Dureri de cap continue - iau depakine, cipralex si leponex

14-01-2022
Johanina
Nu este medic/terapeut
Johanina
De circa doi ani am fost diagnosticata cu o depresie psihotica cu tendinte de schizofrenie. Nu s-a confirmat, pana acum, schizofrenia. Din perspectiva psihiatrica, iau depakine, cipralex si leponex.
In tot acest timp, am dureri atroce de cap, care nu trec sub nicio forma. Durerea se muta in diferite parti ale capului, in unele zile este foarte puternica, insuportabila, imi provoaca si voma. In alte zile, durerea este mai usoara. Ceea ce ma supara este faptul ca nu trece aceasta durere. As vrea sa am si eu o zi fara durere!
Am facut RMN, nu arata decat o sinuzita cronica, dar doctorul ORL-ist spune ca sinuzita nu provoaca dureri zilnice.
Am luat solpedeina, dar nu am curaj sa mai iau si alte medicamente, pentru ca ma sperie efectele secundare. Doctorita care mi-a dat solpadeina mi-a spus ca acest medicament contine tramadol, iar acesta este "drogul" suprem in durere, mai mult decat atat exista doar morfina, care nu se prescrie pe termen lung.
Am facut acupunctura, terapie cranio-sacrala, se mai atenueaza putin durerea, dar a doua zi dimineata este prezenta prompt, cu intensitate diferita. Deja mi-este frica sa incep ziua, pentru ca inseamna o noua zi cu durere!
Daca mai sunt persoane care au dureri zilnice de cap, chiar fara aspecte psihice implicate, imi puteti comunica daca exista un tratament medicamentos?
1 comentarii
0
18-01-2022, ora 00:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Control oftalmologic
2. Control neurologic
3. Cititi efectele secundare ale medicamentelor pe care le luati. Durerea poate fi de acolo. Daca era de la depresie trecea cu tratamentul pentru depresie.
4. Leponexul este un neuroleptic cu efecte secundare mari care se da in schizofrenie, dupa ce ati incercat toate celelalte neuroleptice.
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Neurolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Genele pot indica persoanele care răspund la tratamentul cu litiu
  • Xanax - medicamentul care pune viața tinerilor în pericol
  • Auto-medicația cu medicamente psihotrope - efectele negative ale consumului necontrolat
  • Un medicament folosit împotriva bolilor mintale grave, sigur și fezabil pentru administrarea simultană în doze de până la 25 mg
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.