Durere senzatie disconfort in zona ureche interna si gat

09-05-2014
sebastian38
Nu este medic/terapeut
sebastian38
Buna ziua
problema mea este urmatoarea:
in urma cu 5 saptamani am fost diagnostica cu o amigdalita pentru care mi-a fost prescris KLABAX
ulteior la incheierea tratanentului am rams cu o usoara senzatie de disconfort in urechea stanga si senzatie de prezenta a cev ain gat apartea stanga. acum aproximativ 3 saptamani pe timpul unei mese am simtit o durere profunda in gat partea stnaga cu ramificatii spre ureche. in uram unui control din nefericire la medici de alte specialitati respectiv urgente, cardio si internisti nu mi-au descoperit nimic concludent sau vizibil
mi-a fost recomdnat tratament cu lidocaina si ibuprofen
dupa care acum 3 zile am descoperit pe peretii laterali ai gatului in partea superioara niste mici puncte albe.
mentionez ca senzatia de durere usoara si disconfort inca se mentine la nivelul urechii.
din pacate pentru mine ma gasesc intr-un loc unde ma acces la internet dar nu la doctori de specialitate adica ORL.
as dori un sfat cat mai opertinent sau un posibil diagnostic in vedera luarii unei decizii
Va multumesc anticipat
4 comentarii
0
09-05-2014, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca urechea este infundata si este scazut auzul este o problema otica si e necesar un medic ORL
2 este posibil ca durerea in ureche sa radieze de la gat ( sau amigdala, , , sau faringe)
in acest caz.. cauza este problemela gastro-esofagiana, regimul alimentar incorect
de aici iritatia faringelui si durerea in ureche
pe forum gasiti sute de postari la acest subiect
0
10-05-2014, ora 14:20
sebastian38
Nu este medic/terapeut
sebastian38
Buna ziua,
va multumesc pentru raspunsul promt
din ceea ce imi spun medicii care m-au consultat pana acum
urechea nu este infundata doar prezinta usoare semne de roseata, ma refer la cea stanga; nici timpanul gaurit fisurat sau afectat intr-un fel si nu am descoperit pana acum vre-o scadere a acuitatii de auz.
intr-adevar regimul alimentar a fost mult bazat pe citrice sucuri de fructe paine prajita si altele asemenea, dar din pacate este destul de greu de schimbat adica nu sunt alte optiuni
0
10-05-2014, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu schimbli.. o sa ajungi la un ulcer gastric
acum organismul incearca sa se protejeze si iti da ceve semne ca sa nu mai consumi...
0
11-05-2014, ora 14:33
sebastian38
Nu este medic/terapeut
sebastian38
va multumesc pentru sfat si ajutor
o sa incerc,
sper sa observ o ameliorare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •