Hemoroizi persistenti

04-04-2019
pike 77
Nu este medic/terapeut
pike 77
buna ziua tuturor. De mai bine de 2 luni ma chinui cu niste hemoroizi interni care pur si simplu ma deprima deja.Am avut un program f incarcat lucrez ture de noapte..fac.foarte mult efort la servici. Am fost foarte constipata pentru ca de fel nu beau apa.La defecare am simtit o durere extrem de ascutita si am vazut sange foarte rosu pe hartie. De atunci calvar.S au inflamat foarte tare tratament nu am luat pentru ca in tara in care traiesc nu ti se da mai nimic. am.avut mucus mancarimi dureri foarte mari. se puteau vedea in oglinda rosii spre vinetii cu tromboze. acum am normalizat constipatia iau detralex. nu ma ajutat nici o crema inafara de Avenoc si heparin. Dar tot sunt mari si ma jeneaza.Cred ca am avut sau mai am o fisura arata ca o lacrima rosie care acum a.coborat spre anus. poate a mai avut cineva experienta asa ca mine si intreb de ce trece atat de greu.inca se mai vad zone rosii si inflamate.
2 comentarii
0
20-11-2020, ora 01:14
Anita123
Nu este medic/terapeut
Anita123
Solutia mea pentru hemoroizi si fisuri anale dupa nastere, este urmatoarea:
1. Mamaliga sarata in loc de paine si multe alte fibre alimentare, legume, fructe, ovaz.
2. Un pahar de apa dimineata pe stomacul gol si mai stam intinsi in pat 20 de min pentru a-si face efectul.
3. Crema de galbene Krauterhof (catena). Se aplica intern si extern. Amelioreaza simptomele si ajuta la eliminarea scaunului prin lubrifiere daca o aplicati si inainte de a avea un scaun. De evitat hartia igienica, spalati zona doar cu ala calduta.
4. Pozitie in genunchi si sprijinit pe coate. M-a ajutat foarte mult si reduce considerabil durerea. Ajunsesem sa stau chiar si cate 2 ore pe zi in aceasta pozitie.
5. Bai de sezut cu bicarbonat de sodiu
6. Cura cu inulina din cicoare in caz de constipatie. Se amesteca intr-un pahar de apa o lingura de inulina si eu recomand sa fie servita pe stomacul gol.
7. Beti doi litrii de apa zilnic


In caz de infectie fungica (ex.candida) recomand Triderm si Nizoral aplicate atat extern cat si intern.
0
21-03-2022, ora 17:08
david22
Nu este medic/terapeut
david22
Buna ziua pentru hemoroizi încercați unguentul Hemorrel este un produs magic, funcționează pentru mine fără refuz Mi s-a recomandat de pe un alt forum, dar l-am găsit pe internet și pentru prima data folosesc un produs care funcționează. Îți recomand să-l cauți!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Discuție: cea mai bună intervenție pentru hemoroizi (ligatura, scleroterapia, capsarea, extirpare chirurgicala, etc.)
  • Hemoroizii se pot vindeca spontan (fără tratament)?
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  •