Dureri de cap puternice

03-08-2011
mihai26
Nu este medic/terapeut
mihai26
Salut!
Am o problema de aproape un an, dureri foarte puternice de cap, nici un medicament nu ajuta, doar putin aspirina. am fost la diferiti medici, insa toti imi sput ca totul e ok. Am observat ca s-au umflat cativa noduli pe gat, aud un tiuit in ureche care nu trece, sange in nas, puls marit, simt pulsul in tot corpul, ceafa umflata.
Am facut tomografie si RMN la cap insa nu am nimic, radiografie la plamani, radiografia cefei, nici o problema.
Poate ma ajuta cineva.
Va multumesc
14 comentarii
0
04-08-2011, ora 21:42
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mihai, daca la RMN nu a iesit nimic nu e ceva vascular si spui ca ganglionii sunt umflati, corelat si cu celelalte simptome, posibil sa ai o infectie undeva dar foarte avansata. Mergi cat mai curand sa-ti faci urmatoarele analize:
-exudat nazal si faringian cu antibiograma - neaparat
- urocultura cu antibiograma
Pentru exudat, il faci dimineata si nu te speli in nas sau in gura, nici macar sa nu bei apa - ca sa nu iasa analizele fals negative. Iti iei o sticla de apa la tine sa bei dupa recoltare, daca ti-e sete.
Pentru urocultura, cumpara de la farmacie un borcanel steril si dimineata, dupa ce te speli - fafa sa te stergi cu prosop...in zona, recoltezi urina dar doar jetul de mijloc, lasi intai sa curga putin si apoi umplii paharelul. Ti-am spus atat de amanuntit pentru ca, reusita unei analize tine in mare masura de modul in care au fost recoltate probele biologice.
Tensiunea ti-ai verificat-o? Pe interpretarea tomografica nu spune cumva si ca ai avea o sinuzita?
Cat mai urgent fa-ti analizele astea ca si asa o sa dureze 5 zile pana ai raspunsul.
Ar mai fi ceva - trebuie sa nu fi facut tratament cu antibiotice, cel putin 10 zile inainte.
Daca tot mergi sa faci analize, fa-ti si hemoleucograma, ca sa vezi cum stai cu leucocitele. Multa sanatate!
0
05-08-2011, ora 22:26
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Revin cu inca un sfat mai important.
Mergi urgent si verifica-ti tensiunea. Posibil sa fie mai multe cauze care au dus la simptomele pe care le ai tu dar, faptul ca iti curge sange din nas si durerile de cap pot sa insemne ca ai tensiune foarte mare. Poate sa fie si tensiune intracraniana.
Indiferent ce a provocat-o, tensiunea trebuie tratata in primul rand si chiar urgent ca poti sa patesti ceva grav daca mai astepti.
Posibil ca ai avut noroc ca sangerarea a fost la nas si nu la creier. Nu mai astepta nici un moment.
De exemplu, poti sa mergi la o farmacie si rogi farmacista sa iti probeze un tensiometru sau doua, ca sa fii sigur. Preferabil din acela de brat.
Chiar asa a si descoperit mama mea ca facuse tensiune 18, desi la cabinet ii spusese doctorita ca are10 !!!
Vezi sa nu fie tensiometre din cele ieftine, sub un milion jumate, ca nu sunt sigure si pot da erori. Nu mai astepta dupa nici o trimitere, mergi fuguta si verifica tensiunea. Daca e ok, atunci, mai poti investiga pana gasesti si sursa simtomelor.
0
07-08-2011, ora 12:24
mihai26
Nu este medic/terapeut
mihai26
Cu tensiunea stau bine, mi-au tot verificat-o toti medicii pe la care am fost, mentionez ca nu beau cafea deloc, in schimb sunt fumator.
Ai putea sa imi spui unde as putea face aceste analize, in bucuresti?
0
07-08-2011, ora 19:24
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Eu as zice la Austromed. E pe undeva pe langa gara, vezi mai exact pe site-ul clinicii. Ai acolo si preturile si sunt bune fata de alte clinici.
Trebiue sa specifici neaparat ca vrei si antibiograma, mai ales la exudatul nazal. Uneori (la acest laborator mai rar) fac analiza si cand sa iei rezultatul spun ca nu au avut substanta pentru antibiograma, asa ca, faci analizele degeaba.
La acest laborator, macar iti spun daca au sau nu tot ce le trebuie si eventual iti recomanda cand sa vii. Dai si tu un telefon si te interesezi.
0
07-08-2011, ora 19:43
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Si inca ceva, daca tot iti faci analizele, fa-ti si - Timpul Quik de coagulare - ca sa vezi daca sangele este prea gros sau predispus spre a face cheaguri, avand in vedere ca esti fumator.
Deasemenea sa stii ca ganglionii umflati pe la ceafa si durerile de cap pot fi si de la ceva fungi. La exudatul nazal iti spune automat daca ai in nas, dar se mai poate sa fie si fungi in zona genitala, asa ca, daca tot esti la laborator- cere si o analiza de secretie uretrala pentru fungigrama - cu antifungigrama.
Cu rabdare, o gasesti pana la urma ce ai. Bine ca nu este tensiunea de vina. Restul se rezolva cu ceva pastile.
0
22-08-2011, ora 19:12
mihai26
Nu este medic/terapeut
mihai26
Am facut exudat faringian si nazal.
Mi-au descoperit streptococ beta hemolitic Grup C.
Poate aceasta bacterie sa dea simptomele pe care le am?
0
25-08-2011, ora 16:51
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Bineanteles! Acum trebuie sa faci tratament si atentie, sa nu faci mai putin de 10 zile ca nu trece. Antibiograma ti-a dat?
0
13-09-2011, ora 14:42
mihai26
Nu este medic/terapeut
mihai26
Medicul de familie mi-a dat tratament : eritromicina( cam vreo 7 zile), nici o schimbare!!! Dupa tratament au fost cateva zile in care m-am simtit mai bine...dar durerile au aparut din nou
0
13-09-2011, ora 15:01
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Eu am spus ca nu trebuie intrerupt tratamentul timp de 10 zile, iar eritromicina... chiar nu mai era alt antibiotic mai modern pe antibiograma aia?...sau nu ai facut-o???
Nu ai facut cum trebuie tratamentul, acum probabil a si dezvoltat o alta tulpina si... o sa o tot tii asa daca nu ma asculti.
Documenteaza-te si tu pe net - nu scapi de streptococ cu tratament sub 10 zile.
Acum, poate sa iti deregleze si flora intestinala, faci diaree...Mai asteapta 10-12 zile si repeti analiza :((( dar neaparat cu antibiograma.
Nu manca lactate in afara de iaurt sau chefir. Asta favorizeaza inmultirea bacteriei
Si cand iei antibiotice nu trebuie sa mananci lactate cu 2 ore inainte si 2 ore dupa - ca le scade efectul.
Este bine sa mananci iaurt cand faci tratament cu antibiotic ca sa iti reglezi flora intestinala si sa nu faci diaree, dar cum am spus : calculezi 2 ore inainte si 2 ore dupa antibiotic sa nu il mananci ca sa nu interfere.
Imi pare rau dar tratamentul nu a fost facut corect.
Vezi ca deasemenea te poti reinfecta de la partenera. Si ea trebuie sa faca tratament.
0
13-09-2011, ora 15:14
mihai26
Nu este medic/terapeut
mihai26
asta a fost tratamentul dat de medicul de familie.mi-a zis ca sa repet analizele si in cazul in care nu trece imi va da ceva mai puternic...
0
13-09-2011, ora 19:18
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cu conditia sa fie mentionat in antibiograma
Uita-te si tu in prospectul antibioticului pe care ti-l da, ca si acolo scrie sa nu se intrerupe tratamentul 10 zile in cazul in care este un streptococ.
0
13-09-2011, ora 19:35
mihai26
Nu este medic/terapeut
mihai26
eu nu am intrerupt tratamentul..cate pastile mi-a dat medicul atatea am luat.sunt constient ca sanatatea mea depinde de acest tratament.maine voi merge iar sa dau analizele si voi cere ca cineva mai competent sa-mi prescrie medicamentele
0
13-09-2011, ora 20:19
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Macar...adu-i aminte doctorului... asa, ca o intrebare - nu ar trebui sa fac 10 zile tratamentul? Am facut deja cu eritromicina si nu a trecut...poate asa isi aduce aminte despre ce este vorba.
Dar sa stii, un doctor bun nu greseste in felul asta un tratament!!!!
Daca merge pe principiul " ia asta si mai vedem", cred ca nu ai cu cine discuta. Vedem cine ? Tu, pe sanatatea ta?
Pe viitor, cand ai o problema, mai intai te documentezi, vezi care ar fi un posibil tratament, cu ce si cat timp.
Verifica si tu, iar daca doctorul zice altceva, intrebi, ca este sanatatea ta la mijloc.
Si pune-ti ceasul sa sune sa nu intarzii sa iei pastila.
Ai grija si la iaurt sau chefir - 2 ore inainte si 2 ore dupa pastila nu le mananci.
Este important sa mananci iaurt cand iei antibiotice ca sa reglezi flora intestinala
Poti sa faci si diaree cu sange de la antibiotice. Daca cumva se intampla, opresti tratamentul dar nu cumva sa iei antidiareice. Trebuie sa consulti un doctor.
Nu se intampla des dar...vad ca se dau pastile asa aiurea, iar tu esti deja la al doilea tratament, e bine sa stii dinainte.
Antibioticele omoara toate bacteriile pe care pot, inclusiv in colon. De aceea am spus sa mananci iaurt intre doua pastile de antibiotic.
Uita-te de curiozitate la - colita pseudomembranoasa. Vezi ca clindamicina da asa ceva daca o iei mai mult de 5-7 zile.
Te uiti la substanta continuta nu la numele de pe ambalaj
Durerile sunt in gat sau cum? sa nu fie si altceva
0
08-01-2012, ora 23:36
Melusine
Nu este medic/terapeut
Melusine
Buna!Am si eu cam aceeasi problema, de cativa ani ma doare des capul insa deobicei trece cu cateva pastile, insa o data la 2 luni aproximativ(recent) am dureri puternice de cap care tin cam 3 zile si nu trec nici cu Parasinus si nici cu Ketorol(am si probleme cu nasul, mi se infunda des si cred ca am sinuzita insa la ORL mi-au zis ca nu am nicio problema cu nasul.)Insa de cateva zile cand imi suflu nasul, dintr-o nara imi iese si sange si nu am cum sa nu-mi suflu nasul pentru ca daca mi se infunda nu pot respira si durerile de cap devin si mai puternice.De asemenea anumite miscari ale capului dau impulsuri mari.Tin sa precizez ca durerea a ajuns si la ochi, cred ca la muschi.Ma puteti ajuta va rog?Nu stiu daca trebuie sa fac acelasi tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.