Durere genunchi
Buna ziua!
De cateva zile am o durere la genunchi, mai precis in acea "denivelare" de langa rotula, cand apas doare.
Durerea se manifesta cand pasesc, uneori ma doare atat in acea zona cat si in talpa, undeva in spatele degetului mare, cumva in mijlocul talpii.In repaus, durerea este inexistenta.(Nu cunosc termenii medicali)
Care ar fi o posibila problema si ce as putea lua?
De cateva zile am o durere la genunchi, mai precis in acea "denivelare" de langa rotula, cand apas doare.
Durerea se manifesta cand pasesc, uneori ma doare atat in acea zona cat si in talpa, undeva in spatele degetului mare, cumva in mijlocul talpii.In repaus, durerea este inexistenta.(Nu cunosc termenii medicali)
Care ar fi o posibila problema si ce as putea lua?
7 comentarii
Buna ziua!
Nu se pune problema de a "lua" ceva, medicamente, injectii sau similar.
Aveti nevoie de un diagnostic.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente traumatice sau de alta natura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Nu se pune problema de a "lua" ceva, medicamente, injectii sau similar.
Aveti nevoie de un diagnostic.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente traumatice sau de alta natura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Buna ziua domnule doctor.
Sex: masculin, varsta: 25 de ani, greutate: 86 kg, inaltime-1, 73, nu practic sport, fara antecedente traumatice.
Sex: masculin, varsta: 25 de ani, greutate: 86 kg, inaltime-1, 73, nu practic sport, fara antecedente traumatice.
Poate fi vorba despre un sindrom de supra-solicitare mecanica a articulatiilor membrului inferior, avand la origine cele 20 kg in exces.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Am uitat sa mentionez ca m-am lovit acum o saptamana in zona respectiva.Apoi a doua zi ma durea foarte putin, iar dupa aceea in mers din ce in ce mai tare.In repaus nu ma doare chiar daca misc piciorul, dar cand trebuie sa merg intervine o durere localizata doar in zona respectiva, langa rotula, in acel "gol".
Pai durerea este normala dupa un traumatism osteo-articular...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Aveti dreptate.Insa pot lua ceva pentru diminuare?
Nu se pune problema de "a lua ceva". Nu v-ar folosi la nimic.
Durerea este doar semnalul de alarma, "strigatul" organismului confruntat cu o agresiune (supra-solicitare mecanica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Durerea este doar semnalul de alarma, "strigatul" organismului confruntat cu o agresiune (supra-solicitare mecanica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2un raspuns urgent...durere de genunchi
- 2Durere genunchi (rotula)
- 7Durere genunchi
- 3probleme cu ambii genunchi... gonartroza?
- 3dureri de genunchi
- 4Rotula foarte proeminenta, durere si amorteala ale genunchiului.
- 8Durere genunchi - fortat - exercitii sau imobilizare
- 2durere genunchi
- 4durere genunchi stang partea interioara
- 3Durere genunchi (TENDINITA)
- 1Dureri de genunchi la un om in varsta!
- 2Durere genunchi drept
- 5Ce poate fi?
- 1Durere la genunchi
- 1Probleme/durere genunchiul stâng
- 2Intepatura genunchi
- 3Probleme genunchi
- 1Durere puternica de genunchi dupa ce il indrept dintr-o alta pozitie
- 2Durere genunchi stâng
- 1Durere la genunchi şi umflarea gleznelor
Mai multe informații despre: Durere de genunchi
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: