HIV! fereastra imunologica

19-08-2008
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
buna ziua.as vrea si eu sa stiu ca nu prea inteleg.perioada de incubare a acestui virus in organism(HIV1, HIV2) este acelasi lucru cu acea fereastra imunologica depsre care tot am citit ???sau mai intai virusul incubeaza in corp si apoi incepe aceasta perioada de seroconversie ????
6 comentarii
0
19-08-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
si inca ceva...este posibi ca o persoana sa se infecteze cu hiv in urma inghitirii unei cantitati de sange infectat (accidental logic) ????sangele infectat poate infecta saliva sau mucoasa gurii.sau daca ajunge in stomac ???va fi distrusa...???multumesc anticipat
0
20-12-2008, ora 13:35
MonaMD
Identitate neconfirmată
MonaMD
Fereastra imunologica este perioada de dupa infectie in care anticorpii impotriva HIV nu pot fi detectati. Infectia poate fi, insa, dovedita prin alte teste. La a doua intrebare a dumneavoastra raspunsul este da. Daca sangele unei persoane HIV pozitive este inghitit, persoana care inghite acea cantitate de sange se poate infecta (nu obligatoriu).
0
07-07-2012, ora 16:29
Laurentiu Laurentiu
Nu este medic/terapeut
Laurentiu Laurentiu
Buna ziua, ma adresez cu aceasta postare doamnei dr. Maria-Gianina Arsene, v -as ruga sa-mi raspunde-ti la niste intrebari si daca se poate sa mi se elucideze un pic cazul, povestea mea este urmatoare:
Pe data de 26 ianuarie imi fac 2 testari Hiv la Clnica si Spitalul Victor Babes unde amnadoua imi ies negativ, in urma cu aproximativ cateva luni imi mai facusem o testare, cam prin toamna anului 2011 si era tot negativ, apoi dupa 3 luni dupa testul de pe data de 26 Ianuarie anul curent, la date de 26 Mai anul curent imi refac testarea si imi iese negativ, dupa testare seara fiind prezent la un party, o persoana imi pune in pahar o jumatate pastila de ceva, un drog, aceasta avand o reactie f aiurea cu alcoolul, nefiind obisnuit cu astfel de substante, cad intr o mica coma si ma mai trezesc abia a doua zi dupa amiaza la unul din prieteni acasa. Duminica, abia trezit nu-mi amintesc absolut nimic de cele intamplate. Incepe o noua saptamana in care incep sa ma simt destul de rau, de luni si pana sambata cand am ajuns la urgente am avut urmatoarele sintome: stari de agitatie, frisoane, schimbari de temperatura, cand f cald cand f frig, ameteli, lipsa poftei de mancare scazuta, diaree puternica, stari de voma si niste transpiratii f intense, vinerea seara schimbase intr o singura noapte aproximativ 7 tricouri, sambata dimineata nu mai rezist si imi rog un prieten sa vina sa ma ia si sa mergem la urgente ca nu mai pot si medicamentele mele luate pana atunci nu-si facuse efectul in niciun fel, ajuns la spitalul sf pantelimon mi se face o transfuzie cu glucoza si una cu solutie zinger, aveam niste stari f agitate, incercam sa ma calmez sa nu-mi smulg perfuzia, ma rugam sa-mi fie bine si sa nu fie ceva grav, dupa aproximativ 2h dupa perfuzii si starile acelea ingrozitoare mi se ia niste sange pt analize si sunt sfatuit sa merg la Matei Bals la urgente. Rezultatele acelor analize au iesit destul de ok cu exceptia NEU%(Neutrofile procentual 75.90 val normale 50.00 -75.00 LYM %(Limfocite Procentual) 15.60 val. normale 20.00- 45.00 si LYM# nr. limfocite 0.693 val normale 1.50-4.50 cu aceste rezultate de analize ma duc la Matei Bals pt a da o proba de scaun si pt a fi vazut de catre un medic de acolo. Dupa aproximativ 2h de asteptari imi vine randul si mie, povestesc cele intamplate si mi se pune diagnosticul toxico infectie alimentara si enterocolita, mi se prescrie tratament de antibiotice ciprinol si niste pastile de hidratare. Rezultatul scaunului a fost ok pt analizele Salmonella si Sighella amandoua fiind negative. Cu o zi inainte de terminarea tratamentului cu antibiotice ma prezint iar la urgente, neschimbandu se mai nimic in ceea ce ma privea ca si stare, aveam acelesi transpiratii, sch
0
08-07-2012, ora 16:11
Laurentiu Laurentiu
Nu este medic/terapeut
Laurentiu Laurentiu
Este posibil ca sa-ti iasa testul hiv pozitiv prin toate metodele in 3 laboratoare diferite si apoi sa iasa negativ pt ca aveai altceva, alt virus in organism sau ca erai si ouratator de hepatita c?
Se poate confunda viremia hiv cu viremia hepatitei C?
0
21-03-2018, ora 09:14
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
Salut. Mi-am facut un test hiv după 3 luni de la un act sexual oral neprotejat si normal protejat si rezultatul a fost negativ. As putea sta linistit ca nu am nimic ?
0
07-10-2018, ora 02:17
tayfun
Nu este medic/terapeut
tayfun
Buna ziua Am zona zoster acum 3 zile am fost sami fac test hiv Elisa și ă eșit pozitiv e vreo posibilitatea să fie un fals pozitiv dotorita virusilui zonă zoster Va miltumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.