Durere sub stern accentuată cand stau întinsă pe spate

25-01-2021
DanaIoanaAna
Nu este medic/terapeut
DanaIoanaAna
De cel puțin 3 ani, simt o durere in capul pieptului, fix sub stern. Pe timpul zilei e aproape insesizabila însă când mă intind în pat, pe spate incep imediat sa o resimt., si sunt nevoită să mă întorc pe lateral sau sa ma ridic. Mentionez ca nu simt ca as avea acid/reflux.
Am discutat cu un medic si a zis ca poate sindrom dispeptic, si am primit tratament cu controloc si ibutil o luna..insa tot ma doare in pozitie culcat. Testul pt helicobacter este negativ.
Ce altceva ar putea fi? Ce imi poate provoca aceea durere sub stern cand stau întinsă pe spate? Multumesc !
4 comentarii
0
26-01-2021, ora 08:02
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Ar trebui facut diagnostic diferential amplu - ar trebui sa va consulte un medic pneumolog / internist.
Iar pentru confirmarea / infirmarea unui sindrom dispeptic, ar trebui facuta o eso gastroscopie.
0
26-01-2021, ora 20:42
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Nu spuneti nimic in ce mediu lucrati, poate aveti o activitate ce trebue sa stati aplecata, sprijinita, si sa fortati acea zona si de aici atunci cind va indreptati spatele e normal sa va doara. Si eu am avut o astfel de durere dar a fost din cauza unei lovituri puternice si sm suferit poate mai mult de 3 -4 ani, dar stiam de la ce este.
0
26-01-2021, ora 21:44
DanaIoanaAna
Nu este medic/terapeut
DanaIoanaAna
Nu aceasta e cauza, am munca de birou. Durerea e în epigastru. Tine sa cred ca este o hernie hiatala. Doar despre ea am gasit ca in pozitia culcat durerea se accentuează în capul pieptului. Totusi acum ceva vreme am făcut o endoscopie dar dr nu a menționat nimic in acest sens. Oare se poate ca o hernie hiatala sa nu se observe la endoscopie? Doctorul oricum mi s-a parut f expeditiv...
Si ca unic simptom al herniei poate sa fie doar aceasta durere in epigastru in pozitie culcat?
0
26-01-2021, ora 22:24
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Doamna, eu am hernie hiatala de 3cm si simtomele sunt, reflux gastric , palpitatii la inima , atunci cind maninc mult si cam de toate am balonari, automat apar palpitatiile, cind maninc putin si alimente ce nu fermenteaza ma simt f bine.
Eu nu cred ca la endoscopie sa nu observe hernia, poate acum ar fi in formare, pe mine nu ma doare decit am reflux cam dupa mese. E posibil sa primiti un raspuns mult mai documentat aici. -------* Dati mult mai multe date, virsta, greutate, inaltimea ce tratamente mai faceti si sigur veti gasi o rezolvare. Numai bine.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •