Hipoplazia arterei vertebrale stangi

24-02-2016
adriandxh
Nu este medic/terapeut
adriandxh
Buna ziua, dupa cateva zile in care m-am confruntat cu amorteli la nivelul cefei, m-am dus la doctor neurolog, m-a trimis sa fac un doppler, care a iesit cum nu se poate mai rau (din ce citesc pe internet) m-am nascut cu aceasta hipoplaza a arterei vertebrale stangi ( ai artera stanga subtire si cea dreapta a preluat sau depune mai mult efort) bun, eu fac tratament cu stugeron si neurovert, mi l-a dat pe 3 luni, acum intrebare vine, chiar nu exista un tratament ceva de ameliorare, cred ca de aici am si presiunea asta in cap, cum creste putin tensiunea, hop am presiune in cap, (doctorul mi-a spus ca nu-i nimic de facut) vreau sa va intreb, CHIAR NU EXISTA ?? ajutati ma
1 comentarii
0
20-01-2019, ora 20:36
zanovel
Nu este medic/terapeut
zanovel
Buna seara, in urma unui RMN si a unei Angio Rm, am obtinut urmatorul diagnostic:

- diminuarea fluxului in seg cavernos al ACI in dreapta:
- A 1 a arterei cerebrale anterioare in dreapta hipoplazica varianta anatomica, in rest aspect normal in seventele ANGIO.

Concluzie: Modificarea descrisa la nivelul ACI in dreapta in seg cavernos tulburare de flux ? si mai putin probabil zona de stenoza; pentru certitudine se recomanda ANGIO CT.

Rezultatul RMN:
Fara modificari cerebrale semnificativ patologice.

Am facut angio CT, astept rezultatul.


Insa nu mai am rabdare simt ca a cazut cerul pe mine. Ce am, ce este de facut? exista medicamentatie pt asa ceva? o sa fiu oare ok? am o fetita de 10 luni, nu ma asteptam sa mi se intample exact mie asa ceva..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: hipoplazia arterei vertebrale