dupa avort inca mai am sangerari usoare

04-04-2007
nakshadill
Nu este medic/terapeut
nakshadill
am luat 2 ani lo femenal. am facut o pauza de 2 luni si am vrut sa trec la microgynon. din pacate am ramasa insarcinata, insa fara sa stiu si pt a preveni o sarcina nedorita am luat postinor, fara sa mi dau seama ca in urma unui alt contact ramasesem deja insarcinata.la data cand trebuia sa mi vina ciclul a aparut o mica sangerare de o zi; am luat primul blister de microgynon dar aveam greturi, eram insarcinata...nu eram sigura ca acest copil ar iesi normal si nici nu aveam resurse suficiente sa l cresc, ca urmare am recurs la o intrerupere de sarcina.au trecut 2 saptamani si eu ink mai am sangerari usoare dar continue. este normal?dar mai ales tratamentul prelungit cu anticonceptionale poate duce la steriliatate?exceptand luna trecuta am mai luat cand eram mai mik, acum 2 ani, postinor de 2 ori intr un interval de 4! luni.care sunt sansele sa raman sterila?
am 20 ani...sunt disperata, lasand la o parte trauma psihica post avort
2 comentarii
0
04-04-2007, ora 00:00
nakshadill
Nu este medic/terapeut
nakshadill
ma kinuie spaima ca nu as mai putea avea copii.ajuati ma am 20 ani si mare nevoie de un sfat!postinoru, intreruperea de sarcina si ciclul neregulat, care inainte de anticonceptionale era de 14 max 21 de zile ma fac sa ma gandesc la ce e mai rau...cat mai sangerez avand in vedere ca au trecut 2 saptamani?acum iau microgynon dar medicul curant mi a spus ca prima reactie daca le intrerup ar fi o sangerare de privatie si mai abundenta...
0
05-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca ati ajuns deja in aceasta situatie (de completa brambureala hormonala), trebuie sa luati mai departe Microgynon cel putin 3 luni. O ecografie de control ar fi, de asemenea, foarte indicata. Este bine sa aveti si un medic care sa se priceapa la planificare familiala si sa va consilieze pe viitor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sangerarea in timpul actului sexual
  • Sarcina după avort
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  •