Este recomandata in acest caz operatia de amigdale?

23-07-2012
daria4
Nu este medic/terapeut
daria4
Buna ziua, am o fetita de 15 ani care are probleme cu gatul de aproximativ 6 ani. Am vizitat mai multi doctori. In urma anilizelor am descoperit ca are stafilococ auriu, dar doamna doctor nu ne-a recomandat inca extirparea emigdalelor, desi ni s-a spus ca este o infectie in corp, nu se stie de la ce provine (probabil este mai veche), iar organismul incearca sa reactioneze. Nu stim ce sa facem, fetita are probleme in continuare probleme cu gatul in sensul ca are usturimi in gat, si uneori simte ceva in gat si numai poate sa vorbeasca,...tuseste ca sa-i poata reveni vocea.Mai grav este ca factorul reumatoid este foarte mare, si ne este teama sa nu ajunga si la probleme cu inima. Niciun doctor nu ne-a spus pana acum care este problema si ce am putea face in ciuda faptului ca a luat o gramada de tratamente. Va rog frumos sa ma ajutati..nu stim ce sa mai facem.
Multumesc anticipat!
7 comentarii
0
25-07-2012, ora 14:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ca sa pot sa ma pronunt daca amigdalele trebuie scoase sau nu.. trebuie sa vad gatul
faceti cateva poze... unde sa se vada bine amigdalele si atasati pozele pe mail
2 arsura in gat si schimbarea vocii NU are nici o legatura cu amigdalele.
este o problema gastrica cu reflux.. care afecteaza faringele
mergeti la gastrologie pentru investigatii
3 cititi pe forum despre regimul care trebuie urmat si tratamentele locale care trebuie facute
0
25-07-2012, ora 22:03
daria4
Nu este medic/terapeut
daria4
Dar factorul reumatoid de la ce provine si cu ce poate afecta? Am inteles ca trebuie facut un tratament pentru aceasta problema(mai ales ca are doar 16 ani).
Multumesc mult!
0
26-07-2012, ora 11:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fiind o viitoare Mama.. cu riscul ca aceste probleme sa afecteze si viitorii copii.
este mai indicat sa scoateti amigdalele chirurgical si sa afaceti tratament cu Moldamina inca 1 an de zile
0
02-08-2012, ora 14:14
daria4
Nu este medic/terapeut
daria4
Dar care este cauza acestei incomoditati in gat pentru ca fetita simte ca are ceva in gat, ca o infectie( dupa ce tuseste insistent ii revine cat de cat vocea, dar sunt momente in care tot tuseste si incearca sa elimine acel discomfort dar nu reuseste, care o incomodeaza si nu are cred ca are de aface cu bobitele acele galbene si in acel moment are vocea ragusita? daca nu face aceasta operatie de micsorare a amigdalelor se poate agrava ? Sau in ce fel poate avansa? Si care este motivul discomfortului pentru ca afecteaza si nasul..fetitei de mica ( de cand are probleme cu gatul), ii curge nasul si are un fel de tic..simte ca uneiri are nasul infundat si "pufaie". La inceput am crezut ca este doar un tic, dar cred ca este din cauza gatului...
MULTUMESC ANTICIPAT!
0
02-08-2012, ora 22:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acel disconfort poate fi si din cauza refluxuli gastric.. care afecteaza mucoasa faringiana
gasiti sute de mesaje despre acesta problema aici pe forum si ce trebuei de facut in acest caz
0
03-08-2012, ora 16:58
elenisela
Nu este medic/terapeut
elenisela
Buna ziua.
Va cer un sfat in legatura cu problema mea. Fac precizarea ca traioscla Torino.
De 2 anni ( data coincide mai mult sau mai putin cu momentul cand fiica mea, acum 3 anni, a inceput sa se duca la camin) si implicit sa contacteze diverse boli ale aparatului respirator) am probleme cu gatul, alteori o usoara bronsita, dar mereu insotite de dureri articulare destul de puternice. Am luat o serie de antibiotice, la recmandarea medicului de famile care e toraco-pneumolog. Antibioticele luate sunt: augmentin, klacid, bactigram, amoxicilina si alte 2-3- ale caror denumiri nu mi le mai amintesc. Anul trecut am luat un broncostimulator care sa zicem m-a protejat pentru cateva luni. Insa anul asta episoadele s-au repetat de alte 2-3 ori. Imi e de ajuns un pic de aer condizionat si imediat incep durerile articulare. I-am cerut medicului sa analizam in detaliu problema si facutanumite analize.
Le-am presentat medicului ORL care mi-a prescis un imunostimulator pentru ap.respirator si peste 3 luni sa refac analizele.
Analizele, exudatul faringian: negativ,
le analisi del sangue toate ok cu exceptia: titolo antistreptolisinico 541, elettroforesi proteica - Alfa2=0.81, VSH=60, urine- tutte ok,
Emocromocitometrico- WBC=3.93.
In rest tutte le altre, tutte normali.

Va cer frumos parea dumneavoastra.
Multumesc
O zi buna
0
10-08-2012, ora 21:58
daria4
Nu este medic/terapeut
daria4
Buna ziua, din nou!
Am facut din nou analize in urma carora am descoperit ca factorul reumatoid a crescut cu mult mai mult decat la ultima analiza. In luna mai factorul reumatoid i-a iesit fetitei in urma analizelor valoarea de 64, iar acum la ultima analiza pe 10 aug factorul reumatoid aproape ca s-a dublat la 128, 1. Ce tratament ne-ati recomanda si care este modul de folosire? Problema este ca fetita, in varsta de 15 ani, are probleme in continuare cu gatul..simte ca are ceva in gat, iar atunci cand tuseste nu reuseste sa elimine infectia si devine din ce in ce mai nervoasa. Tratamentul pentru factorul reumatiod include si un regim adecvat ? Am inteles ca in cazul in care nu se trateaza la timp, reumatismul poate afecta si alte organe interne.
Va rog foarte mult sa ma ajutati.MULTUMESC ANTICIPAT!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: