hernia de disc

21-06-2008
kisslary
Nu este medic/terapeut
kisslary
Operata de 2 ani de HDL si nu ma simt bine;am un RMN din 07.11.2007 in care se specifica urmatoarele:disc intervertebral L5 apare deshidratat / modificari postoperatorii in etajul L5-S1 cu fenestratie stanga si mici modificari de semnal la nivelul grasimii epidurale anterolateral stanga(cel mai probabil modificari fibroase postoperatorii); protuzie discala circumferentiala L5 cu mica compresie pe sacul dural si angajare discala intraforaminal bilateral ; protuzie discala circumferentiala L4, necompresiva
Ce e de facut? am facut si fizioterapie, am luat si medicamente(frontin;movalis, tramadol;pentoxifilin)isi fac efectul pt putin timp dupa care imi revin durerile.Noaptea nu pot dormi pe nici o parte(pe spate daca stau ma doare in zona lombara de parca as sta atarnata de o bara cu mainile), pe lateral nu pot dormi (la fel dureri de spate dar si de solduri)iar pe burta nici atat.De mai bine de 18 luni au inceput sa ma lase genunchii(am radiografie in care se specifica :nu sunt modificari osoase)si dein ianuarie a.c. si coatele(am facut tratament cu Artrostop rapid timp de 2 luni si la fel sunt simptomele:durerile vin instantaneu si parca as fi electrocutata, mai ales la cel drept).Cum pot scapa de acestea?Imi poate oferi cineva ce as putea sa fac ca sa scap de dureri?(am fost la doi medici;unul mi-a zis ca sa ma operez ; celalalt, mi-a zis sa stau la pat cat mai mult.Si cu munca ce voi face ca si-asa nu am mai putut munci de cand am fost operata, mai ales ca am luat si in greutate 14-16 kg)
2 comentarii
0
22-06-2008, ora 00:00
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
nu va dau un raspuns dar ma tem ca si eu am probleme asemanatoare.Am fost operat de HDL de 3 luni jumateL4-L5 si ma dor toate, pe rand cand genuchiul drept acum stangu cand soldul drept cand stngul, piciorul drept mereu.Acum merg la LacuSarat fac niste bai si ceva ionizari.Daca o sa ma simnt bine dupa o sa va spun.Si eu sunt disperat.
0
23-07-2008, ora 00:00
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
Lacu Sarat mi-a facut bine, dar la mine au aparut alte probleme, daca nu aveti probleme cu inima incercati o statiune balneara, multi se simnt foarte bine dupa un asa tratament
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: