la cat timp de la conceptie se vede sarcina la o ecografie intravaginala?

08-06-2010
andradax
Nu este medic/terapeut
andradax
buna ziua.as dori sa stiu la cat timp de la conceptie se vede sarcina la o ecografie intravaginala?
va multumesc
3 comentarii
0
08-06-2010, ora 22:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
La 3 saptamani.
0
08-06-2010, ora 22:50
andradax
Nu este medic/terapeut
andradax
multumesc frumos
0
04-07-2014, ora 13:52
MarianaDaniela
Nu este medic/terapeut
MarianaDaniela
Buna ziua tuturor. Am o problema si cine a trecut prin asta si stie as vrea sa imi dea un raspuns mai ales astept un raspuns din partea doamnei doctor.Am 20 de ani, menstruatia nu am avut o intotdeauna regulata..imi venea intariziat cu 1 sapt, 2...sau mai devreme...dar acum sunt intr o situatie cum nu am mai fost pana acum. Menstruatia trebuia sa imi vina pe data de 9 iunie 2014...si nu mi a venit..am asteptat vreo 2 saptamani in care mi am efectuat 3 teste de sarcina toate iesind negative. am inceput sa ma ingrijorez din ce in ce mai tare si pe 25 iunie am mers la ginecolog, mi s a efectuat un consult, intravaginal mi s a spus ca nu este vorba de nici o sarcina si mi a spus ca ovarele mele sunt pline de foarte multe chisturi micute..iar la diagnostic mi a scris ( Ovare de aspect policistic bilateral, amenoree secundara). Mi s a dat tratament cu duphaston timp de 5 zile, 2 pe zi si mi a spus ca imi va venii menstra si cand asta se va intampla in a 3 zi de menstra sa imi efectuez urmatoarele analize ( estradiol prolactina FSH si LH)..si sa merg pentru interpretarea analizelor si inceperea unui tratament. Cand am vazurt ca tot nu imi vine m.am reprogramat pentru ca numai suportam stresul si gandurile, mi s a efectuat din nou un intravaginal..si inainte m a speriat un pic spunandu mi sa nu cumva sa fie o sarcina extrauterina..dupa ce s a uitat mai bine a spus ca este clar ca nu este o sarcina, m a consultat cu mana..ma durea cand apasa pe burta si mi a spus ca pelvisul este inflamat ceea ce denota ca aparatul genital se pregateste pentru menstra.. si sa am rabdare sa imi vina dupa tratamentul cu duphaston pe care mi l daduse in urma. Ideea e ca nu am niciun semn ca mi.ar veni, nu simt nimic cum simteam inainte cu cateva zile inainte de mentra, sunt foarte stresata, panicata ca nu imi vine, iar de cand am inceput sa am problemele acestea mai ales cea cu care ma confrunt de 2 luni..am luat foarte multe kg..adica vreo 7 in decurs de o luna jumatate, inainte fiind slabuta in jur de de 55kg..am ajuns la 62 63.Mentionez ca nu am folosit anticonceptionale doar acum cativa ani) Milligest) si mi au fost prescrise pentru un chist, si le am luat 3 luna cand inca nu imi incepusem viata sexualai. Ce credeti ca ar putea fi, ce pot sa fac pentru ca sunt stresata foarte tare de cand am problema aceasta..efectiv merg pe drum si ma apuca plansul cand imi aduc aminte ca " Nici astazi nu mi a sosit menstruatia", plus cand ma uit in oglinda la "silueta mea".Ma tot gandesc sa nu fie O SARCINA EXTRAUTERINA SI SA NU SE POATA VEDEA LA ECORAFUL INTRAVAGINAL. Astept un raspuns, va multumesc din suflet tuturor !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •