interpretare analize pap, e grav?

16-10-2014
nona1
Nu este medic/terapeut
nona1
Am 45 de ani, dupa un control la medic in urma unor sangerari intre menstruatii, cu un diagnostic la prima vedere de sindrom premenstrual, am facut analize apoi un test pap. Rezultatul: celule endocervicale prezente, prezenta importanta de hematii, modificari celulare reactive asociate cu inflamatia si celule scaumoase atipice de semnificatie nedeterminata.Concluzie medic: NU E BINE! Trebuie repetat dupa 3 luni de tratament si testare hpv. Credeti ca pot astepta cele 3 luni in stres, ori trebuie sa ma grabesc, sa repet analizele.
2 comentarii
0
22-10-2014, ora 10:16
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este necesar sa asteptati sa treaca cele 3 luni de tratament pentru a reface analizele deoarece trebuie sa se vada diferenta intre perioada in care nu ati facut tratament si perioada de dupa tratament.

O zi placuta!
0
22-10-2014, ora 11:32
nona1
Nu este medic/terapeut
nona1
Multumesc din suflet pentru raspuns. Insa as dori sa-mi spuneti daca testarea hpv trebuie/pot sa o fac acum, ori nu e atat de grav si sa astept dupa cele 3 luni de tratament. Multumesc anticipat. O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •