infectie proteus in sarcina de 30 de saptamani

05-08-2010
viorelc
Nu este medic/terapeut
viorelc
buna ziua,
sotia mea s-a dus la medic din cauza unei candidoze, i s-au luat probe pe lama si a dscoperit ca pe langa candidoza mai are si infectie cu proteus. E insarcinata in 30 de saptamani. Medicul i-a dat 15 injectii gentamicina odata la 8 ore. Am citit despre gentamicina la sarcina si nu e chiar in regula sa ia antibioticu asta, pentru ca poate duce de la probleme de acuitate la surzire pentru copil. Alte tratamente cica ar fi iaurtul care reface sau ajuta flora vaginala. Am mai citit ca proteus ar dispare in 3-4 saptamani in urma unei alimentatii mai atenta. E chiar adevarat ? Atunci de ce medicul a prescris un antibiotic asa de puternic in sarcina ?
As avea mai multe intrebari:
1) iartul vindeca pana la urma ? sau ajuta ? ca ar fi varianta naturista si cea mai putin daunatoare
2) cineva spunea despre iaurt si apoi sa urmeze sfatul medicului. Sfatul medicului meu spune despre gentamicina, care se pare ca e foarte periculoasa. Trebuie sa ascult sfatul medicului ?
3) In cazul nasterii normale, fatul are de suferit ? eu personal cred ca ar avea.
4) In cazul nasterii prin cezariana, fatul are de suferit ? banuiesc ca e riscul mai mic.
5) daca ignora infectia si naste prin cezariana, si se trateaza dupa nastere doar mama ar fi in regula ? dar copilul ? am inteles ca laptele in tratament cu gentamicina trebuie aruncat, deci nu poate fi alaptat copilul in tratament dupa nastere.

multumesc anticipat pentru raspunsuri,
Viorel
4 comentarii
0
05-08-2010, ora 13:51
simonamirela624
Nu este medic/terapeut
simonamirela624
buna viorelc, tinand cont ca sotia ta este si insrcinata cel mai indicat ar fi sa consulte un medic homeopat.
homeopatia este cel mai bland remediu asupra unei femei insarcinate. nu afecteaza cu nimic fatul si nu este absolut deloc toxic. daca crezi ca esti interesat te pot ajuta in a gasi un medic homeopat in orasul tau.

-*


(*modificat de administrator)
0
07-08-2010, ora 19:46
viorelc
Nu este medic/terapeut
viorelc
Multumesc pentru raspuns.
Se poate elimina infectia cu proteus cu homeopatie ?
Ar fi extraordinar sa se poata vindeca cu homeopatie, pentru ca sotia mea ar vrea sa nasca natural.

Viorel
0
08-08-2010, ora 17:55
simonamirela624
Nu este medic/terapeut
simonamirela624
este cel mai indicat o nastere naturala.cu siguranta se trateaza homeopat.
0
13-10-2010, ora 13:47
Allecsia
Nu este medic/terapeut
Allecsia
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii daca se poate.
In anul 2005 am facut un abces pilonidal l-am operat a fost ok..s-a vindecat. Anul aceste de vreo 2 saptamani in urma iarasi mi-a aparut, in acelasi loc o mica punga cu puroi. Ieri am descoperit ca s-a spart si s-a scurs toata infectia.sau cel putin asa cred.
Nu ar fi alta problema...doar ca de cateva zile am afla ca sunt insarcinata.si ne dorim foarte mult acest copil. Am mai citit pe internet situatii insa similare cu a mea nu.
Va rog din sufelt sa imi spuneti daca imi afecteaza aceasta infectie copilul!!
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: