Hemangiom vertebral. Va rog un sfat.

24-06-2018
Felicia.
Nu este medic/terapeut
Felicia.
Bună ziua.
De un an de zile ma doare spatele și piciorul stâng, sold, genunchi și mana stângă de la cot în jos. Am fost la neurologie diagnostic lombosciatica. După un CT lombar și cervical totul parea în regulă. Am fost trimisă la reumatologie. După o radiografie de bazin diagnostic sacroileita. Am luat tratament peste tratament dar durerile sunt tot acolo. Reumatoloaga i-mi spune ca problemele sunt de la coloană. M-a trimis la Rmn dorsolombar și sa ral. Rezultatul de la Rmn este urmatorul
IRM COLOANA VERTEBRALA TORACO-LOMBARA NATIV
REZULTAT:
Examinarea evidentiaza segmentul de coloana vertebrala C5-S3.
Corpii vertebrali cu dimensiuni, forma, pozitie si structura normala.
Hemangiom vertebral T1.
Discurile intervertebrale cu dimensiune si semnal normal.
Fara semne de hernie de disc, fara procese inlocuitoare de spatiu intracanalar in segmentul toracal.
Cordonul medular toracal normal.
Minim debord discal circumferential L4-L5 cu amprentare de sac tecal.
Fara semne de stenoza de canal medular.
Fara semne de compresie de sac tecal si emergenta radiculare.
Conul medular normal.
Fara leziuni paravertebrale.
CONCLUZII:
Minim debord discal L4-L5.
Aspect in limite normale la nivelul coloanei toracale.

Cuncluzie problemele nu sunt mari ca și sfat am primit să fac gimnastică medicala.
Nu mai știu ce sa fac durerile nu vor sa treacă. Va rog dați-mi un sfat. Unde sa merg din nou? la neurologie? La Ortopedie? Hemangiomul acela este ceva periculos?
Mulțumesc.
7 comentarii
0
24-06-2018, ora 14:37
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
neurologul a facut numai examen neurologic sau si electrofiziologic (EMG, se masoara viteza impulsurilor din nervi)?
aveti "numai" durere sau si amorteala, scadere de forta musculara?
hemangiomul daca nu este prea mare atunci deobicei nu face probleme, este o diagnoza frecventa.
0
24-06-2018, ora 16:56
Felicia.
Nu este medic/terapeut
Felicia.
Neurologul a făcut doar examen neurologic. Simptomele sunt ciudate. Furnicături în picior apoi se transforma în presiune pe tot piciorul și la statul prelungit pe scaun ma doare tot piciorul și am că o senzație de rece în picior. Ma doare toată partea stângă, nu coloana și în special genunchiul și soldul stâng. Dar și în zona vertebre T1 și în zona inimii în spate.
0
24-06-2018, ora 18:35
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca aceste simptoame sunt deranjante atunci trebuie cautata originea lor
cu un examen electrofiziologic poate fi evidentiata daca aceasta problema este de origine neurologica sau nu. poate veni de la coloana insa poate fi si ceva periferic, sau poate fi o inflamatie a unui nerv
daca neurologic nu se gaseste nimic atunci exista o sansa ca problema sa fie una vasculara
0
24-06-2018, ora 19:28
Felicia.
Nu este medic/terapeut
Felicia.
Va mulțumesc pentru răspuns. În concluzie ar trebui sa merg din nou la neurolog nu are legătură cu ortopedia. M-am gândit și eu ca ar putea fi o problemă vasculara sau limfatica mai ales ca la un moment dat aveam niște noduli dureroși sub piele de la genunchi în jos și am avut și în zona omoplatului care au trecut cu masaj. Nu mai știu unde să merg și ce sa mai fac.
0
24-06-2018, ora 20:24
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
hemangiomul daca este in vertebra si nu produce compresie pe nervi atunci nici durere nu produce.
daca aveti asemenea noduli, in prima faza trebuie verificate la medic, un nodul limfatic imflamat/infectat nu trebuie masat
trebuie sa verificati cele mai frecvente cauze care produc asemene probleme: originea neurologica si cea vasculara
0
06-07-2018, ora 11:29
Felicia.
Nu este medic/terapeut
Felicia.
Va multumesc mult pentru raspuns. Mi-am facut programare la un internist dar numai peste 2 saptamani ma poate primi.
Problema este ca ma doare piciorul tot mai rau in special in pozitia de sezut si ma mai si sageata acum prin picior. Am inceput sa alerg de o saptamana la recomandarea unora, inainte alergam destul de mult, dar acum nu mai pot alerga caci in timpul alergatului ma doare foarte tare tot piciorul, genunchi, sold muschi.
0
11-12-2018, ora 22:51
Felicia.
Nu este medic/terapeut
Felicia.
Bună seara.
Din păcate problema mea nu vrea să se rezolve sub nici o forma. Am făcut vizite la mulți medici. Cardiologie, pneumologie, gastroenterolog, doua ecografii Doppler. Am vizitat un alt neurolog. Durerile nu vor sa dispară din partea stângă a corpului. Piciorul, soldul ma dor în continuu, dar mai urca durerea și în spate, în umărul stâng, în mana. Chiar nu mai știu unde să merg. Am senzația la fiecare vizită medicală ca sunt luată la mișto, parca toți vor sa scape de mine cât mai repede. Am făcut o perioada și Gimnastică medicală, apoi aerobic nu mai fac pentru ca ma doare piciorul. Acum i-mi pocnesc și genunchii foarte tare la fiecare mișcare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un tratament combinat poate fi mai eficient decât injecția cu steroizi pentru pacienții cu dureri cauzate de sciatică
  •