iritatie in gat ca o crapatura

26-08-2009
maus
Nu este medic/terapeut
maus
am pe amigdala stanga, ca o crapatura, care nu doare, dar ma deranjeaza uneori.chiar nu stiu ce sa-i fac.la orl mi s-a spus ca nu e nimic grav, dar in urma tratamentului cu ceftazidime si flucoric, nu au trecut.la analiza sputei a iesit pseudomonas si ca s-au dezvoltat colonii de levuri.va multumesc pt sfaturi, anticipat.
5 comentarii
0
26-08-2009, ora 13:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
crapatura.. nici nu o sa se inchida niciodata.. amigdala are in mod normal cripte si crapaturi( la unii mai mari.. la unii mai mici)
dar faptul ca esti purtator de microbi.. e mai complicat.
cel mai corect este sa mergi si sa scoti amigdalele.
0
26-08-2009, ora 19:13
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exista si solutia unui tratament homeopat la un medic cu experienta.
0
07-09-2009, ora 15:26
maus
Nu este medic/terapeut
maus
D-le doctor, am 38 de ani, si chiar mi-e teama sa-mi scot amigdalele.Dar culmea e, ca zilele trecute am fost la un cabinet partic. ORL, unde mi s-a spus ca nu am nimic, dar, , ca sa fiu eu linistita, , mi s-a dat tantum verde si aulin.acum mi-au aparut si cateva puncte albe in acea crapatura.Incep sa intru in panica, deoarece nu stiu ce sa fac si unde sa ma mai duc.Va multumescpentru sfaturi si va doresc o zi buna.
0
07-09-2009, ora 18:48
budulan
Nu este medic/terapeut
budulan
Avem un baietel de 8 luni si are aproape mereu rosu in gat. Nici medicul nu isi explica de ce.Care poate fi cauza si cum o remediem in totalitate?
0
07-09-2009, ora 22:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
culoarea normala a mucoasei faringieene este roza spre rosu..
nu e cazul sa va uitati mereu in gatul copilului.
este important sa stiti ca in momentul cand face febra. sunt 2 motive
1. o infectie virala. cu rosu aprins in gat, febra, tuse, secretii nazale.( care se trateaza fara antibiotice), cu antiinflamatoare si tartament local.
2 o infectie bacteriana..cu febra, puroi si secretii din nas si gat.. care raspunde bine la antibiotice.
exista si varianta 3.
copii cu reflux gastroesofagian.la care acidul gastric ajunge in faringe si irita mucoasa provocand o rosta iritativa.
in acest caz.. este foarte important regimul alimentar.
fara bauturi acidulate, fara nimic acru( nici fructe verzi si acre.. si nici muraturi, salate cu otet s.a/)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •