duce la vindecarea sinuzitei si micsorarea riscului de recidiva.
pana ajungeti sa va operati.. trebue sa faceti in fiacre seara inhalatii si spalaturi nazale.
Luati Sinupret 2 la 8 ore
Echinacee 2 la 8 ore.. minim 3 saptamani
0
29-11-2009, ora 21:57
crissublue
Nu este medic/terapeut
crissublue
Buna seara, ma numesc Cristina si am si eu nevoie de un sfat. Marti, 24 noib m-am operat de deviatie de sept. E a 5-a zi si inca nu mi s-a desfundat nasul, cand o nara, cand cealalta, am durei de cap si de dinti seara. Cand trec sau cum? O alta problema ar fi sangele inchegat din nas care am impresia ca nu o sa mai scap de el, totusi am luat o bucatica care tinea sa se desprinda si mi-au cazut si 2 atze. M-am speriat!!! Vreau sa stiu daca e in regula desi nu au trecut cele 14 zile cand trebuie sa merg la medic sa le scoata. Vreau sa stau linistita.Multumesc,
0
30-11-2009, ora 08:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o interventie chirurgicala implica nunumai operatia in sine dar si ingrijirea postoperatorie,
daca mnu ai mers la ORL.. sa.ti aspire secretiile din nas, sa.ti curate crustele formate..
este sansa sa faci sinechii si sa afectezi rezultatul interventiei.
mergi la medicul care te operat pentru curatarea nasului.
0
30-11-2009, ora 11:22
crissublue
Nu este medic/terapeut
crissublue
Eu operatia am facut-o in Timisoara, dar locuiesc in Petrosani. Doctorul mi-a dat picaturi si mi-a spus ca se va curata nasul pe interior astfel. Mi-a spus sa merg dupa 14 zile la el pt scoaterea atelor. Atat vroiam sa stiu, daca e ok ca au picat din ele si daca pot cumva sa ma curat singura, daca nu...voi astepta inca o saptamana. Multumesc frumos,
0
30-11-2009, ora 22:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
crustele dinnnas se curata foarte bine duoa administrarea de Vit A uleioasa cate 5 -6 pic.. ca sa se inmoaie.. si se sufla nasul, una cate una fiecare nara aparte!
0
03-12-2009, ora 00:19
badr hari
Nu este medic/terapeut
badr hari
Da antonio da am reusit sa ma operez vara asta
am fost la tg mures...toata afacerea a durat cam o sapt
ptr cei care au fruca vreau sa spun cu cea mai mare siguranta ca eu nu am simtit nmik dar absolut nimik (mi-a facut anestezie totala)iar ca fpt divers am sa va sèun ca atunci cand m-a adus in salon am crezut ca nu m-au operat...ma durea un pik gatul dar nici pe departe nasul vreau sa ma credeti ca nici la operatie si nici dupa nu am simtit nimik nimik nimik
dupa operatie i-ti baga niste tampoane in nas iar dupa o zi sau doua ti le scoate...atunci te doare un pik dar nu e ceva de nesuportat
in rest nu am avut nimik
in leg cu operatia pot sa spun ca sunt multumit cu nra dreapta nu respiram iar acum daca nu sunt racit pot respira normal
este un spital tare bun acolo iar operatia m-a costat 100 euro..atat am dat eu la dr ca aas am vrut dar puteam sa nu -i dau nimik
ca nu mi-a cerut nimeni..eu i-am data o atentie ptr ca am fost multumit oricum operatia a decurs conform asteptrarilor mele dar sincer nu credeam ca nu o sa ma doara delok
timp de 2 luni trebuie sa stai atent cu nasul sa nu te loveasca nimeni si sa nu inspiri praf (cu toate ca eu am inspirat destul deoarece a trebuit sa ma apuc de munca )dar totul este ok
mi l-a indreptat l-a facut perfect de drept...in putine cv IMI PLAEC CEA EC A IESIT DE MANA ACELOR OAMENI
care are nevoie si de alte date va stau la dispozitie la id.battista_77
Sa natate la toata lumea si in special d-lui dr FLUERARU VELERIU care este un om deosebit si spun asta ptr ca am vazut ca este un om serios si nu te lasa la nevoie (pe mine nu m-a putut opera sim-a indrumat unde sa merg )VA MULTUMESC
0
17-12-2009, ora 01:38
mikkka
Nu este medic/terapeut
mikkka
Buna ziua,
Dl. dr. Flueraru
M-am operat de deviatie de sept in septembrie. Am mai mereu 1 din nari infundata (cand o nara cand cealalta) dc pun picaturi se desfunda dar in 5 minute se infunda din nou. Aveti idee ce se intampla?
multumesc mult
0
17-12-2009, ora 09:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
a mai ramas o nflamatie a mucoasei cornetelor nazale.
Cauta COLARGOL.( se prepara in farmacie). cate 3-4 pic la 8 ore 10 zile.
0
17-12-2009, ora 23:31
myx
Nu este medic/terapeut
myx
Buna seara! MA bucur ca v-am descoperit. Ma numesc Ana si locuiesc in israel de un an. Am deviatie de sept si la fel ca multi altii ma chinui cu spray nazal zi si noapte de frica operatiei. Insa am hotarat sa fac operatia pentru ca platesc aici asigurari medicale la o clinica privata asa ca operatia nu costa nimic plus ca aici nu exista sa dai ceva la doctor. In februarie ma intorc in tara asa ca m-am programat la operatie inainte si m-au programat chiar de anul nou pe 30 este operatia si stau 3 zile in spital. Imi este frica de mor desi doctorul ma asigura ca va fi bine. Am tot citit ce ati scris ca sa fiu pregatita sa stiu ce urmeaza, ideea e ca doctorul mi-a spus ca operatia va fi cu anestezie locala, apoi voi sta in spital 2 zile cu mese in nas apoi plec acasa si pa nimic altceva. NU mi-a spus nimic de tija, de control dupa, de fire etc. Cred ca ii mai fac o vizita inainte de operatie sa intreb toate astea caci pare evident ca nu scap asa usor cum spune el. Ma ingrozeste gandul ca trebuie sa stau 2 zile cu mesele alea in nas mai rau decat gandul ca ma operez.. NU suport sa respir pe gura de aia tot folosesc spray. Sper sa fie bine !!!
0
18-12-2009, ora 14:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU va faceti Griji..
va fi bine!
aveti toat increderea in medic..
NU trebue sa punetimulte intrebari.. ca nu va ajuta la nimic!
relaxati.va.. aceste 3 zile o sa treaca repede.. si dupa aceia o sa uitati tot.
0
18-12-2009, ora 21:43
myx
Nu este medic/terapeut
myx
Multumesc pentru incurajari o sa va scriu din spital caci oricum nu o sa dorm 2 zile cu alea in nas si o sa stau la pc.
0
20-12-2009, ora 18:45
myx
Nu este medic/terapeut
myx
Sper ca nu ati plecat in concediu pentru ca am nevoie de un sfat.:) Am hotarat astazi sa merg sa cer si o alta opinie de la un alt medic pentru ca nu prea mi-a placut ce mi-a spus doctorul la care am programata operatia mi s-a parut superficial. Asa ca evident noul doctor mi-a spus alte lucruri. Ca nu am doar deviatie de sept am si turbinates hypertrophic si din cate am citit la dvstra pe forum ar fi acele cornete nazale marite. Astfel dansul sustine ca am nevoie de o dubla operatie septum si micsorarea aceasta care mi-o recomanda cum spunea-ti si dvoastra cu acel aparat de radiofrecventa dar pe care aici trebuie sa il cumpar eu ca ar fi de unica folosinta electrodul ala si ma costa cam 800$, Mi-a spus ca operatia va decurge sub anestezie generala., ca seara voi pleca acasa si ca in acel set pe care il cumpar sunt incluse si tampoanele care se introduc dupa operatia si care se resorb singure, ( se topesc) nu mai trebuiesc scoase si dureaza parca in 1 zi. Deci mi-a disparut increderea in medicul care ma astepta la operatie pe 30 cu anestezie locala si care nu mi-a spus nimic si de partea cu cornetele : asa ca e posibil sa o anulez si ma ma mai gandesc. Din pacate cum spuneam nu am timp sa programez alta opera.tie pana ma intorc in tara. Nu stiu cum este mai bine, maine merg si la doctorul cu programarea sa ii spun toate astea sa vad ce spune si revin.
0
21-12-2009, ora 12:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
zic sa faceti numai septul.. si daca in 3-6 luni.. n.o sa fie o respiratie buna.. atunci o sa va ganditi sa faceti si ceva la cornete!
0
30-12-2009, ora 15:08
myx
Nu este medic/terapeut
myx
bine v-am regasit. va scriu din spital la 3 ore dupa operatie.Sa va spun adevarul tot ce m-a durut a fost injectia in fund in rest nu mai stiu nimic m-am trezit in pat si nu-mi amintesc nimic de operatie decat ca am intrat in sala am glumit cu cativa doctori arabi care vorbeau romana, a venit medicul meu mi-a spus ca imi va explicat pas cu pas e facem, mi- a infipt un ac in mana si de acolo nu imi amintesc nimic decat ca eram in pat dupa si ma tinea sotul de mana :). si el spune ca eram constienta si ca spuneam ceva dar nu imi amintesc nimik. Acum stau cu mesele in nas dar nu ma doare nasul sau ochii sau altceva cum citisem pe forumuri ci e doar incomod sa respir pe gura insa ma i-au cu pc si uit. Multi spuneau ca u pot manca dar eu nu ma pot opri am mancat si mancarea lor de pranz si rontai pe aici banane si prajiturele;. Sunt fericita ca nu a durut nimic, ca asistentele si doctorii vin din 5 10 min sa ne vada si ca totul e bine doar ma speriasem degeaba. Sincer e mult mai greu la dentist iar la nastere nu mai spun de 1 milion de ori mai greu asta e un fleac.TOT CE imi doresc e sa fie bine dupa sa pot respira si sa scap picaturi. Ideea e ca dupa injectia asta din mana, acum ala il am si acum acolo nu mai stiu nimic nici macar daca mi-au facut injectie in cerul gurii sau nas. O sa intreb medicul deci acum chiar nu-mi mai pasa :)
0
01-01-2010, ora 10:54
myx
Nu este medic/terapeut
myx
Gata am fost si mi-am scos si tampoanele. Chiar nu a durut pt ca nu am avut timp sa-mi dau seama o secunda si gata. Acum mi-au dat niste picaturi si chiar respir bine. Nu sunt vanata nici umflata si nu ma doare nimic. Probabil va fi si mai bine zilele urmatoare. Nu pot sa cred ca a fost asa usor :) La multi ani tuturor cu sanatate!
0
02-01-2010, ora 21:30
mikkka
Nu este medic/terapeut
mikkka
Buna ziua,
Dl. dr. Flueraru
M-am operat de deviatie de sept in septembrie. Am mai mereu 1 din nari infundata (cand o nara cand cealalta) dc pun picaturi se desfunda dar in 5 minute se infunda din nou.

Am incercat CORALGOL 10 zile dp cum mi-ati recomandat dar nu am scapat deproblema.Respir tot pe o sg nara, am un miros urat in nas si mucozitatile mi se scurg in gat. Cum sa scapt de aceasta problema?
multumesc frumos
0
04-01-2010, ora 15:35
myx
Nu este medic/terapeut
myx
Dle doctor sunt a 4zi dupa scoaterea tampoanelor, ma simt bine nu ma doare mai nimic dar am o problema...nu RESPIR nici macar ca inainte deoperatie. MI-AU dat ei un spray cu ala respir dar tine efectul cam o ora si gata. Maine merg la control sa vad ce spune doctorul multi spun ca e normal o perioada sa nu pot respira din cauza edemului dar sper sa nu cumva sa fi facut operatia si de fapt sa respir mai greu ca inainte:(.
0
02-02-2010, ora 00:57
brighite
Nu este medic/terapeut
brighite
domnule doctor, va rog din suflet sa -mi raspundeti si mie la cateva intrebari care nu imi dau pace.baiatul meu de 16 ani are o fractura piramida nazala in urma unui accident la ora de sport.medicul care l-a vazut dupa accident nu ne-a spus ca trebuie sa ajungem la o clinica o.r.l. in cel mai scurt timp.noi am mers dupa o saptamana, a primit tratament si ne-a spus ca poate fi operat la 18 ani.se poate mai devreme:?fractura nu ii da voie sa respire pe nas si la efort locul unde este rupt se invineteste.in plus se vaita ca ii amorteste bratul stang si oboseste repede, iar noaptea respira pe gura.va multumesc!
0
02-02-2010, ora 06:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. se poate opera si dupa 17 ani !
mergeti sa va vada si la Neurologie !
amortirea bratului.. NU are nimic comun cu deviatia de sept !
0
02-02-2010, ora 15:15
brighite
Nu este medic/terapeut
brighite
va multumesc foarte mult pentru rapiditatea cu care mi-ati raspuns si pentru atentia acordata.copilul face 16 ani in iunie si deci trebuie sa mai stea aproximativ un an pana se opereaza?nu poate fi operat mai devreme?daca trebuie sa mai stea un an imi puteti recomanda un tratament pentru usurarea respiratiei macar pe timp de noapte?multumesc!
0
03-02-2010, ora 13:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe noapte.. se administreaza ser Efedrinat !
ziua cautati o farmacie care prepara COLARGOL si administrati cate 3 pic la 8 ore
0
24-12-2010, ora 12:11
luminita88
Nu este medic/terapeut
luminita88
Buna ziua!Dl Doctor, m-am operat de deviatie de sept acum 3 luni, pot spune ca a fost cea mai urata perioada din viata mea, am avut dureri groaznice, iar pe langa dureri si respirat pe gura am avut ghinionul sa-mi cada pansamentul in gat, asta s-a intamplat de vreo 5 ori in cele 48 ore cat am avut pansamentul in nas.Pe timpul noptii avea grija de mine un medic rezident, care nu mi s-a parut ca se pricepe la ceea ce face, de la operatie am mai mereu o senzatie urata in gat, mi-e teama ca mi-au facut rana in gat, este posibil ???sau m-am speriat atat de tare incat incep sa-mi imaginez anumite lucruri??In plus, de o saptamana au inceput sa se formeze iar cruste ca dupa operatie, le simt tot timpul in gat, ma deranjeaza, parca ma zgarie pe gat.Doctora care m-a operat mi-a spus ca fac aceste cruste din cauza frigului si a aerului uscat si mi-a spus sa imi pun iar Vitamina A.As vrea sa-mi spneti daca se poate ce este sinechia, cum se manifesta si cum se trateaza, pentru ca doctora m-a terorizat spunandu-mi mereu ca daca nu imi pun multe picaturi voi face sineghie si voi ajunge la a doua operatie, este adevarat???? Acum respir foarte bine, mi se mai infunda nara stanga cateodata, dar foarte putin.Dupa operatie nasul meu a capatat alta forma, desi nu au umblat la piramida nazala, pana si acum nasul meu este putin carn, isi va reveni la forma lui????pentru ca doctora mea nu a stat niciodata de vorba cu mine, sa-mi explice ce se intampla, ea sustine ca aceasta e forma nasului meu dinainte de operatie, dar nu e adevarat, am poze dinainte de operatie si dupa operatie.Mi-e foarte frica de a doua operatie, dar nu vreau nici sa raman cu nasul carn, doar pentru faptul ca am vrut sa respir normal.Ce sfaturi imi dati???
Va multumesc anticipat!!
0
24-12-2010, ora 15:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi sa te vada in nas un alt medic ORL...
0
14-03-2011, ora 00:45
Alexander1
Nu este medic/terapeut
Alexander1
buna ziua eu sunt alex am 16 ani (merg pe 17 ) am si eu o astfel de problema, am fost la multe controale prin spitale si toti medicii mi-au spus ca am o deviatie de sept, dar din cate am citit pe acest forum la mine se mainifesta mai diferit de cat la cei care au scris pana acum si asta nu stiu dak e deviatie de sept sau ceva asemanator simtomele sunt astfel : am probleme cu respiratia insa nu asa de tare doar putin respir mai greu si mirosul nu este chiar perfect cum ar trebui sa fie dar nu e chiar asa grav zic eu..insa imi curge din nas in gura un fel de secretie (non-stop ) aceasta secretie mi se duce pe laringe sau cum se numesc acele corzi vocale si eu vorbesc ragusit tot timpul mai ales dimineata cand ma trezesc nu pot sa tip sa vorbesc tare pt ca vocea se schimba cand ridic tonul din cauza acelor secretii care stau pe corzile vocale probabil, daca vorbesc intrun loc unde e galagie vocea mea este foarte slaba, nu stiu toti imi zic ca am o voce ciudata sau chiar caraghioasa ca a unui om batran, aceste secretii le am in permanenta, insa dupa cum am spus mirosul si respiratul nu sunt chiar asa afectate cum se manifesta la ceilalti (unde am citit pe aici ) vreau sa stiu este intradevar o deviatie de sept ? se poate opera ? de la cati ani ? si daca dupa operatie vocea mea o sa fie la fel ca unui om normal si nu ragusita si aiurea ? asta e lucrul cel mai important care vreaus a il stiu daca vocea mea se poate vindeca si pot vorbi cu intonatie ca un om normal ! va multumesc astept raspund dle doctor..
0
14-03-2011, ora 07:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. este si o deviatie de sept ( cred) care impedica respiratia nazala. si ai s.o operezi dupa 17-18 ani.
2 secretiile din gat si raguseala.. pot fi legate si de un reflux gastroesofagian
asa ca trebuie safaci investigatii la gastrologie si sa tii regiom alimentar foarte mult timp.
0
14-03-2011, ora 09:54
Alexander1
Nu este medic/terapeut
Alexander1
aha am inteles deci raguseala se poate sa fie de la stomac, chiar daca nu inteleg de de ce, oricum o sa merg la medic pt investigatii, deci pana la urma ce ati spus dumneavoastra cu reflux gastroesofagian are vreo legatura cu deviatia de sept?
0
31-08-2011, ora 15:47
coco55
Nu este medic/terapeut
coco55
Domnule doctor,
Doresc sa va solicit sfatul. In urma cu aproape o luna am reusit sa racesc f tare, banuiesc ca a fost ceva viral. Am facut initial o bronsita, mai tusesc putin si acum dar nu ma mai deranjeaza prea tare. Insa de vreo saptamana m-am ales, credeam eu cu o sinuzita. La sfatul doctoritei care m-a tratat am fost astazi la un medic ORL. Am facut o radiografie de sinusuri, si m-am dus cu ea la ORL. Mi-a zis ca am o rinosinuzita din cauza unei deviatii de sept si ca va trebui sa ma operez. Pt moment mi-a dat tratament cu antibiotice, ACC pt tusea care inca o mai am (am ramas cu o traheita, desi ma temeam tare sa nu ma aleg cu vreun astm sau ceva de genul) si paracetamol sinus. Acum pe mine foarte tare nu ma supara sinuzita. Mi se mai infunda nasul dar nu exagerat. Noaptea dorm foarte bine, nu am probleme nici cu tusea nici cu nasul. La inceput simteam o usoara presiune in zona fruntii si simteam ca imi arde fruntea si fata, dar si aceste simtome au trecut. Doar problema cu mirosul a ramas, de o saptamana nu simt decat foarte putine mirosuri (fumul de tigara, desi il evit, spirt chestii din astea mai puternice, in rest nu am miros).

Inainte sa racesc niciodata nu am stiut unde sunt sinusurile ca sa zic asa adica nu ma durea nimic, nu aveam probleme cu respiratia.

Ma intreb daca chiar este cazul sa ma gandesc la o operatie? Daca nu m-uu suparat niciodata sinusurile pana acum poate fi vorba oare de ceva cronic? Mi se pare ca s-a cam pripit cu concluzia...

Eu am sa fac tratamentul, dar oare in cat timp sa ma astept sa-mi revina mirosul? Sper sa nu ramana ceva permanent...

Multumesc mult
0
31-08-2011, ora 21:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a desfunda nasul si ati reveni mirosul trebuie sa faci...
1 inhalatii cu ceai de musetel+ 2 pic de ulei volatil de eucalipt + 2 pic de ulei volatil de busuioc
dupa ce se raceste faci spalaturi nazale cu acels ceai
2 mirosi uleiul de busuioc si la rece si pui in camera aromoterapie
sinupret 2 la 8 ore
stugeron 1 la 8 ore
vorbim peste 10 zile
0
31-08-2011, ora 21:30
coco55
Nu este medic/terapeut
coco55
ok, incerc. Dar banuiesc ca urmez si tratamentul dar de doctorita de la ORL (augumentin + acc + paracetamol sinus)?!
Adaugă un comentariu / răspuns
68 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: