Durere amigdala dreapta+ureche

27-01-2019
Norment
Nu este medic/terapeut
Norment
Buna ziua, am o mare problema, de 5 zile a inceput sa mi se inflameze amigdala dreapta si de o zi urechea dreapta parca e infundata. Dupa cele 5 zile nu pare ca durerea va disparea curand, nu vad sa am puroi pe amigdala, posibil sa fie.dupa amigdala ? Sau sa fie pietre din acelea.calcifiate care sa provoace durerea?
Doare groaznic la inghitire si in rest nu foarte tare dar e deranjant si se simte ca e foarte umflat
Fac si febra.de 3-4 zile, cam 38 si scade.doar daca iau nurofen sau algocalmin
De 5 zile iau: nurofen raceala si gripa 1 tableta la 5-6 ore ( ma trezesc si noaptea in fiecare noapte aproape din ora.in ora si nu stiu de ce )
Pastile de gat hexoraletenN tot 5-6
Algocalmin 1 pe zi
Iar de 1 zi am inceput.sa iau un antibiotic similar cu cedax(acesta m a salvat acum 2 ani cand am avut o amidgalita crunta ce a durat mai bine de o luna) numele lui e sufixin forte cu substanta activa cefixim
Ceva imi spune ca durerea de ureche o sa devina din ce in ce mai grava.
Mentionez ca nu pot sa vorbesc de durere, si ca imi simt pulsul in ureche
3 comentarii
1
27-01-2019, ora 09:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
durerea numai pe dreapta.. poate fi provocata de un reflux gastro esofagian in somn, cand acidul gastric irita tot pana sus langa ureche. dupa se suprapune si o infectie
simptomele descrise ma duc cu Gandul la un flegmon periamigdalian
e nevoie de un consult ORL.. cat mai urgent
pana atunic.. un antacid de supt + tantum verde de supt + sprey strepsils intensiv,
multa gargara cu ceaiuri calde
0
27-01-2019, ora 09:33
Norment
Nu este medic/terapeut
Norment
Multumesc foarte mult voi merge maine la control si voi urma sfaturile Dvs ! O singura intrebare, datorita faptului ca prin durerea de gat efectiv simt presiunea pe amigdala atunci cand inghit, sa fie cauza acidul din refluxul gastroesofagian? Adica acidul mi a iritat amigdala dreapta?
0
27-01-2019, ora 12:58
Norment
Nu este medic/terapeut
Norment
Update, de ieri pana azi observ ca durerea in general s a diminuat si la inghitire, in schimb omuletul incepe sa se umfle cu ceva lichid, de asemenea vad un chist in spatele amigdalei oare sa fie reactie alergica la antibiotic?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •