Interpretare examen histopatologic

04-02-2022
MirceaSoare
Nu este medic/terapeut
MirceaSoare
Buna ziua, acum o saptamana am avut o excizie a unei alunite, cu margini de siguranta de 5mm, si a fost trimisa la laborator pentru un examen histopatologic. Astazi au sosit rezultatele, iar din expertiza mea limitata pare a fi totul in regula, insa as vrea o a doua opinie, urmatorul consult la medic fiind peste cateva zile, iar nota laboratorului pare ciudata, avand in vedere tipul interventiei pe care am avut-o. Acesta este raportul histopatologic:
DESCRIERE MICROSCOPICA
Formatiune tumorala melanocitara alcatuita din doua componente, una plana ce se continua cu una papilomatoasa, hiperkeratozica.
Componenta plana contine celule rotund / ovale si alungite, cu pigment brun in citoplasma, unele voluminoase, cu nucleul veziculos,
tahicromatic si foarte rare mitoze, ce se organizeaza in cuiburi dispuse la nivelul jonctiunii dermo – epidermice, uneori confluate sau celulele tumorale sunt individualizate fiind situate in dermul superficial; aspecte de jonctiune „pontata”; keratinocitele invecinate sunt
hiperpigmentate; pe alocuri, in stratul cornos este prezent pigment brun. La nivelul dermului superficial se observa zone de fibroza lamelara si infiltrate inflamatorii predominant limfocitare, perivasculare. Componenta papilomatoasa este alcatuita din celule rotund / ovale, diferentiate, unele cu pigment brun in citoplasma, organizate in cuiburi cu dimensiuni mici, dispuse la nivelul jonctiunii dermo – epidermice sau celulele tumorale sunt organizate in insule, ce populeaza dermul si insotesc anexele cutanate; unele insule tumorale prezinta spatii pseudovasculare; celulele stratului bazal al epidermului sunt hiperpigmentate. Dermul contine zone fibrozate si mici infiltrate inflamatorii predominant limfocitare, perivasculare.
Formatiunea tumorala a fost excizata in totalitate.
DIAGNOSTIC HISTOPATOLOGIC
Aspectele histopatologice indica un Nev displazic compus, pe alocuri cu displazie severa.
NOTA LABORATORULUI
Se recomanda reexcizie in limitele de siguranta oncologica insotita de examen histopatologic al piesei prelevate.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: