Ghete ortopedice

45 comentarii 1 2
0
10-07-2012, ora 18:54
alina.corcodel
Nu este medic/terapeut
alina.corcodel
Buna ziua dl. dr. Marius Uscatu!

As dori daca se poate o consultatie la dvs. pentru baietelul meu de 3 ani diagnosticat acum un an cu picior plat valg si genu valgum. Ar fi posibil acest lucru?

Cu multumiri,
Alina Corcodel
0
10-07-2012, ora 20:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La aceasta varsta, in imensa majoritate a cazurilor, genu-valgum este cauza iar piciorul este plat functional, pentru a putea mentine echilibrul. In acest caz ghetele ortopedice sunt nu numai inutile, dar si daunatoare.
Pentru a evalua clinic situatia trebuie sa va adresati unui ortoped pediatru.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-09-2013, ora 17:22
venerageorgeta
Nu este medic/terapeut
venerageorgeta
buna ziua
am un baiat de 2 ani si 8 luni cu diagnostic recent de PICIOR VALG BILATERAL si mi s-a recomandat inaltatoare platan.
va rog sa-mi spune-ti si parerea dumneavoastra daca doar cu aceste talonete se remediaza problema baiatului meu
Va multumesc!
0
14-09-2013, ora 13:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Piciorul plat este, la 2-3 ani, o problema strict estetica, tranzitorie si fara implicatii functionale.
Prin urmare, logic, sustinatoarele plantare sunt nu numai inutile, ci chiar profund daunatoare, agravand de fapt problema.
Nu are nevoie de nici un tratament, ci de o supraveghere periodica, deoarece piciorul plat este cel mai adesea expresia unor alte afectiuni supra-iacente (tulburari de rotatie a membrului pelvin).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-09-2013, ora 12:22
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
Buna ziua. Am un baietel de 4 ani jumate.anul trecut in august am fost la ortoped si l-a gasit cu genu valgum si picior plat bilateral. Am facut cateva sedinte de kineto, intre timp am primit si aprobarea pt ghetute ortopedice (abia luna trecuta!!) Din ce am mai auzit pe la unii medici, am inteles ca aceasta afectiune se corecteaza de la sine pana la varsta de 7 ani (asa o fi??)Copilul inca mai are destul de vizibil genunchii apropiati, e destul de nesigur in miscari, nu alearga prea bine, iar platfusul...mi se pare ca s-a mai corectat. Copilul nu e gras, are 19 kg. Vroiam sa va intreb daca ghetutele il ajuta in vreun fel la corectarea pozitiei genunchilor, sau si pt aceasta santeti impotriva ghetutelor. Recunosc ca nu am insistat atat pe gimnastica si kineto...desi poate mult mai mult ajuta aceste exercitii.
multumesc pt raspuns, numai bine.
0
28-09-2013, ora 12:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu mi-am exprimat opinia de nenumarate ori: in acest caz piciorul plat este numai o modalitate de auto-protectie a organismului, prin care acesta raspunde la existenta unui genu-valgum supraiacent. In caz contrar, daca nu s-ar deforma astfel piciorul in mod compensator ca reactie la genu-valgum, mersul ar fi aproape imposibil.
Prin urmare, logic, nici ghetele ortopedice si nici sustinatoarele nu il vor ajuta, ba chiar dimpotriva, vor agrava situatia.
Kineto-terapia este extrem de controversata si nu s-a demonstrat stiintific efectul asupra genu-valgum.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-09-2013, ora 10:32
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
Multumesc pt raspuns!
Nu santeti singurul impotriva ghetelor...de kineto nu stiam ca nu ar ajuta la acest genu valgum, ..dar in cazul acesta ce e de facut? lasam copilul asa? Am avut ocazia sa discutam cu alt medic ortoped, vrand sa cerem si o alta parare, si care a fost, ca si dvs, impotriva ghetelor, spunand ca nu-l vor ajuta cu nimic, ba chiar pot face mai rau.L-am intrebat ce sa facem in acest caz, ca sa nu daunam mai mult copilului.si nu a stiut ce sa ne spuna.a dat din umeri.sa asteptam sa se rezolve in timp. Nu as vrea sa fac mai rau decat e, dar nici sa las la voia intamplarii sa se rezolve de la sine...Am vazut asta-vara un baiat (adolescent) care mergea in fata mea, si am vazut ce rau mergea din cauza genunchilor aporpiati.
Multumesc inca o data!
0
17-11-2013, ora 19:08
nicola ginel
Nu este medic/terapeut
nicola ginel
Buna seara am un baietel de 5 ani si are picioarele in x.am observat la virsta de 2 ani si de atunci iau ghete ortopedice la fiecare 6 luni si nu se vede nici o schimbare.acum am zis sa incerc si ceva gimnastica la o sala de specialitate.va rog dati-mi si dumneavoastra o parere.VA MULTUMESC.
0
17-11-2013, ora 22:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema genu-valgus-ului nu se rezolva cu ghete ortopedice.
Nu ne-ati precizat insa esentialul: copilul este normo- sau supra-ponderal??
Kineto-terapia (gimnastica) este extrem de controversata si nu s-a demonstrat stiintific efectul asupra genu-valgum.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-11-2013, ora 07:24
nicola ginel
Nu este medic/terapeut
nicola ginel
La 5 ani are 25 KG.este mai plinut.dar pi recomandarea medicala am diagnosticul de, , picior plat valg bilateral, , nu stiu ce inseamna dar nu pot sa las copilul asa si cred ca gimnastica nu poate sa faca rau.va rog dati-mi si dumneavoastra un sfat.VA MULTUMESC
0
18-11-2013, ora 13:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa intelegeti ca 99, 99% din problema este reprezentat de supra-ponderabilitate, care determina "'genunchii in X" (genu-valgum), iar piciorul se deformeaza compensator (pentru mentinerea echilibrului) in pes planus (sau picior plat).
Prin urmare, ghetele ortopedice sunt total inutile, ba chiar sunt daunatoare...
Trebuie sa va concentrati asupra singurei probleme reale, GREUTATEA, si nu se pune problema sportului, ci doar a regimului alimentar (sportul agraveaza si mai mult deformatia genunchilor).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-05-2015, ora 15:26
Mona M
Nu este medic/terapeut
Mona M
Buna ziua, am un baietel de 4 ani care are platfus. De la nastere a avut un picior talvag, pentru care a facut masaj (kineto) cu un medic specializat timp de 6 luni pana i s-a corectat mersul. Puteti sa imi recomandati un ortoped pediatru din Bucuresti?
0
20-05-2015, ora 18:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Piciorul plat ("platfus") este doar o varietate a piciorului normal, oarecum diferit estetic de acesta.
Piciorul este, cel mai adesea, plat datorita unei probleme a soldului, coapsei, genunchiului sau gambei, sau pur si simplu este datorat unei greutati excesive.
Nu necesita nici un tratament, deoarece nu determina nici o alta suferinta.
Daca, pe la 12-14 ani, apar suferinte importante (piciorul plat contracturat al adolescentului), poate fi pusa problema unui tratament chirurgical, fiind vorba, cel mai adesea, despre o sinostoza a tarsului devenita simptomatica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-05-2015, ora 16:13
gabiscriba
Nu este medic/terapeut
gabiscriba
Buna ziua.
Fetita mea in varsta de 10 ani a fost diagnosticata cu talus valgus bilateral, de fapt acest lucru se observa si cu ochiul liber si dupa felul cum uzeaza talpa incaltamintei. Am consultat deja doi medici cu multa experienta, unul mi-a recomandat ghete ortopedice si nimic altceva, iar celalalt este impotriva ghetelor ortopedice si mi-a recomandat doar exercitii gen mers pe varfuri doua ore zilnic. In opinia dumneavoastra este eficienta vreuna dintre aceste metode(sau ambele?) sau exista si alte metode de recuperare? Precizez faptul ca nu exista probleme cu greutatea. Va multumesc mult.
0
29-05-2015, ora 17:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Piciorul plat ("platfus") este doar o varietate a piciorului normal, oarecum diferit estetic de acesta.
Nu necesita nici un tratament, deoarece nu determina nici o alta suferinta.
Daca, pe la 12-14 ani, apar suferinte importante (piciorul plat contracturat al adolescentului), poate fi pusa problema unui tratament chirurgical, fiind vorba, cel mai adesea, despre o sinostoza a tarsului devenita simptomatica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
45 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •