Dureri de cap

30-09-2009
Adyna24
Nu este medic/terapeut
Adyna24
Buna ziua,

Am 23 de ani si de 4 zile am o durere ce cap constanta, in primele 2 zile de la tample si peste frunte, iar apoi doar in partea stanga la tampa si spre urechea stanga. Am avut pentru o zi si o sensibilitate a pielii de la tampla si obrazul stang. In acest monet doar durere moderata de cap (tampla stanga) si o roseata la ochiul stang cu o mica usturime.
Ce ar putea fii? Ce trebuie sa administrez? Tin sa mentionez ca am mai avut dureri de cap, dar care dupa 1-2 zile dispareau, tot peste frunte si la tample. Ar putea fii o raceala sau din cauza administrarii indelungate de Ac (3 ani Marvelon)?

Va multumesc.
3 comentarii
0
02-10-2009, ora 06:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E posibil sa fie o raceala dar daca aceste dureri nu apar pentru prima data cred ca o perioada ar fi bine sa intrerupi contraceptivul.Daca nu ai de gand sa faci un copil pune-ti un sterilet ; nu are hormoni, nu este toxic in timp, nu-ti da dereglari hormonale, nu mai ai grija pilulei si poti ramane oricand insarcinata dupa ce-l scoti.Ar fi bine sa te vada si un neurolog daca durerea persista, se intensifica si nu cedeaza la antalgice obisnuite.Numai bine!
0
25-10-2009, ora 14:40
deedee02
Nu este medic/terapeut
deedee02
Buna ziua...mama mea are de ceva timp niste dureri de cap ingrozitoare...si ziua si noaptea. cu stari de voma. ce ar putea fi?este grav? a suferit 2 depresii... si si a facut mai demult un rmn (parca), , , in care s au vazut niste mici leziuni pe creier... ma tem sa nu fie tumoare... astept raspuns...va multumesc.
0
06-07-2011, ora 19:15
lidiuta86
Nu este medic/terapeut
lidiuta86
buna ziua am si eu o rugaminte la doamna doctor daca poate sa imi raspunda!..mama mea are dureri zilnice de tampla daca nu dureri apasari..tin sa precizez ca are si spazmofilie e din aceeasta cauza ?ce se poate face ?va multumesc anticimpat..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
24-02-2022, ora 16:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Neurolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.