de vreo 2 ani ma doare rau in gat

06-03-2014
AncaSuceava
Nu este medic/terapeut
AncaSuceava
Numele meu este Ancuta, am 23 de ani si sunt din Suceava. De mai bine de 2 ani ma necajesc foarte tare.
Ma doare foarte rau in gat, sunt perioade cand ma ustura foarte rau si perioade cand ma doare doar cand inghit.
In acesta perioada am fost la ORL foarte des, am facut toate analizele posibile. Initial sa presupus ca e din cauza stomacului asa ca am fost la Iasi si timp de 6 luni de zile am facut tratament cu controloc pentru esofagita de reflux, timp in care am suportat aceste dureri, nu ma ajutat prea mult.
De la ORL mi s-au dat foarte multe retete pe care le-am incercat si tot asa fara nici un folos. Ultima solutie a fost operatie de deviatie de sept si rinita cronica, acum aproximativ o luna. Si din nou durerea nu a disparut, am facut si o analiza pentru a vedea daca nu este vorba de o tumoare si a iesit bine.
Va rog din suflet spuneti-mi ce sa mai fac, sunt foarte afectata, cu greu reusesc sa dorm si din cauza durerii si a grijilor pe care mi le fac, am slabit foarte mult, cred ca din cauza stresului si a regimului foarte strict pe care il tin,
Va multumesc!
3 comentarii
0
06-03-2014, ora 20:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele descrise NU pot sa.mi dau seama de cauza..
suceava este foarte aproape de pascani
cat de complicat este sa vii la o consultatie? mai cu seama ca drumul spre Iasi..tot prin pascani trece
0
07-03-2014, ora 11:11
AncaSuceava
Nu este medic/terapeut
AncaSuceava
Va multumesc mult pentru raspuns domnule doctor. In zilele ce urmeaza o sa vin la dumneavoastra.
Aseara am fost din nou la mediucul care ma operat de deviatia de sept, si mi-a spus ca am corzile vocale inflamate.
Trebuie sa iau antibiotic trei zile si luni sa merg din nou la consultatie.
0
07-03-2014, ora 18:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu sunt sigur ca e cazul de antibiotic
eta suficient sa faceti aerosoli, inhalatii, aromoterapie, gargara si spreiuri local
dara daca ati inceput antibioticul.. trebei adaugat Reglacid inainte de masa..., antiboticul dupa masa
trebuei luat si nistatina 1 la 6 ore..pentru a preveni micoza
Exclude complet din alimentatie Lactatele.. toate...si tpt ce este acru, acidulat, citric...
consumi multe bauturi calde si folosesti faringo-sprey de 5-6 ori pe zi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •