durere genunchi

17-05-2016
mimoaca
Nu este medic/terapeut
mimoaca
Buna seara! Am 38 de ani, 172 cm si 78 kg, femeie. Pentru obtinerea unui post ce implică un examen sportiv am inceput da alerg. Dupa cam o lună de antrenamente am simțit o durere puternică în genunchiul si sub genunchiul drept usor in stanga imi simt piciorul umflat. Am luat pauză o saptamana si cand am incercat sa alerg ma durut tare. Ce ma sfatuiti? Mai am vreo sansă sa dau probele peste 3 saptamani?
3 comentarii
0
18-05-2016, ora 10:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
A alerga la greutatea D-voastra reprezinta o dovada de inadecvare, pentru a ramane politicos dar explicit.
Jogging-ul distruge ultra-rapid genunchii si gleznele chiar ale unui normo-ponderal. In cazul supra-ponderalitatii evidente, lucrurile sunt infinit mai severe.
Trebuie sa alegeti intre sanate si jogging.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-07-2016, ora 15:11
mimoaca
Nu este medic/terapeut
mimoaca
In atentia d lui Uscatu!Buna ziua! Nu stiu daca veti citi mesajul meu dar doresc sa va multumesc! Nimeni nu mi a spus atat de dur ca am o probleme cu greutatea si ca ar trebui sa fac ceva. Acum am 68 kilograme si am luat proba sportiva pe care mi o doream. Voi continua sa mai pierd ceva greutate si sa alerg. Multumesc pentru ca m ati obigat sa ma uit in oglinda si la cantar.
0
26-07-2016, ora 19:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ma bucur ca ati inceput sa intelegeti semnalul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: