Enurezis diurn si nocturn la un copil de 6 ani

08-02-2021
Mateo76
Nu este medic/terapeut
Mateo76
Buna ziua!
Baietelul de 6 ani al prietenului meu se duce la toaleta foarte rar, de cele mai multe ori face pe el si ziua, cand e treaz, si noaptea. Parintii lui sunt divortati de aproape 3 ani dar niciodata nu a avut o perioada cand a facut exclusiv la toaleta. Il cunosc de 1 an si cred ca de patru ori l-am vazut ca se duce singur la wc. De asemenea, desi locuieste cu mama, petrece foarte mult timp si cu tatal. De obicei, nu i se mai pun pampersi. Desi face aproape tot timpul pipi in pantaloni, nu anunta si pare ca nu il deranjeaza sa stea ud. Asteapta ca cineva sa isi dea seama si sa il schimbe. Spune ca isi da seama cand ii vine sa urineze dar "o parte din creier ii zice sa se duca la toaleta iar cealalta sa mai astepte." L-au dus la doctor cand avea 4 ani si am inteles ca analizele au fost bune, nu stiu exact ce investigatii i s-au facut. Am resit sa il conving pe tata sa il duca iar la medic dar mama tot amana si spune ca nu trebuie pusa presiune pe copil. In toamna, copilul va merge la scoala, in clasa 0, si nu cred ca pana atunci se va rezolva problema. Credeti ca e o problema de educatie privind igiena sau o problema fiziologica? Mentionez ca baietelul are o forma usoara de ihtioza si astm bronsic, e subponderal si sub media de inaltime.
Multumesc!
2 comentarii
1
08-02-2021, ora 17:10
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
O consultație medicală se impune ! Există tratament benefic. Succes !
0
08-02-2021, ora 17:25
Mateo76
Nu este medic/terapeut
Mateo76
multumesc! nu eram foarte sigura daca trebuie sa insist pentru o consultatie sau sa las lucrurile asa cum sunt.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Incontinența urinară la bărbați
  • Sfaturi în caz de incontinență urinară
  • E normal să scapi urină?
  •