Interpretare RMN

22-04-2019
andy90
Nu este medic/terapeut
andy90
IRM cranio-cerebral cu contrast:

Rezultatul explorarii:

Cisternele de la baza libere. Cavum velum interpositum prezent.
Arie nodulara cu limite difuze evidentiata pe secventele post-contrast la nivelul jonctiunii bulbo-pontine, cu diametrul de maxim 6 mm, aspect ce sucereaza o leziune de tip telangiectazie capilara.
Fosa posterioara, emisfere cerebrale si sistem ventricular normale IRM.
Asimetrie de lumen vascular(dreapta>stanga) la nivelul bulbului venei jugulare interne, sinus transvers si sigmoid(varianta anatomica).
Orbite, continut orbitar, chiasma optica normale IRM. Hipofiza normala IRM.
Ureche medie si interna normale IRM. Celule mastoidiene normal aerate.
Ingrosari discrete de mucoasa sinusuri maxilare si frontale.
Deviatie sept nazal spre stanga. Hipertrofie de cornete nazale drepte, mijlociu si inferior.

Istoric medical:

Varsta: 28 de ani;
Sex: Masculin;
Inaltime: 1.88 m;
Greutate: 95 kg;

Simptome prezentate:

- ameteala destul de puternica;
- amorteli in maini si laba piciorului+degete;
- stare de greata, fara varsaturi;
- slabiciune musculara si dureri ale articulatiilor/tendoanelor;
- stare de confuzie
- probleme de vedere: nu reusesc sa deslusesc obiectele la distanta, nu e privire dubla sau in ceata;
- anxietate;
- crampe musculare, care se simt precum niste vanatai;
- senzatie de urechi infundate(ca si cum as fi sub apa);
- balonare;
- dureri de spate;
- nu ma pot concetra
- diaree
- obosesc repede, chiar si la un efort destul de redus;

Nu am avut deloc febra, am facut analize si pentru Borrelia, Magneziu si Calciu, toate sunt normale, mai putin colesterolul LDL si trigliceridele. Oftalmologul a zis ca vederea mea e foarte buna.
Medicul generalist a zis ca am probleme cu coloana in zona cervicala, dar nu stiu daca imi explica toate simptomele.
TSH si T4 au iesit si ele normale.
2 comentarii
0
25-04-2019, ora 12:15
mark2011
Nu este medic/terapeut
mark2011
Nici eu nu cred ca de la coloana ti se trag toate simptomele astea. Ce fel de analize ai facut pentru borelia ? Ai facut si pentru Micoplasma ? Uite aici cam ce simptome poate da. -----------*

-----------*

(*modificat de admin)
0
24-07-2019, ora 20:09
Vasile2018
Nu este medic/terapeut
Vasile2018
Buna.Si eu am aproximativ aceleasi simptome.Am facut prima data o radiografie cervicala unde sa vazut dupa spusele doctorilor ca am spondiloza cervicala.La mine totul a inceput intro dimineata cand mam trezit si se invartea casa cu mine.Doctorul mia prescris tratament cu betaserc.am luat tatamentul si simteam o mica ameliorare motiv pentu care am facut rmn cervical unde sa confirmat afectiunea.Dupa vreo 6 luni mam decis sa merg la un doctor neurolog.Acesta ma pus sa fac alt rmn sa faca o comparatie sa vada daca a evoluat spre bine sau spre rau.mia zis ca e la fel ca si celalalt rmn si sa continu tratamentul cu betaserc.de atunci sa fie mai mult de un an de cand iau betaserc./bine la inceput luam de 24 mg cate 2 pe zi, apoi am inceput sa iau 1 pe zi, iar in prezent iau betaserc de 8 mg una dimineata si una seara.Tulburarile digestive au venit dupa vreo 7-8 luni de tratament.Intreband doctorul cat trebuie sa iau betaserc mia zis ca e de durata si ca se poate dupa 1 an sa simt.si intradevar ma simt mai bine dar nu extraordinar, nu ca inainte.Am fost la oftalmologie crezind la fel ca si tine ca e problema cu vederea dar nu.Singurul rezultat pozitiv lam optinut luand betaserc si mute exercitii, miscare multa asta da rezultate pozitive daca e sa fie de la coloana.insa cu munca si alte probleme mai uiti de exercitii si iar cu mici ameteli si iar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.