Durere cap la apasare

06-11-2012
stefanx25
Nu este medic/terapeut
stefanx25
Am si eu, o intrebare la care sper din suflet sa primesc un raspuns.
Am 25 ani - de aproximativ 6 zile, simt o durere (doar) la apasare, in partea stanga-sus a capului (~3-4cm deasupra tamplei, care uneori radiaza spre ureche). Repet, durerea apare doar la o apasare cu o forta medie, si este de intensitate scazuta dar deranjanta, in interior. In tot acest timp, durerea nu a evoulat dar nici nu a regresat.
Dureri de cap (spre ceafa) am mai avut, dar nu foarte dese (2-3 intr-o luna). Acum ma doare mai des, ,. aproape zilnic.
Tensiune arteriala o masor si e un pic cam mare (in timpl zilei ~135 / 85.
Durerea la apasare e exclus sa fie de la o lovitura - nu am urme (cucui) iar durerea nu este la suprafata.
Mi-am facut programare la neurologie, dar e abia peste 10 zile...
Sunt un pic speriat. Intreb doar...ce ar putea fi?
4 comentarii
0
06-11-2012, ora 18:14
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere:
Nu ai nimic la cap..
poate ar trebui sa ai grija de tensiunea (valoarea mica=85)
135 este ok
stiai ca tensiunea mica...oscileaza IN FUNCTIE DE SUPARARI???????
a fost cazul SI la tine/!?
iti doresc BINE si
tot asa sa fie raspunsul tau si DUPA acel control-programat.
0
20-11-2012, ora 13:17
stefanx25
Nu este medic/terapeut
stefanx25
diagnostic: nevralgie arnold + cefalee
0
26-11-2012, ora 00:43
riyhanna2013
Nu este medic/terapeut
riyhanna2013
buna stefan,
imi spui si mie te rog mai detaliat despre durerea ta si mai exact ce tratament ti-a recomandat doctorul ptr nevralgie?sau oricare informatie care o detii despre diagnosticul tau, dinc e cauza s-a declansat, cum evolueaza, tratament, vindecabil, etc

si eu am acceasi problema ca si tine
0
27-11-2012, ora 17:32
stefanx25
Nu este medic/terapeut
stefanx25
Buna,

Medicul neurolog mi-a spus ca e bine ca am mers, dar nu e nimic grav - practic e un nerv care e imediat sub pielea capului (nervul arnold) si care e mai sensibil acum, din diverse motive.
Cauzele posibile: cel mai probabil frig (nu am purtat niciodata nimic pe cap), presiune indelungata (ex: noaptea in somn sa dormi cu capul lipit de dunga patului), aer conditionat. Si cica munca indelungata in fata calculatorului influenteaza foarte mult.
Tratamentul a fost destul de simplu: ibuprofen 400 x 2 / zi + midocalm 150 x 2 / zi - timp de 5 zile + sport !!!
Mi-a recomandat in mod expres sa fac sport (in special inot)

Ce sa zic...tratamentul a functionat relativ. Nu ma mai doare capul la apasare deloc (ceea ce e bine) - deci nevralgia a disparut. Cat despre cefalee, asta incerc sa o tin sub control prin sport si mai putin stress - aparent functioneaza.
Sper sa fie de folos ce ti-am scris. Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
13-01-2023, ora 13:20
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Neurolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 400 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.