Dreptul la Viata - campanie nationala anti-avort

16-04-2008
iulian_cristian
Nu este medic/terapeut
iulian_cristian
"Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Avortul - chirurgical si hormonal - inseamna CRIMA !

Si este cea mai oribila, caci mama isi omoara propriul copil. Avortul, intrucat intrerupe o viata autonoma, care exista in stare perfecta, constituie ucidere, embrionul fiind viata autonoma si
existenta de sine, persoana cu toate drepturile din momentul conceperii. Ovulul fecundat, embrionul, pruncul, copilul, adultul sunt
simple stadii de evolutie si maturizare ale aceleiasi vieti omenesti, a aceluiasi om!
Precum copilul ce s-a nascut are dreptul la viata, asa si cel ce este in pantece, fie el de cateva luni, o zi sau un ceas, are acelasi drept la viata ca si ceilalti oameni.
Astazi in tara se inregistreaza aproape un sfert de milion de avorturi pe an! Un sfert de milion de crime asupra unor suflete nevinovate !

"Dreptul la Viata" este o campanie nationala anti-avort initiata de catre Cristian Drossu

Alaturati-va campaniei nationale "Dreptul la Viata"! STOP AVORTURILOR chirurgicale si hormonale, STOP VARSARII DE SANGE NEVINOVAT !
8 comentarii
0
17-04-2008, ora 00:00
stancorina
Nu este medic/terapeut
stancorina
De acord cu aceasta initiativa, dar cred ca ar trebui precedata de o campanie de educatie sexuala care sa puna accentul pe utilizarea prezervativului si a anticonceptionalelor.In egala masura ca si avortul este de condamnat abandonul copiilor
0
17-04-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Stimabile, inainte de a posta un astfel de mesaj - bine intentionat, nimic de zis- ar trebui sa citesti macar o mica parte din mesajele postate de tineri pe acest site. In calitate de medic, crede-ma, m-*am plictisit sa mai dau explicatii legate de contraceptie, de sexologie etc. Atata vreme cat tinerii din tara noastra isi incep viatza sexuala inainte de a sti macar 2-3 notiuni despre propria anatomie, despre sarcina sau despre contraceptie, aceste propagande anti-avort sunt o porcarie. Vreti sa cresteti voi toti copiii veniti pe lume din parinti minori? Toti copiii nedoriti si fara viitor? De cele mai multe ori vorbesc despre aceste lucruri oameni care nu au nici probleme financiare, nici materiale si nici nu s-au confruntat cu o astfel de situatie. Stii cum arata o copila disperata, in pragul suicidului, care vine la un cabinet de medicina generala in speranta ca o poti scapa de sarcina la care nici nu s-a gandit vreodata? Scoaterea avortului inafara legii va duce la o situatie din vremea comunismului.vezi filmul lui Cristian Mungiu!!!!! Lasati fiecare femeie sa decida asupra corpului ei! Mai bine avort la 6 saptamani de sarcina decat inca un copil in tomberon sau inca un pusti in canale!!!! Nu mai faceti pe "bunii samariteni"!!! Realitatea in Romania e alta si vor trebui zeci si zeci de ani ca s-o schimbam sau poate ca nu se va schimba niciodata. Trebuie sa invatam sa "lecuim" cauzele si nu efectele.
0
17-04-2008, ora 00:00
Cristian_Iulian
Nu este medic/terapeut
Cristian_Iulian
In calitate de medic, ar trebui sa faceti totul pentru VIATA, stimabile. Nu are rost sa continui discutia, caci nu merita. Mai bine imi folosesc timpul pentru campanie decat sa "dialogam".
0
18-04-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Cred ca esti un pusti care vorbind deespre viata se refera doar la "papa bun" din farfuria lui si la imaginea publica extrem de favorabila pe care i-ar aduce-o o astfel de campanie. Daca ar fi mediatizata in audio-vizual, presupun ca ti-ar fi si mai de folos. Ai copii? Stii ce presupune cresterea unui copil? Precis ca habar nu ai. Vezi ca pe HBO ruleaza si filmul Decreteii. O sa ne intoarcem la acele vremuri, ba poate si mai rau. Si Ceausescu a militat anti-avort si rezultatele le poti vedea in film. E realitate pura.intreab-o pe mamica ta, care n-a avut grija sa-ti povesteasca nimic, ca sa te trezeasca la realitate. Eu am trait-o si stiu.nu mai vreau!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
22-06-2008, ora 00:00
iulian_cristian
Nu este medic/terapeut
iulian_cristian
Pacatul avortului cade in aceeasi masura si asupra celor care indeamna la avort. Asa cum am specificat, in calitate de "medic" ar trebui sa sa sustina viata. Dar numai ca nu exista aceasta calitate.
1
09-03-2011, ora 22:51
novacrin
Nu este medic/terapeut
novacrin
Ii dau dreptate lui Cristian_Iulian:
Avortul este o crima si nu poate fi "preferata" unei situatii de a da nastere unui copil "fara viitor". Cand ucizi - ucizi viitorul. Cand lasi viata sa se dezvolte - aceasta poate avea un viitor.

Doamna doctor - nu cred ca se poate decide la 6 saptamani de viata - ce viitor are sau nu are copilul inca nenascut. Dar ce viitor poate avea daca l-ati omorat?

Problema medicilor din tara asta este zeflemeaua cu nasul pe sus: ca "m-*am plictisit sa mai dau explicatii legate de contraceptie, de sexologie etc." Daca dvs. v-ati plictisit, parintii s-au plictisit, profesorii s-au plictisit - cine sa educe copiii si tinerii pentru a nu ajunge in situatia de a avea sarcini "nedorite"?

Credeti ca singura solutie pentru fata speriata care vine in cabinetul dvs. este avortul? Sunteti medic pentru a proteja viata. Ce faceti? Sariti imediat la avort - pentru ca este "singura" solutie? Exista solutii alternative: consilierea psihologica si spirituala a femeii care doreste sa faca avort. Informati-o cu privire la ceea ce se intampla, spuneti-i adevarul: ca se ucide o viata; lasati-i un pic de ragaz sa se gandeasca serios la ce va face.

Dar nu - multi din ginecologii nostri sar imediat cu gura pe pacienta: "Ce, ai innebunit? Ce iti trebuie o sarcina la varsta asta? Nu fi fraiera sa-ti distrugi viata! Stai ca te rezolv eu - vei fi ca noua!"

Nu saracia este cauza avorturilor ci ignoranta. Bunicii nostri au crescut si 10-11 copii in vremuri de saracie lucie si au crescut copiii sanatosi si i-au dat si la scoala. Noi ne plangem ca nu putem face un copil sau doi ca - n-avem inca tot ce trebuie.
0
09-03-2011, ora 22:53
novacrin
Nu este medic/terapeut
novacrin
Pentru cei ce inca mai cred ca avortul este o crima "preferabila", ii invit sa urmareasca filmul de mai jos:

http://vimeo.com/7359774
1
01-09-2014, ora 10:07
floare-de-crizantema
Nu este medic/terapeut
floare-de-crizantema
Felicitari lui novacrin pentru raspuns. Asa este : orice copil merita sa vada lumina zilei si sa se uite in ochii mamei lui, iar explicatiile date ca am obosit nu sunt o scuza. Pe de alta parte sunt niste minciuni ale medicilor. Sa vedeti la femeile insarcinate cum le spun medicii ca au de facut anumite investigatii fara sa le explice clar ce e cu ele. Daca ii intrebiuneori refuza sa iti raspunda. Eu sunt insarcinata si trec prin toate aceste experiente si va spun ca totul e facut sa conduca femeia catre aceasta crima, chipurile ca "posibile malformatii" vrajeli.
In plus nu uitati ca exista un Dumnezeu deasupra noastra si ca asa ceva nu iarta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  •