Hernie L5 si protruzie L4

18-01-2016
alinutza_lee18
Nu este medic/terapeut
alinutza_lee18
buna ziua,
Am si eu o problema si cateva intrebari, daca ma poate ajuta cineva as fii tare recunoscatoare.
Acum o saptamana am facut un RMN si mi-a iesit ca am 'mica hernie discala mediana la L5 cu efecte compresive asupra sacului dural si radacinilor nervoase S1 bilateral preforaminal si in recesul lateral' si 'mica protruzie discala mediana la L4 si debord discal circumferential la L3 cu contacte radiculare la L3 si L4 bilateral (dreaptastanga la L3, intraforaminal si stangadreapta la L4, preforaminal '
Nu inteleg toti termenii astia si nu stiu cat de grav este...pot sa am o viata normala in continuare?sunt o persoana care fac foarte mult sport, iar prima hernie o am depistata de acum 6ani in care am facut sala, am alergat, iar cu toate asta doctora a zis ca nu a avansat de atunci, problema ar fii ca am un alt inceput de hernie din spusele dansei...daca fac kinetoterapie ma ajuta sa imi revin?voi putea sa fac in continuare sport fara ca acest lucru sa contribuie la avansarea problemei?
imi cer scuze ca am scris atat de mult dar imi doresc sa stiu ce pot sa fac de acum incolo pentru ca sunt tanara si nu as vrea sa depind de o operatie...va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
18-01-2016, ora 20:17
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca nu cauzeaza probleme neurologice atunci nu au importanta majora (evident ar trebui sa evitati eforutile fizice majore).
nu imaginea de pe RMN este tratata ci pacientul.
0
18-01-2016, ora 21:18
alinutza_lee18
Nu este medic/terapeut
alinutza_lee18
Nu fac efort fizic exagerat, la sala fac bicicleta, banda(mai rar k am inteles k alergarea nu prea face bine), iar daca fac la aparate pun greutati foarte mici...oare kinetoterapia ma ajuta sa remediez problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: