hernie de disc cervicala

24-09-2015
ailincaidan@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ailincaidan@yahoo.com
am fost operat de hernie de disc cervicala in data de 9 feb. 2015.de cateva zile am durei im brat, , amorteli in brat / dureri in zona cefei si cervicala, poate sa fie o recidiva? este posibil si in ce conditi poate sa apara?
5 comentarii
0
24-09-2015, ora 21:15
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in zona cervicala teoretic nu exista recidiva din moment ce tot discul este indepartat. insa poata sa apara o hernie la un alt disc. ar trebui sa mergeti la un consult clinic la neurolog sau neurochirurg
0
25-09-2015, ora 09:19
annina
Nu este medic/terapeut
annina
buna ziua
Rog o parere din partea Dvs in urmatorul caz:
sotul meu in varsta de 50 ani, 1, 88 H si 115 kg a inceput sa aiba stari puternice de ameteala cu usoara stare de amorteala a gatului si stari de voma.
i s-a recomandat un RM pe coloana cervicala iar diagnosticul a fost :

Rectitudinea coloanei vertebrale cervicale cumodificari degenerative
disco-somatice cervicale, vizualizate predominant C4-C5 C5-C6 C6-C7 cu
pensari de spatiu intervertebral si osteofite marginale anterioare si
posterioare.
Edem osos difuz marginal C6-C7.
Protruzii disco-osteofitice posterioare C4-C5 C5-C6 si foraminal stang C5-
C6 in raport cu radacina nervoasa C6 stanga si pensare foraminala stanga
c5-c6.
Hernie de disc subligamentara posterioara C6-C7 mediana in raport cu
radacina nervoasa C7.
Reducerea accentuata a spatiilor fluide epidurale cu amprenta medulara
anterioara C4-C5 C5-C6 C6-C7.
Cornul medular cervical cu dimensiuni reduse in segmentul C4-C7.
Fara anomalii de semnal medular cervical.

I s-a prescris o pastila pe zi de ALERVERT pentru a se evita aceste stari de ameteala si kinetoterapie. inca nu a inceput kineto, diagnosticul fiind dat foarte curand. sunt dese si neplacute starile de rau ameteli puternice si voma. spuneti-mi va rog ca se poate face pt a nu mai avea aceste stari, luand in calcul faptul ca este o persoana foarte activa si aproape tot timpul circula cu auto.

va multumesc anticipat pentru un raspuns
0
26-09-2015, ora 20:59
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar trebui un examen fizic la un neurolog si/sau ORL, de unde vine ameteala? poate veni si de la coloana cervical insa daca nu aveti amorteli, dureri in brate/maini nu este importanta imaginea RMN, cel putin nu este ceva ce ar trebui acut tratat operativ.
0
05-10-2015, ora 10:50
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Ati repetat examenul neurologic si examenul RMN de coloana cervicala?
0
31-01-2018, ora 17:07
Popescu Adrian Ionut
Nu este medic/terapeut
Popescu Adrian Ionut
Si eu ma chinui de un an de zile sa gasesc un tratament si din pacate nimeni nu recomanda tratamentul cu ozon pe care eu l-am inceput si pe care-l recomand tutoror celor ce au orice fel de hernie de disc sau probleme cu coloana. Tratamentul nu este foarte costisitor in jur de 50 de lei sedinta si eu dupa prima sedinta am inceput sa-mi misc gatul si capul si durerile au inceput sa scada. Cititi despre el si imi pare rau ca eu nu l-am descoperit mai devreme si nu inteleg de ce medicii neurologi nu-l recomanda inainte de a te trimite la operatie.Mentionez ca am fost operata de hernie de disc cervicala si am facut alta deasupra. Va recomand tuturor si multa sanatate cititi despre tratamentul cu ozon.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: