fara pauza intre 2 folii de pastile contraceptive

02-01-2010
allen
Nu este medic/terapeut
allen
buna,
folosesc de aproape 2 ani anticonceptionale (triregol), cu acordul medicului, si nu am avut nici o problema, nici schimbari de greutate.
stiu ca se poate sa incepi o a doua folie fara a face pauza de 7 zile, fiind protejata in continuare.
1.Daca, spre exemplu, iau in continuare 6 pastile dupa urmatoarea folie, FARA PAUZA intre folii, apoi fac respectiva pauza pentru a avea menstruatia.trebuie sa iau in continuare pastilele dupa acea folie deja inceputa(adica sa iau restul de 15 pastile)sau trebuie sa incep alta folie?
2. sunt protejata chiar daca nu fac pauza dupa prima folie si incep a doua folie?
3.pot avea menstruatie in zilele in care iau pastile dupa a doua folie sau doar cand fac pauza de 7 zile?
6 comentarii
0
02-01-2010, ora 11:02
r_mada
Nu este medic/terapeut
r_mada
1. incepi alta folie
2. da
3. cand faci pauza
0
02-01-2010, ora 12:28
allen
Nu este medic/terapeut
allen
ms pt raspunsuri dar totusi am o nelamurire.daca am luat deja 4 pastile dupa a doua folie si a intervenit o sangerare k si cand as avea menstruatie.ce semnifica?e normal?trebuie sa ma ingrijorez?as dori si opinia unui medic dak se poate...
0
02-01-2010, ora 18:12
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este normal. Nu trebuie sa va ingrijorati, ci trebuie ca altadata sa faceti pauza prescrisa de medic si despre care scrie si in instructiuni.
Alte anticonceptionale se pot lua fara pauza in scopul dirijarii "menstruatiei", dar asta nu e valabil si la triregol, dupa cum ati vazut.
0
07-04-2013, ora 22:16
Frau
Nu este medic/terapeut
Frau
Buna seara

Dr ginecolog mi-a recomadat niste pastile anticonceptionale timp de 6 luni, pe care sa le iau fara intrerupere, adica in fiecare zi. Evident, mi s-a comunicat ca vor fi dereglari de menstruatie.
La ce sa ma astept ? Cine a mai facut asta, mi-ar placea sa impartaseasca pareri,
Multumesc.
0
07-04-2013, ora 22:18
Frau
Nu este medic/terapeut
Frau
Anticonceptionale indicate sunt LARISSA.
A folosit cineva asa ceva pana acum ?
Multumesc,
0
18-10-2018, ora 16:56
Ionela.27.26
Nu este medic/terapeut
Ionela.27.26
Intrebarea mea este, daca atunci cand am desfacut o pastila s a rupt si din greseala folia inca vreo 3 pastile, are ceva ? (Au prin aer cum vine vorba)
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.