Epilepsie sau spasmofilie ?

13-05-2014
Danyelll
Nu este medic/terapeut
Danyelll
Buna ziua. Prietena mea ( are 20 de ani) are o problema care nimeni nu stie unde sa o incadreze. Deci sa o iau cu inceputul... In vara anului trecut (2013) pe prietena mea o apucau o data la cateva zile niste stari in care mesteca asa in gol si statea cu privirea mai fixa timp 1 min maxim dupa care isi revenea la normal. Starile acestea a inceput sa le aiba la 1-2 zile, crezand ca e doar ceva de moment, din cauza stresului(admiterea la facultate). Iar pe data de 21.02.2014 dimineata cand eu eram cu ea, i-a venit iar aceasta stare de care v-am spus mai sus dupa care i s-au inclestat mainile (a facut mana de mamos), i s-a strambat gura, si-a dat ochii peste cap si si-a pierdut constiinta, a inceput sa aibe mici tremuraturi, a avut chiar un mic stop respirator pt ca i se schimbase culoarea fetei (probabil de la contractiile musculare) iar dupa 2 min s-a linistit, a ramas tot inconstienta si 'horcanea, sforaia'. Cand a deschis ochii timp dupa alte cateva minute a avut probleme in recunoasterea persoanelor din jur, le confunda practic, dupa care in urmatoarele minute pana a ajuns ambulanta si-a revenit de tot, ramanand doar cu pulsul destul de mare(140-150, tensiunea fiind normala). Deci a stat inconstienta cam 15 min de la inceputul crizei si pana si-a revenit complet. Si-a facut analizele de sange, i-a iesit calciul ionic cam 3.4(aproximativ), la rmn nu i-a iesit nimic, la EEG i-au iesit niste unde cand au pus-o sa respire mai repede a simtit si furnicaturi in fata si in maini, iar la tomograf nu a iesit practic nimic. I-au gasit putin tiroida micsorata in volum. A fost pe la toti medicii din oras(Craiova), nici unul nu stie clar ce are, ba ca e epilepsie, ca e spasmofilie. A facut apoi la 3 saptamani o alta criza iar la 6 saptamani a facut iar, cu aceleasi manifestari si cu aceeasi stare inainte de criza. In timpul crizelor nu a facut pe ea. Intre a doua si a 3 criza a luat calciu timp de o luna iar dupa 2 saptamani in care nu a mai luat calciu a facut cea de-a 3 criza. Ma gandesc ca nu o asimila calciu si este spasmofilie sau si tiroida o duce la neasimilarea calciului. Acum la ultima criza au internat-o la neurologie, i-au facut tomograf iar pana la urma nu au pus nici un diagnostic..dar i-au prescris sa ia cate o pastila/zi de carbamazepina (200 mg). Va rog foarte mult cei care cititi acest mesaj, poate ati mai vazut un asemenea caz cu asemenea simptome inainte si in timpul crizei si imi recomandati un spital din bucuresti, o policlinica, un doctor, orice... unde se pot face mai multe investigatii/teste de spasmofilie/epilepsie. In Craiova se pare ca sunt depasiti..nimeni nu stie nimic.
12 comentarii
0
13-05-2014, ora 17:00
Dr. Todorescu Arta-Melania
Neurologie, Timisoara
Dr. Todorescu Arta-Melania
Ceea ce descrieti Dvs se aseamana foarte mult cu o criza de epilepsie. Doza de Carbamazepina se poate creste pana la controlul crizelor. Puteti sa relatati ce scrie pe interpretarea EEG? "Niste unde" apar la toata lumea, si furnicaturile sunt frecvente la hiperventilatie, dar poate a mai aparut ceva.
0
14-05-2014, ora 00:46
Danyelll
Nu este medic/terapeut
Danyelll
O sa va spun zilele astea cand ajung acasa. E posibil sa apara crize de epilepsie pe stres, depresie si suparare ?
0
14-05-2014, ora 21:18
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Din descrierea dvs pare epilepsie focala, clar. Are noroc ca a avut anturaj care sa descrie criza. Dar poate doctorii nu au avut timp sa asculte toata povestea. Are nevoie neaparat de tratament, dar eu as alege altceva. Avand in vedere ca e tanara si poate o sa vrea sa aiba la un moment dat copii, as alege Lamotrigina (Lamictal) sau in cel mai rau caz Trileptal. Carbamazepina e un medicament mai vechi, cu mai multe reactii adverse si efect teratogen. Tratamentul trebuie luat cativa ani. Minim 2-3 ani, parerile sunt impartite, unii zic chiar 5 ani fara crize.
0
14-05-2014, ora 22:11
Danyelll
Nu este medic/terapeut
Danyelll
Exista probabilitatea de a avea spasmofilie ? Si-a facut iar analizele de sange si i-a iesit calciul ionic la fel de mic (3.3) in conditiile in care a luat 1 luna calciu.. As vrea sa mai faca intr-un alt oras si alte teste, cum ar fi cel de spasmofilie si sa lase epilepsia la sfarsit pana le va elimina pe toate. Nu stiu ce sa zic, imi e greu mie sa accept ca ar avea asa ceva..dar ea..
0
15-05-2014, ora 16:06
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Raman la parerea ca sunt crize epileptice focale complexe (ca exista si simple). Sunt specifice automatismele motorii pe care le-ai descris (masticatia). Are noroc ca nu a iesit nici o leziune structurala la RMN.
0
15-05-2014, ora 17:56
Danyelll
Nu este medic/terapeut
Danyelll
Pai si va trebui sa ia tratament toata viata ? Va scapa vreo data de aceste crize respectiv de partea cu 'masticatia'. Cand ii mai venea inainte chestia cu 'mestecatu in gol' avea putina ameteala si imi spunea ca parca ii venea sa vomite. Inainte de a 3 criza vreo 3-4 saptamani nu a mai avut in nici o zi acea stare, iar seara a avut acea stare cu 'mestecat in gol' dupa care a facut criza, noroc ca a fost in pat. Te si sperii ca nu sti daca dupa acea stare cu mestecat in gol, isi revine(cum se intampla de cele mai multe ori) sau continua mai departe cu criza. Multumesc pentru raspunsuri si multa sanatate va doresc.
0
16-05-2014, ora 22:47
aida.
Nu este medic/terapeut
aida.
Spasmofilia este eticheta folosita de medicii lipsiti de interes, de pacientii care au boli inchipuite adesea afectati de nevroze si somatizari.Calciul ei nu cade si nu pleaca niciunde, nu calciul se face responsabil de aceste crize si este absolut evident din automatismele pe care le are ca este vorba de epilepsie.Epilepsia diagnosticata la timp, tratata corespunzator, cu un stil de viata echilibrat inseamna sa fii un om normal, eu sufar de epilepsie si nu inseamna ca sunt retardata mintal, functionez si ma integrez normal ca om in societate, insa ma simt complet jignita de atitudinea oamenilor ca tine care prefera diagnosticul de spasmofilie, care reflecta o nevroza cumplita tratata cu calciu si multivitamine, epilepsia nu-i un monstru, epilepsia trebuie sa fie inteleasa, desi criza poate impresiona poti sa ignori persoana daca nu ai pregatirea necesara sa o ajuti, daca nu ai instincul si impulsul uman, daca nu ai bunul simt sa faci asta. Oamenii se tem, oamenii din lipsa de informatii nu se retin sa isi exprime parerile, prejudecatile, criticile desi sunt nefondate, n-au criterii stabile, sunt ignoranti prin atitudinea lor si totusi nu ezita sa-si dea cu presupusul, important este sa stii tu, cel care te afli in propriul rol cum sa accepti situatia, totul sta in puterea ta sa transmiti oamenilor modul in care vrei sa fii privit, daca vrei sa fii privit ca un handicapat, asa si vei fi, daca vrei sa le arati ca esti un om perfect normal oamenii au o atitudine pozitiva si realizeaza ca nu au motive pentru care sa te comaptimeasca, sa te izoleze, sa te priveasca ca pe unul diferit. In concluzie, este evident ca vorbim despre epilepsie, criza de calciu reala se numeste tetanie, caderile de calciu, spasmofilia si asa mai departe sunt crize isterice, anxietate, bazaconii de la camerele de garda si medici care nu au chef de explicatii pentru pacientii pe care ei ii considera cazuri banale si calciul acela este doar efect placebo apropo, multivitaminele si caderile de calciu s-a efectuat un studiu sunt doar mituri, citeste singur pe internet, informeaza-te! Citeste despre epilepsie, nu-i un monstru, cu epilepsia traiesti ani buni fara sa stii ca suferi de ea, nu-i un lucru de ascuns, nu-i o rusine, nu te face cu nimic mai slab.Urgent sa schimbe medicul, eventual sa merga la S.U.U.B. acolo poate sa gaseasca medici buni, sa evite consumul de cofeina, sa doarma cel putin 8 ore pe noapte, daca are antiepileptice momentan sa le ia la ora fixa, sa evite situatiile conflictuale(daca tot ai precizat, o criza epileptica poate sa fie provocata de situatii stresante, insa epilepsia nu este provocata in mod spacial de despresie si nu, nu apare 'pe fond de stres'), daca evita factorii decalnastori poate sa evite si aparitia unei noi crize, repet daca are doza de tratament corespunzatoare si la fel si ritmul de viata ea poate sa duca o viata perfect normala, dupa 5 ani fara criza reduce tramentul, dupa 10 ani este declarata sanatoasa. In final, sa renunte la calciul acela pe care tot il ingurgiteaza in disperare de cauza si sa merga la un neurolog bun si va vedea ca totul va fi bine, totul depnde de ea si sa accepte ca epilepsia nu te face cu nimic mai slab, mai prejos de ceilalti! Numai bine! ( imi cer scuze pt masajul cam mare)
0
16-05-2014, ora 23:04
Danyelll
Nu este medic/terapeut
Danyelll
Multumesc pentru mesaj si recomandare!
0
20-05-2014, ora 13:13
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Asa este, si eu am pacienti cu epilepsie care fac crize foarte rar, se tin de tratament si duc o viata perfect normala.
0
07-07-2014, ora 16:10
george32
Nu este medic/terapeut
george32
Doamna doctor aruncati o privire si aici ar fi de folos sfatul dumneavoastra in cea ce priveste problemele cu fasculatile musculare care numai trec.
0
07-07-2014, ora 16:52
george32
Nu este medic/terapeut
george32
Buna seara am 33 de anii sunt barbat si de mai bine de 6-7 luni de zile am fasciculati musculare prin tot corpul, m-am invata cu ele insa cateodata te aduc la panica si ideei si disperare, acestea au aparut initial dupa o toxi infectie alimetara si un vierme intestinal care ma chinuit ceva vreme pana a fost eliminat.
In perioada de toxiinfectie alimentara am trecut prin tot felul de stari urate, panica, frica, sperieturi etc.
Acuma aceste fasciculati sunt prezente zilnic cateodata minut de minut sau la un timp mai indelungat si se tot muta, cum sa va spun se zbat muschi in diferite zone ale corpului, fasciculatile sunt prin gambe cateodata si stau acolo fara dureri doar ca se zbate, apoi apar pe la burta, pe maini se tot muta de colo colo, am avut o perioada in care ele se mai diminuasera insa vad ca azi iar au inceput in diferite parti ale corpului, ele nu sunt insotite de durere sau de contractura dureroasa sau paralizie in zona respectiva si mai nou pleoapa de la ochiul drept se zbate de cam 1 luna mai are momente cand nu se mai zbate.
Am facut un EMG acum 2 luni care a iesit bine pentru ca ma gandeam ca poate fi vorba de SLA sau de LYME, despre ce poate fi vorba ?????
Borelia daca era aveam simptomele acelea de voma rau, paralize etc insa eu nu m-am confruntat cu aceste chesti.
Mentionez ca pe parcursul acestor 6 luni 7 am luat vitamine precum vitamax, supradyn, multivita, magne b6, ferofolgama, si fasciculatile nu au disparut ele tot continua, nu am efectuat RMN pentru ca este enorm de scump si nu imi pot permite momentan acest lucru, imi este foarte frica sa nu am ceva foarte grav, mentionez ca in urma acestor spasme ma speri din cauza ca tot imi vine in ca ca am ceva grav care progrseaza sau ceva de genul, dupa parerea dvs ce poate fi ??? putem vorbi de SLA cumva in progresie sau de vre-un simptom legat de SLA SAU LYME cronic netratat, poate fi grav ??? imi este destul de frica si numai stiu ce sa mai fac din cauza acestor fasciculati care sunt extrem de enervante si vad ca nu trec cu nici un fel de vitamina???
Va rog frumos sa imi spuneti ce ar trebui sa fac pentru ca mereu intru in panica si imi este foarte frica.
Mi-am amintit ca in jurul varstei de 16-17 ani am avut pe mana stanga pe brat ca un fel muscatura, nu stiu daca era de capusa, eu cred ca muscatura de capusa a si fost era ca un mic cerc care a disparut apoi, cert este ca nu am avut nici un simptom atunci, dureri sau ceva de genul acesta de la disparitia acelei muscaturi ca si zic asa, nici macar stari de voma sau ceva de genul, nici starile descrise in general de cei care au dezvoltat lyme (borleioza), este posibil ca aceasta boala sa se fi declansat dupa atatia anii de zile si sa fie lyme cronic netratat ?, in prezent am 33 de ani si merg spre 34.
Am vazut ca cei cu Lyme cronic netratat au aceste fasculati si sincer sunt ingrozit de treaba asta, sunt terminat pshic si moral, numai sunt in stare sa mai ma gandesc la nimic, sunt suparat si extrem de trist pentru ca am accelasi simpome ca cei care sunt bolnavi de lyme cronic netratat, Va rog sa imi dati un raspuns doamna doctor pentru ca numai stiu unde sa mai apuc si ce sa mai fac, am vazut ca tratametul de lyme este draconic se intinde pe anii de zile si poate sa nu dea rezultate si suferinta este imensa, si nici nu sunt o persoana cu banii sa imi pot permite sa dau 1000 ede euro pe luna pt tratamen, va rog sa ma ajutati si sa ma indrumati ce ar trebui sa fac.
Astept sa iau salariu si ma duc sa imi fac testele, imi este frica de numai pot :(
Va multumesc
0
18-04-2018, ora 04:44
Corina117
Nu este medic/terapeut
Corina117
Cum se mai simte prietena dumneavostra acum? Ce fel de tratament a urmat si cum s-au continuat lucrurile pentru ea? Cunosc pe cineva cu o situatie similara si as vrea sa pot da un sfat, sa ajut daca as putea de accea ma interesează.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •