durere sufleteasca: copilul meu nu se poate integra in grup, sta izolat si retras

26-04-2011
cristina40
Nu este medic/terapeut
cristina40
am un copil care nu se poate integra in grup.sta izolat si retras.daca iese undeva toti rad de el.
in statia de autobuz toti stau in grup, numai el sta singur.intr-o zi a plecat cu un bocanc de un fel si altul de altfel la sc oala, mai bine zis la liceu.l-am sunat daca e ceva in neregula dar nu si-a dat seama pana nu i-am spus sa se uite la picioare, erau ei asemanatori dar, dar, dar, ma doare sufletul rau de tot.el ia ceva tratament insa fara nici un rezultat.ce sa ma fac?daca mi-as pune o dorinta, ar fi:sa treaca mai repede viata
6 comentarii
0
26-04-2011, ora 22:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ce varsta are? A fost intotdeauna asa?
Dorinta ta m-a pus insa mai tare pe ganduri, , , chiar esti deprimata sau obosita. Tu trebuie sa-ti revii la un tonus cat mai normal, sa ai energie, sa fii optimista, sa transmiti incredere in viitorul tau, al vostru! Dar nu la modul fals, sa vina din resursa interioara. Ce te-ar putea ajuta concret, astfel incat sa poti sa-ti ajuti si fiul? Care ar fi implinirea care te-ar ajuta cel mai mult incat sa-ti placa viata, nu sa astepti sa treaca?
0
26-04-2011, ora 22:41
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
HRISTOS A INVIAT !

NU dispera, draga mea...

Vrei sa incerci ceva?
- inainte de-a pleca de acasa, cauta sa-i pregatesti (de seara) TOT-TOT ce-i trebuie sa se imbrace si...vei vedea;
- cauta ca, ODATA, sa mergi in grupul lui de colegi CARE stau "nesimtiti" in grup si pe el il marginalizeaza..fa-ti de lucru ca, ai uitat sa-i zici ceva si cauta sa-i intrebi: DE CE SE poarta ASA?
- cauta sa vb. si cu parintii lor, DACA macar UNU cunosti...ca sa se imprieteneasca...si astfel, SIGUR s-ar rezolva problema, i-ar spune CE si UNDE a gresit si...ceilalti NU vor mai avea motiv de ras.

Sfat de la o mama:

- ROAGA-TE LUI DUMNEZEU si SFANTUL NECTARIE.stiai ca, o rugaciune, multe rugaciuni ale unei mame "pot invia si mortii??"...
- ca SA POTI sa-l ajuti...TREBUIE, MUSAI sa fii o mama puternica...nu-i voie ca tu sa clachezi, ACUM, cand el are nevoie de TINE..de MAMA...

Sanatate si s-auzim de bine.mai scrie..

Te imbratisez cu drag..
o mama
0
27-04-2011, ora 00:21
cristina40
Nu este medic/terapeut
cristina40
ADEVARAT A INVIAT
Eu mostenesc o anxietate puternica cu depresie, atacuri de panica si tot tacamul.Un medic endocrinolog mi-a zis sa fac acest copil fiindca eu sufar doar de putina spasmofilie si mai tarziu o sa merg la el sa mi faca tratament ca sa am urmasi.Si uite asa am dat eu nastere acum 17 ani unui copil numai piele si os care imediat a facut bronhopneumonie, apoi o convulsie urata de 3 zile.Toata starea mea de neliniste cu care m-a inzestrat mama, am transmis-o mai departe, ca de, traditia tre respectata, mai fac si eu haz de necaz.Eu iau in prezent xanax, anxiar, am luat cipralex dupa care m-am simtit ceva mai bine o perioada.Acum nu-l mai pot lua, ma agita f tare.Sufar de oboseala cronica, un pic de treaba si gata, cad lata cu anxietate mare care-mi afecteaza mai mult sistemul cardiovascular.
Inca de mic copilul meu a luat orfiril, acum nu de mult i s-a mai adaugat asentra, bilobil.La scoala are el note de 6, 7, dar pur si simplu gandirea lui e paralela cu el, simt ca cele doua nu fac contact.Intradevar era mai intuneric in hol cand s a incaltat dar sa nu vezi tu ca nu ai papucii la fel cateva ore?e strigator la cer.Ma doare ca nu stau ceilalti copii cu el dar el nu vorbeste decat de jocuri pe calculator, de fapt asta-i pasiunea si ocupatia lui.Desi am dus calculatorul din camera lui sa-i indrept atentia spre altceva, nu am avut rezultate pozitive.Imi spune mereu ca i plictisit.
Azi am fost la padure la gratar si el n-a vrut sa vina cu noi.Pentru el lumea este un stres, il simt cum se paralizeaza de emotii, serotonina mea scade de tot, si nu-mi doresc decat sa treaca anii mai repede si sa scapam de aceasta viata.Eu cred in reincarnare, cred ca platim tribut greselilor din alte vieti.Deci Eclectica la mine e si depresie, si oboseala.
Multumesc pentru sfaturi Lucia, dar e greu, foarte greu de pus in practica.
Eu va doresc o noapte linistita
0
27-04-2011, ora 09:36
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Hristos a Inviat!

revin pt. ca sunt SIGURA ca exista o REZOLVARE.
Te vad-parca-..esti obosita, suparata DAR, nu fii pe VIATA.

Imi pare rau ca suferiti atata, dar nu stiu ce sa va zic altceva. Nu ma pot pune in locul dvs, nu stiu ce as face sau cum as reactiona, dar sa stiti ca viata nu se traieste prin-comparatie.
Ganditi-va ca Dumnezeu ne-a pus aici, in contextul asta de viata, cu oamenii astia. Si noi ce facem? Il scuipam pe Dumnezeu, ii dam peste mana la Dumnezeu, vrem altceva. De ce sa vrem altceva? Dumnezeu ne da tot ce-i mai bun, e Tatal nostru. Noi trebuie sa ne schimbam, nu ceilalti.
Daca fiul dvs. a facut ceva din greseala, nu trebuie sa va purtati la fel, ci cu bunatate si atunci se schimba si el.
Eu nu inteleg de ce va mai necajiti atata. Lasati lucrurile asa cum sunt. Ganditi-va la altceva si lasati astea la o parte. Nu e nimic esential: nici ce a facut, nici ca au ras colegii, ...Toate astea trec. Important e cum priviti dumneavoastra lucrurile si sa nu va lasati doborata de...nimicurile....astea.
Nu stiu ce sa va mai zic, nu stiu de ce nu vreti sa primiti nici o mangaiere.
Nu sunt eu in masura sa va dau sfaturi ACUM. Aveti grija de dvs. si mai ales rugati-va. Si mai lasati si pe Dumnezeu sa rezolve lucrurile.

DACA-mi lasati adresa de e-mail...chiar as dori...sa mai vb.

O zi faina va doresc!
0
27-04-2011, ora 11:37
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cand ai facut tu ultima oara analize endocrinologice? Baiatul a facut in ultimii ani vreo investigatie? Intreb pentru ca, si stiu ca deja stii, , , problemele endocrinologice pot da starile astea pe care le ai tu, pot afecta si copilul daca a mostenit vreo disfunctie. In prezent, exista medicatie care ajuta realmente. Macar un TSH, T3, T4 sa faceti. Dar nu-i spune copilului ca ar face pentru starea lui, s-ar simti pedepsit pe nedrept, ci pentru a nu fi mostenit cumva probelemele tale de tiroida. Poate medicatia lui, de care spui, nu mai e ce-i trebuie. Spun si eu de la distanta, desi sunt sigura ca te-ai gandit demult la toate variantele.
Pentru partea de socializare, numai prin psihoterapie se poate ameliora, dar banuiesc ca e greu de urnit inspre asta, desi i-ar ajuta realmente, nu e numai o fitza din filemele americane, , , ,
Alta sugestie obiectiva nu am, nu-mi place sa ma aud vorbind doar sa arat ca am si eu ceva de spus, dar poate luati amandoi capsule din alea se Ulei de somon +vitamina E si Lecitina de la farmacie. Sunt extraordinare si ultimele studii au aratat ca unii s-au vindecat chiar de depresii severe luand medicatie si aceste capsule, inlesnesc o multime de reactii de la nivelul creierului si nu numai.
Zic sa nu te lasi, in perioadele cu mai multa putere, cauta medici care sa te indrume, CAUTA si vizualizeaza ca problema ta are ameliorare si rezolvare! Pentru ca asa este, oricata nesperanta ai.
Si Lucia are dreptate. Dincolo de slaboanele si superstitiile pe care le avem despre credinta, ea te poate ajuta, iti da ceea ce nu poate da medicina. INDRAZNESTE sa ceri! Si numai faptul ca ai scris aici e deja un pas in plus spre o cale de rezolvare.
Sanatate multa si incredere ca se poate si mai bine!
0
04-05-2011, ora 11:06
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
***
el ia ceva tratament
***
Mai exact?

In principiu este vorba si de imbunatatirea raportului testosteron /cortizol, dieta, suplimente cum a zis doamna de mai sus. Conteaza si ce fel de omega 3, cu cata vitamina E, daca e prea putina poate sa faca mai mult rau pe termen lung.

daca vreti mai multe detalii, dati-mi un mesaj privat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul