Sunt adolescent si ma simt foarte singur si melancolic

15-08-2015
Alin1994
Nu este medic/terapeut
Alin1994
Va rog sa ma ajutati cu un sfat ceva sau orice..Cand eram mic aveam o groaza de prieteni cu care ma jucam, acum nu mai am niciunul, in viata reala, m-am inchis in mine si m-am departat de majoritatea, sunt cam timid, mi-e mai usor sa vorbesc pe net:(.E frustrant si trist.Am avut depresie dar am trecut de ea, acum am doar melancolie.Cand eram mic eram sociabil acum ma pierd cand trebuie sa vorbesc cu un adult sau cand sunt mai multi intr-un grup, poate cineva sa imi dea un sfat ce as putea face? Ma simt singur, sunt si singur la parinti, parintii ma iubesc, sunt ok dar nu e de ajuns.Practic nu am viata sociala.Pe net am cunoscut foarte multi oameni in decursul a 10 ani de cand am net dar pe net sa cunosti oameni e bullshit, nu te ajuta cu nimic.Sunt mai linistit de felul meu dar stiu sa si glumesc, mai demult ma gandeam sa plec de acasa si sa ma duc intr-o padure sa nu mai stiu de nimic dar ma gandesc la parinti...nu mai am depresie, sunt mai energic, mai ok dar melancolia ma omoara.E frustrant sa traiesti degeaba pe pamantul asta.Practic tot ce vreau sunt cativa prieteni, amici cu care sa vorbesc, vedeti avatarul meu, ma reprezinta cel mai bine, eu, singur, trist cu motanul, sincer nu vrea sa ma victimizeez dar e bullshit viata asta, in Dumnezeu cred mult insa nu ma duc la biserica, am credinta in suflet si asta e de ajuns, va dati seama ca de iubita nici nu poate fi vorba, cine ar sta cu un "antisocial""? Sau timid sau baiat linistit? Si practic habar n-am cum sa ma comport intr-o relatie.Mai demult, mi-a zis un coleg, eram nou in clasa, de abia ma mutasem, ca fetele ma simpatizeaza, bine, unele dar eu parca fug de ele, le resping, si asta din timiditate, ati mai vazut ratat ca mine? Mi-am facut curaj sa va zic ce am scris in intrebarea asta, practic nu am avut adolescenta, copilarie am avut dar adolescenta iocsi sunt foarte frustrat si trist din cauza asta.M-am mutat de 3 ori de cand sunt la liceu si peste tot am lasat o impresie buna, am invatat, ajutam colegii, eram de treaba dar prea retras, prea in banca lui, prea timid.Sincer mai bine ma nasteam fata, ca n-am fata de baiat..macar daca as fi cine stie ce urat si aurolac.dar nu sunt.si uite asa sufar.sufar.Ce as putea face? Dati-mi va rog cateva sfaturi.Inafara de sinucide-te sau da-ti foc, ca asta o sa fac daca o sa mai sufar mult.Viata mea de acum e un bullshit.E ca un mar fara gust:( Ma consolez ca ma mai joc cu motanul, pe calculator si mai vorbesc pe internet cu prietenii virtuali.Dar e nasol tare.Ce sa fac? Mai are rost sa sper ca va fi mai bine?
9 comentarii
0
15-08-2015, ora 23:23
Alin1994
Nu este medic/terapeut
Alin1994
Am avut atacuri de panica si anxietate in trecut..le-am tratat cu pastile si mi-au trecut starile dar melancolia si supararea nu.Ajutati-ma
0
17-08-2015, ora 13:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ar trebui sa te evalueze un psihiatru sa iti spuna daca esti caz de psihiatru si iti trebuie un antidepresiv sau esti caz de psiholog. Parerea mea e ca ar trebui sa le incerci pe amandoua.
0
19-08-2015, ora 15:59
Alin1994
Nu este medic/terapeut
Alin1994
Imi zici te rog daca iau 10-12 antidepresive odata ce patesc?Nu mai am niciun rost in viata.Ma simt in plus.
0
20-08-2015, ora 19:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu inteleg de ce nu intelegi ca exista medicamente pentru starile pe care le ai tu.
0
21-08-2015, ora 20:43
Alin1994
Nu este medic/terapeut
Alin1994
Am luat antidepresive dar am intrerupt tratamentul fiindca ma faceau sa dorm mult ca si sa fiu "ca o leguma"..somnolenta multa..
0
22-08-2015, ora 00:44
Andy12345
Nu este medic/terapeut
Andy12345
Nu mai lua pastilele alea. Asta este scopul lor, sa te faca o leguma, sa te faca sa uiti ca esti depresiv. Incearca sa iei legatura cu fostii colegi si pur si simplu fii mai tupeist. Cand te duci la cumparaturi incearca sa glumesti si sa zambesti si sa privesti persoana respectiva in ochi. Fii atent, orice gand de suicid sa iti iasa din cap, ce rezolvi daca faci asta ? Nimic ! Dumnezeu ti-a dat viata sa o traiesti, repara ce trebuie reparat. Cum sa nu mai ai un scop in viata? Fiecare are un scop, tu esti la facultate acum ? Ce vrei sa te faci ? Ai avut un prieten asa mai apropiat pana acum? Cel mai bun lucru pe care trebuie sa il faci in momentul de fata este sa incerci sa iei legatura cu fostii prieteni, invitai la un suc. Chiar daca nu o sa iesiti regulat dar macar mai comunicati si incerci la fel si cu altii. Cei cu care iesi undeva vin cu alte persoane si asa faci cunostinta. Pur si simplu te duci la ei dar nu asa agresiv, vezi si tu momentul oportun, le intinzi mana si spui 'Eu sunt Alin, imi pare bine'. Cu tupeu rezolvi multe in zilele de azi Alin, uite, cu fetele de exemplu. O fata pe tine te-ar schimba fantastic de mult. Incearca sa nu ramai mereu cu parintii, nu cu ei vei ramane toata viata. Daca ai prieteni virtuali de ce nu ii chemi pe ei la un suc? Si eu am suferit si inca sufar putin de anxietate, trebuie sa fii mai tupeist si sa fii tu insati. NU MAI LUA PASTILE ANTIDEPRESIVE. Te DISTRUG ! Cunosc pe cineva care saracu de el vorbeste singur acum din cauza asta. DUTE LA UN PSIHOLOG. Este un lucru care garantat iti va face bine dar tine minte, nu lua nicio pastila ! Toate astea iti fac rau !
0
22-08-2015, ora 14:00
Alin1994
Nu este medic/terapeut
Alin1994
Multumesc mult de sfat..si da asa cred si eu..pastilele iti dau somnolenta si dependenta..prefer psihologul..chiar am sa ma duc la unul de la liceu cred..
0
22-08-2015, ora 16:12
Andy12345
Nu este medic/terapeut
Andy12345
Dute neaparat. Nu mai lua porcarii dinalea si invitati fostii colegi si actualii prieteni virtuali pe afara sau la un suc! Incearca sa te indepartezi putin de parinti si sa iti faci prieteni.
0
23-08-2015, ora 20:59
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Buna Alin! Iti recomand sa mergi din nou la psihiatru, apoi la un psihoterapeut. Daca ai fost somnolent de la niste medicamente, asta nu inseamna ca vei fi la toate sau chiar la acelasi. Cand mergi la medic spune-i ce simptome ai avut cand ai luat celelalte pastile.
Starile pe care le ai tu le au multi adolescenti, iar cu sedinte de psihoterapie cognitiv-comportamentala si medicatie, aceste dificultati se pot depasi.
Iti trimit un mesaj privat cu 2 nr de telefon pentru suport, pana ajungi la un psihiatru.
Cu drag,
Dr. Alina Ricean
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul