Durere masea cu nerv scos
Salutare! Am si eu o masea cu nervul scos, plombata etc. De 5 zile cand mananc pe ea ma doare sau cand tin gura stransa (dinte pe dinte) ma doare 2 secunde si daca apas mai tare tot 2-3 secunde dupaia trece. Daca nu mananc nu ma deranjeaza deloc. Am facut vreo infectie ceva? Am inceput sa iau oxacilina de 500mg cateva zile, poate poate. Ce ar putea sa fie si cum se rezolva? Multumesc.
3 comentarii
Daca obturatia de canal e recent realizata (citeva zile), atunci durerea este normala.
Daca insa nervul a fost scos cu mai mult timp in urma, durerea aceea indica ceva ce nu e in regula, probabil un granulom. Daca e asa, atunci trebuie refacut tratamentul de canal. Problema NU se rezolva cu antibiotice.
Oxacilina NU e pt dinti!!!!!!!!!!!!!!!!
Daca insa nervul a fost scos cu mai mult timp in urma, durerea aceea indica ceva ce nu e in regula, probabil un granulom. Daca e asa, atunci trebuie refacut tratamentul de canal. Problema NU se rezolva cu antibiotice.
Oxacilina NU e pt dinti!!!!!!!!!!!!!!!!
Scuzati raspunsul intarziat, dar niciodata nu este prea tarziu.
In primul rand, multumesc pentru raspuns.
In al doilea rand, mi-a trecut fix dupa ce am terminat de luat oxacilina (eu luasem dimineata ultima pastila, iar dupa-masa totul a revenit la normal). Nu ma durea daca apasam pe gingie sau pe lateralul dintelui, doar intr-un colt ma durea mai tare.
Daca spuneti ca oxacilina nu este pentru dinti, atunci ce medicamente sunt 100% dedicate dintilor? Multumesc anticipat.
Stiu ca nu ar trebui sa iau antibiotice, ci sa merg direct la dentist, dar am zis sa incerc inainte, deoarece am programul mai incarcat saptamanile astea. Bine ca a trecut.
edit: dintele e plombat de aproximativ 2 ani, si nu mi-a facut deloc probleme pana acum.
In primul rand, multumesc pentru raspuns.
In al doilea rand, mi-a trecut fix dupa ce am terminat de luat oxacilina (eu luasem dimineata ultima pastila, iar dupa-masa totul a revenit la normal). Nu ma durea daca apasam pe gingie sau pe lateralul dintelui, doar intr-un colt ma durea mai tare.
Daca spuneti ca oxacilina nu este pentru dinti, atunci ce medicamente sunt 100% dedicate dintilor? Multumesc anticipat.
Stiu ca nu ar trebui sa iau antibiotice, ci sa merg direct la dentist, dar am zis sa incerc inainte, deoarece am programul mai incarcat saptamanile astea. Bine ca a trecut.
edit: dintele e plombat de aproximativ 2 ani, si nu mi-a facut deloc probleme pana acum.
"Stiu ca nu ar trebui sa iau antibiotice, ci sa merg direct la dentist"
Exact! Asta este intotdeauna cea mai buna solutie. Cu atit mai mult cu cit cele mai multe probleme dentare se pot rezolva fara antibiotice.
Daca e plombat de 2 ani si doare acum, inseamna ca exista o problema la el. Va trebui tratat din nou.
Exact! Asta este intotdeauna cea mai buna solutie. Cu atit mai mult cu cit cele mai multe probleme dentare se pot rezolva fara antibiotice.
Daca e plombat de 2 ani si doare acum, inseamna ca exista o problema la el. Va trebui tratat din nou.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 50Durere masea cu nervul scos. Ce ar fi de facut?
- 6Durere de dinti, cap si la urechea stanga
- 7durere acuta ureche si dinti
- 3Nerv mort si scoaterea ulterioara a acestuia
- 3Durere de masea
- 7Masea rupta, durere
- 10Nerv maxilar... fractura de malar
- 4durere masea, plomba... masea sensibila?
- 5durere masea, nerv scos, infectie dentara, plomba
- 3E normal sa doara pe canal dupa ce s-a scos nervul?
- 1Durere masea
- 7Probleme masea pe care o 'tratez' de aproape un an de zile
- 6Durere dupa extragere nerv
- 0Masea cariata si fractura de radacina
- 10dureri de dinti
- 2Durere de dinti la plombe interdentare
- 3Durere de masea
- 2Durere de masea plombata
- 2Dureri dentare insuportabile(Am nevoie de un raspuns urgent )
- 3Dureri dentare fără cauza
Mai multe informații despre: durerea de dinti nervul dentar
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
