izbitura puternica cu capul

21-03-2009
needhelp
Nu este medic/terapeut
needhelp
mergand pur si simplu pe strada prin fata unui magazin m-am tras mai langa perete deoarece ningea, tinand capul in jos nu am vazut aparatul de aer conditionat amplasat acolo si m-am izbit puternic cu capul de el (suprafata plata nu colturi) eram intr-un mers putin grabit di cauza vremei (ca sa raportam viteza mersului la puterea izbiturii).

in momentul urmator m-am pierdut o fractiune de secunda apoi mi-am revenit, ma dezechilibrasem, nu am cazut, nu ma durea nimic dar la frunte sangeram.am ajuns pe picioarele mele acasa, am spalat rana am pus niste unguent cu antibiotic am pansat, s-a umflat putin am pus compresie rece, acum merge spre vindecare dar am o durere vaga asa la nivelul calotei craniene si niste furnicaturi la ceafa tot vagi.nu ametesc, nu am greturi.

puteti sa imi spuneti cat de grave pot fi urmarile acestei izbituri?

multumesc mult.
3 comentarii
0
21-03-2009, ora 23:40
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Du-te la control, sa-ti faca investigatii! Cu loviturile la cap nu-i de glumit, poate sa fie ceva simplu, dar poti avea traume interne care in prima perioada nu dau semne. Numai Bine!
0
22-03-2009, ora 04:37
needhelp
Nu este medic/terapeut
needhelp
multumesc pentru raspuns. la ce fel de control va referiti? radiografie?encefalograma?
0
22-03-2009, ora 16:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In urma acestui traumatism rezulta fie doar o contuzie cerebrala, un hematom subdural subacut sau cronic, fie amandoua.Hematomul se poate forma in cateva zile sau uneori si la cateva luni de la un traumatism.Trebuie sa te prezinti cu o trimitere la neurolog care va solicita investigatiile de rigoare, poate chiar o tomografie craniana.Va trebui sa ramai atent in urmatoarele luni si orice schimbare cum ar fi ; pierderea de constienta, stare confuzionala sau, din contra, agitatia, varsaturi inexplicabile aparute si o stare de rau general sunt motive pentru a reveni la neurologie de urgenta. Cateva luni de acum incolo nu consuma alcool si cafea cat mai putin. Dar sa speram ca nu se va intampla nimic. Mergi la neurolog saptamana ce vine.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.